Windows 10 Güncelleme Kapatma 2022-2023 | Windows 10 Güncelleme Kapatma Nasıl Yapılır?

Windows 10 Güncelleme Kapatma 2022-2023 | Windows 10 Güncelleme Kapatma Nasıl Yapılır?

Windows 10 güncelleme kapatma nasıl yapılır, Windows 10 güncelleme kapatma detaylı, Windows 10 güncelleme kapatma, Windows 10 güncelleme kapatma bildirimi, tüm Windows 10 güncelleme kapatma devre dışı bırakma, Windows 10 güncelleme kapatma kayıt defteri düzenleyicisi…

Anasayfa > Genel > Windows 10 Güncelleme Kapatma 2022-2023 | Windows 10 Güncelleme Kapatma Nasıl Yapılır?
28 Aralık 2020
686 okunma
Windows 10 Güncelleme Kapatma 2022-2023 | Windows 10 Güncelleme Kapatma Nasıl Yapılır?

Windows 10 işletim sisteminde aniden çıkan bildirimler, oyunların ve kullanılan diğer belgelerin bir anda önüne geçiyor. Sinir bozan bu durumdan şikayetçi olan kişiler ise artık daha fazla güncelleme bildirimi almamak için, Windows 10 güncelleme kapatma adımlarını aratıyor. 5 adımda tüm bildirimleri sonsuza kadar kapatabilir, gerekli olan güncellemeleri ise istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Bildirimlerin kapatılacak olması, bilgisayarınızın bir daha güncelleştirilmeyeceği anlamına gelmiyor. Bu nedenle herhangi bir güvenlik ve versiyon problemi yaşanmayacaktır.

Windows 10 Güncelleme Kapatma Nasıl Yapılır?

Güncellemelerin durdurulması, daha fazla bildirim gelmemesinin sağlanması için özel olarak tüm sürüm bildirimleriyle ilgili onayların kaldırılması gerekiyor. Windows 10 güncelleme kapatma ile ilgili olarak kullanıcılara verilen hizmetlerde güvenlik için farklı, versiyon değişimi için farklı durumlarda ayarlar yapılabiliyor.

Gerçekleştirilecek olan versiyon kontrolleri ve düzenlemelerin kapatılmasıyla ilgili tüm işlemler için “Windows Update” paneline giriş yapmanız gerekiyor. Bu panelde her güvenlik ve yazılım denetiminin gerçekleştirilmesi mümkün oluyor. Windows 10 güncelleme kapatma ile ilgili yardım almak istediğinizde, Windows ayarlar menüsünü açmanız ve güncelleştirmeler butonuna tıklamanız gerekiyor. Daha sonra ise şu adımları takip ederek, tüm güncelleme kapatma işlemlerini yapabilirsiniz;

 • Windows ayarları olarak adlandırılan pencereyi açın.
 • Güncelleştirme ve güvenlik seçeneğine tıklayarak, bilgisayarınız için yapılacak olan tüm versiyon yenilemeleri ve Windows dosyalarını indirme işlemlerini sonlandırabilirsiniz.
 • Sol kısımda yer alan menüde Windows Update butonunu bulmalı ve bu botuna tıklamalısınız.
 • Gelişmiş seçenekler adı verilen butona tıklamanızın ardından, hangi bildirimi kapatmak istediğinizi işaretlemeniz ve inaktif duruma getirmeniz gerekiyor. Her bir kapatma, bir daha siz istemeden karşınıza bildirim çıkarılmamasına neden olacaktır.

Windows 10 Güncelleme Kapatma Detaylı

Windows 10 güncelleme kapatma işlemlerinde güvenlik ile ilgili alan farklı, diğer kategorilerdeki bilgiler farklıdır. Cihazınızın güvenlik yazılımlarını yenileyebileceğiniz gibi, diğer türdeki güncellemeleri de takip edebilirsiniz. Bazı tarihlerde yayınlanan paketler sadece güvenlik için, bazıları ise karışık bir paket olarak kullanıma sunulabiliyor. Bilgisayarınızı açtıktan sonra, Windows ayarlar paneline giriş yapmanız ve hangi güncellemeyi indirmek istiyorsanız, bu panel üzerinden tercihinizi yapmanız gerekiyor. Windows 10 güncelleme kapatma hakkındaki açıklamaları incelediğinizde, sadece 5 adımda güncellemeyle ilgili gerekli olan işlemleri yapma imkanına sahip oluyorsunuz. Windows Update paneli üzerinden tüm güncellemelerin takip edilmesi, her biri için manüel olarak indirme veya indirmemeye yönelik karar verilmesi mümkündür.

Benzer İçerik  Seattle Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Windows 10 Güncelleme Kapatma

Windows 10 güncelleme kapatma taleplerinin temelinde, çok sık bir şekilde bildirimle karşılaşılıyor olması geliyor. Bu durum, online oyunlarda ve bilgisayarı kullanmaya devam ederken sürekli olarak gerçekleştiğinde, can sıkıcı bir hale gelebiliyor. Windows Update’yi açtıktan sonra, yeni penceredeki kategoriler arasında yer alan “Gelişmiş Seçenekler” butonuna tıklamalı ve güncellemelerle ilgili yapabileceklerinizi incelemelisiniz. Burada yer alan seçenekler arasında, güncellemelerin nasıl kapatılabileceğiyle ilgili detaylar paylaşılmış, bildirimler için açık ve kapalı tik bölümleri oluşturulmuştur.

Windows 10 güncelleme kapatma için, açık olan tiklerin kapalı hale getirilmesi, herhangi bir bildirim almamanız için yapmanız gereken en önemli işlemdir. Gelişmiş seçenekler kategorisinde güvenlik ve diğer türlerdeki bildirimler farklı olduğu için, o sayfada tüm tikleri kapalı duruma getirmeniz gerekiyor.

Windows 10 Güncelleme Kapatma Bildirimi

Windows 10 güncelleme kapatma ile ilgili bilgisayarda sürekli olarak karşılaşılan taleplerin kullanıma kapatılabilmesi için sistemdeki otomatik bildirimler penceresini açmalısınız. Windows 10 güncelleme kapatma hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler, yıllar boyunca bu bildirimlerle karşılaşıyor. Sadece yeni versiyonların çıktığıyla ilgili bildirimlerde değil, kullanılan sürümün geçerliliğinin sona ereceği de belirtilebiliyor. Windows 10 güncelleme kapatma ve  acil duyuruların kapatılmasını sağlama amacıyla şu adımların atılması yeterlidir;

 • Ayarlar kategorisine giriş yapın.
 • Güncelleştirme ve güvenlik butonuna tıklayın.
 • Windows Update butonuna tıklayın.
 • Gelişmiş seçenekler butonuna tıklayın
 • Güncelleştirmeleri ve güncelleştirme bildirimlerinin her birini kapatın.

Tüm Windows 10 Güncelleme Kapatma Devre Dışı Bırakma

Windows 10 güncelleme kapatma ile ilgili olarak tiklerin devre dışı bırakılabilmesi, güncellemeler aramasının yapılmasıyla mümkün değildir. İlk önce Windows Update penceresini açmanız gerekiyor. Bu bildirimlerin gelmesini engellemek için herhangi bir program indirmeniz veya Windows Support sitesi üzerinden yardım almaya çalışmanız gerekmiyor. Tüm bildirimlerin programsız bir şekilde kapatılması için, Windows Update sistemi kullanıma sunulmuştur. Windows 10 güncelleme kapatma tamamen ücretsiz ve 1 dakika içerisinde güvenlik bildirimleri, güvenlik açıklarıyla ilgili eksikliklerin giderilmesi için gerçekleştirilebiliyor. Power Point ve diğer Windows ürünlerinin her biriyle  ilgili güncel kullanım prosedürlerinde yapılan değişiklikler de bildirimleriyle birlikte kullanıma kapatılabiliyor.

Benzer İçerik  İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır 2022 - 2023 | İBB Sosyal Yardım Kart

Windows 10 Güncelleme Kapatma Kayıt Defteri Düzenleyicisi

Regedit üzerinden yazılımların güncellenmesi ve güvenlik, gizlilik prosedürleriyle ilgili değişikliklerin yapılması engellenebiliyor. Kullanıcıların beklentilerinin karşılanması, gizlilik veya kullanım sorunuyla karşılaşılmaması için Windows 10 güncelleme kapatma onayının kullanıcılar tarafından verilmesi mümkün oluyor. Sadece istemediğiniz alanları kullanım dışı bırakabilir, bu sayede herhangi bir güvenlik veya donanımsal yenilikler, sürücü bünyesinde yenileme işlemlerinin yapılması sağlanacaktır.

Windows 10 güncelleme kapatma sayfasında sadece internet bağlantısı bulunurken değil, internet bağlantısı bulunmuyorken de güncellemeleri kullanım dışı bırakabilirsiniz. Herhangi bir ücret ödenmesi, kişisel veya bilgisayarla ilgili verinin paylaşılması gerekmeksizin tüm güncellemeleri başlatabilir veya durdurabilirsiniz. Windows 10 güncelleme kapatma süreciyle ilgili bilgi almak ve yardım almak amacıyla, aşağıdaki adımları sıralı bir şekilde takip ettiğinizde, Regedit üzerinden güncellemeyi kapatacaksınız;

 • Başlat butonuna tıkladıktan sonra Regedit’i arayın.
 • HKEY LOCAK MACHINE > SOFTWARE > Policies > Microsoft > Windows butonlarına tıklayarak, ana dosyaya ulaşmalısınız.
 • Daha sonra ise Windows seçeneğine tıklamalı ve yeni anahtar butonu üzerinden kod doğrulaması yapabilirsiniz.
 • Windows Update adının yeni anahtara verilmesiyle birlikte, enter tuşuna tıklayarak onaylamalısınız.
 • Anahtara sağ tıklayarak adlandırma işleminin yapılması gerekiyor.
 • Anahtarı açtıktan sonra sağ tıklamalı ve yeni butonuna basarak, yeni seçeneğe AU adını verdikten sonra onaylamalısınız.
 • Ekranda sağ tarafta yer alan bölüme sağ tıklamalı ve DWORD değeri seçeneği işaretlemelisiniz. 32 bit butonuna tıklayın ve güncel değeri onaylayın.
 • Yeni anahtar üzerinden NoAutoUpdate isminin verilmesi ve onaylanması gereklidir.
 • En son adını değiştirdiğiniz anahtara tıklayarak değerini 1 olarak değiştirin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Bu sayede tüm güncellemeleri ve bildirimlerini inaktif hale getirmiş olacaksınız.

Ayarlardan Windows 10 Güncelleme Kapatma

Windows ayarlar paneline giriş yaptıktan sonra, Windows 10 güncelleme kapatma sayfasını kullanarak tüm güncellemelerin yer aldığı paneli inceleyebilirsiniz. Güncelleştirme ve güvenlik butonuna tıklanması, ardından sol tarafta yer alan bölümden Windows Update butonuna tıklanması gerekiyor. Windows Update penceresinde tüm güncellemeler ve bildirimleri hakkındaki bilgilere ulaşılabiliyor. Gelişmiş seçenekler butonuna tıklayarak, ayarlar bölümünde yer verilen tüm tikleri kapalı hale getirmeniz gerekiyor.

Benzer İçerik  Açıköğretim İçin Kaç Net Gerekir 2022 - 2023 | YKS Barajını Geçmek için Kaç Net Gerekiyor

Açık olan tikler, kullanıcılar tarafından hangi konularla ilgili bilgi alınacağı ve bildirimlerin ekranı kaplayacağıyla ilgili durumları ifade ediyor. Windows 10 güncelleme kapatma işlemleriyle ilgili olarak sınırsız bir şekilde kapatma yapılabilmesi için bu adımların takip edilmesi yeterli olacaktır. Regedit üzerinden kod ve anahtar değişikliği yapılması çok karışık ve zor bir işlem olduğu için, Windows Update aracılığıyla güncellemelerin yönetilmesi mümkündür.

İlginizi Çekebilir;

Windows 10 Güncelleme 2021 | Windows Güncellemesi Nasıl İndirilir?

Windows 10 İndir Ücretsiz

Halkbank Hesap Kapatma

VakıfBank Hesap Kapatma

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar, Borç Transferi Kredisi