İNG Bank Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir? - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

İNG Bank Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

İNG Bank bireysel emeklilik nasıl iptal edilir, bireysel emeklilik sistemi nedir, Bireysel emeklilik sistemi nasıl işler, konu hakkında aklınıza takılan tüm soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Anasayfa > Genel > İNG Bank Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?
12 Kasım 2020
718 okunma
İNG Bank Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? 

İNG Bank Bireysel Emeklilik nasıl iptal edilir? Bireysel emeklilik sisteminin iptali mümkün mü? Bireysel emeklilik iptali 2022-2023

Bireysel emeklilik sistemi (BES), emekliliğiniz için tasarruf yapmanızı, yapacağınız bu tasarruf planının güven içinde geliştirilmesini ve bu tasarruf planının yatırım haline getirilmesini sağlayan bir emeklilik sistemidir. Bu emeklilik sistemi devlet tarafında değil özel olarak yaptırılmaktadır. Yatırımlarınız, ilerleyen dönemlerde toplu para edinmenizi sağlamaktadır. Toplu para almak istemeyen kişiler, yatırımlarını emeklilik maaşı biçiminde almayı da tercih edebilirler. İNG Bank Bireysel Emeklilik nasıl iptal edilir?

Sosyal Güvenlik Sistemine ek olarak geliştirilen bir sistemdir bireysel emeklilik sistemi. Ve devlet tarafından ödenecek emeklilik gelirinize ek olarak ikincil bir gelir olarak planlanmıştır. Bu fonlar uzmanlar tarafından yönetilmektedir. Devlet bu sistemi vergi avantajları ile desteklemektedir. Ya sosyal güvenlik sistemi ya da bireysel emeklilik sistemi şeklinde değil, sosyal güvenlik sistemi artı bireysel emeklilik sistemi olarak düşünülmektedir. Yani bireysel emeklilik sistemi, sosyal güvenlik sistemine ek olarak onu tamamlaması amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. Herkes bireysel emeklilik sistemine kayıt olmak zorunda değildir. Bireysel emeklilik sistemine katılım yüksek oranda isteğe bağlı ve kişinin tasarrufunda katılım sağlanacak bir sistemdir. Sizin tarafınızdan ve ek olarak devlet tarafından sisteme gönderilen katkı payları, sizin seçtiğiniz bir fonda değerlendirilir. Bu katkı payları, fonların içerisinde değer kazanmaktadır. Eğer ki 10 yıl boyunca sistemin içerisinde kalırsanız ve 56 yaşını doldurursanız emeklilik hakkı kazanırsınız. Diğer tarafta sosyal güvenlik sistemi üzerinden de emeklilik hakkı kazanırsanız ikili bir emeklilik süreci geçirme şansını yakalarsınız.

İNG Bank Bireysel Emeklilik nasıl iptal edilir?

Bireysel emeklilik sistemi katılımcılarına belli haklar sunmaktadır. Peki, bireysel emeklilik sistemi ile sunulan haklar nelerdir?

Bireysel emeklilik sözleşmesinden kaynaklanan haklar katılımcılar tarafından kullanılmaktadır.

1) Her şeyden önce bireysel emeklilik sistemi birikim yapmanızı sağlar. Tek başına, itici bir güç olmadan birikim yapmak konusunda zorlanan bir insansanız bireysel emeklilik sistemine katılmak sizin için itici bir güç olabilir ve birikim yapmanızı sağlayabilir.

Benzer İçerik  Diyarbakır Silvan Büyükşehir İlçe Belediyesi Personel Alımı, Başvuru Şartları

2) Kendi yatırtığınız katkı paylarına oranla devlet tarafından da ek katkı alırsınız. Her katkı payı için devlet tarafından %25 devlet katkısı ödenir. Bu katkının bir üst limiti bulunmaktadır. Üst limit, bürüt asgari ücretin %25’idir.

3) Bireysel emeklilik sistemi fonunuzu ve bu fonun katılımının sağlandığı şirketi değiştirme imkanınız bulunmaktadır. Eğer bireysel emeklilik sistemi katılımı sağladığınız şirkette, bulunduğunuz fonda veya şirketin size sağladığı olanaklardan, hizmetlerden memnun değilseniz fonunuzu da şirketi de değiştirebilirsiniz. Bu değişim esnasında şirket sizden herhangi bir ücret talep edemez.

4) Fonlarınızı istediğiniz taktirde kontrol edebilirsiniz ve memnuniyetinizi ölçebilirsiniz. Düzenli olarak fonlarınızı kontrol etmek sizin için olumlu sonuçlar doğuracaktır.

5) Ödemelerinizin kontrolü tamamen sizin elinizde. Gelirinizde oluşan herhangi bir değişim halinde ödemelerinizi arttırıp azaltma imkanınız bulunmaktadır. Ayrıcak sistemdeki katkınızı belirli bir süre dondurmak hakkınız da elinizde bulunmaktadır.

6) Bireysel emeklilik fonları için vergi ödemeniz gerekmez. Bireysel emeklilik sistemi fonları vergiden muaf tutulmaktadır.

Bireysel emeklilik sistemini en doğru şekilde değerlendirebilmeniz için, sistemin sağladığı avantajların yanı sıra dezavantajları da bilmeniz gerekmektedir. Peki, bireysel emeklilik sisteminin sağladığı dezavantajlar nelerdir?

1) Bireysel emeklilik sisteminden 10 yılı doldurmadan çıkmak dezavantajlı bir duruma yol açacaktır. Eğer ki 10 yılı doldurmadan çıkarsanız, devlet birikiminizden ciddi kesintiler yapacaktır. 10 yılı doldurmadan sistemden çıkmanızı tavsiye etmiyoruz. Geçici bir sıkıntı durumunda katılımınızı dondurabilir ya da gelirinize oranlar yatırım seviyenizi azaltabilirsinzi.

2) Eğer ki katılım sağladığınız fon iyi yönetilemezse, yönetim sıkıntısı sebebiyle sıkıntı yaşayabilir ve amaçladığınız oranlı bir gelir elde edemeyebilirsiniz.

3) Bireysel emeklilik sistemini yöneten şirketlerin sizin yatırımlarınızdan kesinti yapma hakkı bulunmaktadır. Bu kesintiler sizin dezavantajınıza olacaktır. %8 ile %10 arasında değişebilen bu kesintilerin doğru değerlendirilmesi gerekmektedir.

Benzer İçerik  Portbet Canlı Poker Kazanç Demek | Porbet Poker Keyfi

Bireysel emeklilik sistemi ile ilgili en çok merak edilenlerden biri bireysel emeklilik sistemine kimlerin katılabileceğidir. Yasal olarak 18 yaşını dolduran ve fiil ehliyeti olan herkes bireysel emeklilik sistemine katılım sağlayabilir. Fiil ehliyeti, kişinin kendi eylemleriyle hareket edebilmesine ve borç altına girmesine engel bir durum olmadığını gösteren bir belgedir. Kişiler, ergin olmak, zihinsel olarak yetkin olmak, ayırt etme gücüne sahip olmak gibi başlıklardan birinin aksidini ispatlayan bir durum söz konusu olmadıkça fiil ehliyeti sahibi kabul edilirler.

Bireysel emeklilik sistemi ile ilgili en çok düşündüren konulardan biri de sosyal güvenlik kurumu tarafından emekli edilebilecekken neden bireysel olarak da emeklilik için birikim yapma gereği duyduklarıdır. Bu haklı bir kaygı olmakla beraber cevabı da aynı oranda haklılık payı içermektedir. Aktif olarak çalışan kişiler sosyal olarak da bu oranda geçerli olan bir hayat kurarlar. Aldıkları maaşa denk düşen evlerde, gelirlerine orantılı giderlerinin oldukları hayatlar sürerler. Emeklilik durumunda gelir düzeyi düşeceği için giderlerin de kısıtlanması gerekebilir. Bu durumda bireysel emeklilik sistemi tarafından hesabınızda bulunan para bu durumu kolaylaştıracaktır. Emeklilik döneminizde sosyal güvenlik sisteminden elde edeceğiniz gelirin yanı sıra bireysel emeklilik sisteminizden elde edeceğiniz gelir de rahat bir emeklilik geçirmenize oldukça büyük bir katkı sağlayacaktır.

Bireysel emeklilik sistemi için gerekli sözleşme yapıldığı taktirde, katkı payı olarak ödenen ilk ödeme ile beraber sistemin aktifleşme süreci başlamış olur. Bireysel emeklilik sistemine katılım teklifiniz şirket tarafından reddedildiği taktirde ödemeniz iptal edilir ve eğer daha önce de ödeme yaptıysanız yaptığınız tüm ödemeler beş gün içinde hesabınıza geri aktarılır.

Bireysel emeklilik sistemi nasıl işler?

Tercihleriniz tarafından şirketler sizler için bir emeklilik planı hazırlar. İsterseniz siz de kendi emeklilik planınızı hazırlayabilirsiniz. Emeklilik planları farklı risk kategorilerine göre ayrılmaktadır. Risk tercihi tamamen size bağlıdır. Yatırabileceğiniz ödeme tutarı konusunda da şirketi bilgilendirmeniz halinde tahmini birikim tutarınız size sunulur. Eğer tüm bunlar sizin için uygunsa kabul edersiniz ve Giriş Bilgi Formu ve Teklif Formu olmak üzere iki form doldurmanız istenir. Formları doldurup imzalayarak şirkete ulaştırabilirsiniz. İmzanın ertesinden 30 gün sonra emeklilik sözleşmeniz yürürlüğe girmektedir.

Benzer İçerik  Diyarbakır Kulp Büyükşehir İlçe Belediyesi Personel Alımı, Başvuru Şartları

Bireysel emeklilik sistemine katılım seçtiğiniz bankanın en yakın şubesine giderek gerçekleştirilebilir. Aynı şekilde bireysel emeklilik sisteminde çıkış için de bu yöntem kullanılabilir. İNG Bank ile yaptığınız bireysel emeklilik sistemi sözleşmesini sonlandırma hakkınız elinizde bulunmaktadır. Bireysel emeklilik sisteminizi sonlandırmak için de en yakın İNG Bank şubesine giderek sistemden çıkış yapmak istediğini söyleyerek çıkış işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İNG Bank’ın internet sitesini ziyaret edebilir, orada size en yakın İNG Bank şubesinin bulabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi, kısa olarak BES, zorunlu aktif çalışma süreçlerini dolduran kişilerin yaşamlarını emeklilik süreçlerinde de rahat bir şekilde geçirmelerini sağlamak için düzenlenmiş bir sistemdir. Sosyal Güvenlik Sistemi’nin yanı sıra ona destek olması amacıyla tasarlanmış bu sistem zorunluluk teşkil etmemektedir. Kişilerin bu sisteme katılımı gönüllülük esasına dayanmaktadır. Bireysel emeklilik sistemi, kişilerin yaşamlarını kolaylaştırmak amacı taşımaktadır. Neredeyse tüm bankalar istenildiği taktirde bireysel emeklilik sistemi için vatandaşlara yardımcı olacaktır. İNG Bank da bu bankalardan biridir. İNG Bank Bireysel Emeklilik nasıl iptal edilir? Bankanın şubesini ziyaret ederken iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali 2021 | Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Para İadesi

TEB EFT İptal Etme Nasıl Yapılır 2021 | TEB’den Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir?

Denizbank Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), Denizbank BES İptal ve Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır

QNB Finansbank Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), Sigorta ve Bireysel Emeklilik Hizmetleri – QNB Finansbank

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) | Garanti Bankası