Çalışmayanların Kredi Alması İçin 7 İpucu, Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar -

Çalışmayanların Kredi Alması İçin 7 İpucu, Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Anasayfa > Banka Haberleri > Çalışmayanların Kredi Alması İçin 7 İpucu, Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar
05 Kasım 2018
795 okunma
Çalışmayanların Kredi Alması İçin 7 İpucu, Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Çalışmayanlara kredi veren bankalar teminatı farklı şekillerde aldığı için müşterilerine kredi verebilir. Artık sadece findeks notu dediğimiz kredi notuna bakılarak kredi verilip verilmeyeceğine karar verilen banka sisteminde, kredi notunuz bu nedenle çok önemlidir. Az riskli, çok riskli ve orta riskli olarak farklı kategorilere ayrılan risk grubuna göre bankalar size kredi verip vermemeye karar verecektir. Genelde çok riskli ve orta riskli grubuna ait kişilerin kredi alabilmesi zordur. Bu nedenle bankalar gelir belgesi ve SGK dökümü isteyecektir. Ancak çalışmıyorsanız bunun yerine kredi çekmek için kefil ve teminat göstermeniz gerekebilir.

Kredi Notunu Düzeltmek İçin Neler Yapmak Gerekir?

Kredi notu nasıl düzeltilir ve bunun için hangi işlemleri yapmak gerekir gibi sorulara sahipseniz dikkat etmeniz gerekenlerin şunlar olduğunu söyleyebiliriz:

  • Düzenli ödemeler yapmak kredi notunun yükseltilmesi için ilk adımdır. Kredi notunu en çok yükselten düzenli ödeme kredi puanının yaklaşık olarak % 35’ini etkilemektedir. Eğer şu an kullandığınız bir kredi ya da kredi kartı varsa son ödeme tarihinden daha önce ödemeniz kısa zamanda kredi notunuzun yükselmesine neden olacaktır.
  • Kredi borçlarınızı zaman içerisinde azaltmanız da kredi puanınızı yükseltecektir. Kredi kartı, mevduat hesabı ve benzeri hesaplar bir kredi ürünü olarak değerlendirilir. Bu borçların toplamı da sizin kredi notunuzu etkileyecektir. Ayrıca kredi notunuzda aniden hızlı bir yükseliş beklemeniz de çok yanlış olacaktır.
  • Yeni bir kredi kartı ya da ihtiyaç kredisi aldıysanız bunun anlamı adınıza yeni bir kredili ürün açılışı yapıldı demektir. Yeni kredili ürün açılışı da kredi notunu düşüren etmenlerden biridir diyebiliriz.
  • Kredi kullanım yoğunluğu da not yükseltmek için etkilidir. Yaklaşık % 10 olarak nota etkisi olan kredi kullanım yoğunluğunu daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse hiç kredi kullanmamış birine göre daha yüksek puana sahip olursunuz.
  • Bankaları kullanmaya devam etmek ve kredi kartını iptal ettirmeden istikrarlı ödemeler yapmak da kredi puanını arttıracaktır.
Benzer İçerik  Ev Hanımlarına 30.000 TL Banka Ödemesi! | PTT ev Hanımlarına kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Findeks Notu Kredi Almak İçin Ne Kadar Önemlidir?

Gelir belgesiz nasıl kredi alabilirim sorusu için kredi notunuzun yani findeks puanınızın yüksek olması gerekmektedir. Genel olarak bankaları incelediğimiz zaman 1100 üzerinde kredi puanınız varsa bankalardan 10 bin TL çekebileceğinizi söyleyebiliriz. Ancak 1099 ile 800 puan arasında findeks notuna sahip olanlar riskli sayılan gruba girdiği için gelir belgesi göstermeden ve kefil bulmadan kredi çekemiyor.


Puanınız 799’un da altındaysa o zaman çok riskli grubuna dahil olduğunuz için kredi çekmeniz çok daha zor bir hale geliyor diyebiliriz. Kredi çıkmayacağı gibi bu puan aralığına sahip olanlar bankalardan kredi kartı talebinde de bulunamıyor. Yani gelir belgesi olsa bile kredi notunuz çok düşük olduğu için bankalar size düşük de olsa istediğiniz kredi tutarını vermiyor. Bu nedenle borç sicilinin temiz olmasına ve kara listede olmamaya özen göstermeli, buna göre ödemelerinizi düzenli ve istikrarlı bir şekilde yapmalısınız.

Kredi Kullanım Yoğunluğu Neden Önemlidir?

Kredi kullanım yoğunluğu iki şekilde müşteriyi etkiler. Olumsuz etkisi kredi kullanım yoğunluğunun aslında aynı zamanda kişinin borçluluk oranını da arttırmasıdır. Bu nedenle yüzde 10 oranında bir etkisi olduğunu söyleyebileceğimiz kredi kullanım yoğunluğu size olumsuz bir etkiyle yansıyabilir.

Ancak olumlu etkisi de kredi kullanarak ve bankalarla sürekli etkileşim halinde olarak, düzenli, istikrarlı bir tarihsel ödeme planı çizebilecek olmanızdır. Yani zaman içerisinde düzenli ödeme tarihçesine sahip olursanız daha önce bankadan hiç kredi almamış birine göre çok daha iyi bir puana sahip olabilirsiniz. Bu nedenle kredi kullanım yoğunluğu doğru değerlendirildiği zaman müşteriye artı sağlayabilecek hususlardan biridir.

Gelir belgesiz kredi alan var mı sorusu için banka müşterilerine baktığınız zaman çoğunun belge olmasa bile kefile ihtiyaç duyduğunu ya da findeks notu yüksek olduğu için belge ve imzasız anında kolay kredi çekebildiğini görebilmişsinizdir. Eğer gelir belgesi gösteremiyorsanız banka sizden muhakkak bir teminat isteyecek, ipotek yapabilecek ya da kefil isteyebilecektir. Çekeceğiniz miktara da bağlı olarak değişen prosedür her bankaya göre de farklılık göstereceği için öncelikle bankaları tek tek araştırarak kurallarını ve sunduğu fırsatları değerlendirmeniz gerekir diyebiliriz.

Benzer İçerik  İskansız Eve Kredi Veren Bankalar, Bir Evin İskanı Olmaması Ama Krediye Uygun Olması Ne Demektir

İlginizi Çekebilir;

Findeks Notuna Göre Kredi Veren Bankalar, Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kefilsiz Kredi Veren 6 Banka, Kefilsiz Gelir Belgesiz 10.000 TL Kredi Veren Bankalar

Ev Hanımlarına Kredi Kartı Veren Bankalar, Ev Hanımlarına Anında Kredi Kartı Veren Bankalar 2020

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar, Kefilsiz Senetsiz Kredi Veren Bankalar

Çalışmayana Kredi Veren Bankalar, İşsizlere ve Çalışmayanlara Kredi Veren Bankalar