Kesin Kredi Çıkması İçin Neler Yapılmalıdır?, Kredi Çıkması İçin Ne Yapmam Lazım? -

Kesin Kredi Çıkması İçin Neler Yapılmalıdır?, Kredi Çıkması İçin Ne Yapmam Lazım?

Anasayfa > Banka Haberleri > Kesin Kredi Çıkması İçin Neler Yapılmalıdır?, Kredi Çıkması İçin Ne Yapmam Lazım?
05 Kasım 2018
969 okunma
Kesin Kredi Çıkması İçin Neler Yapılmalıdır?, Kredi Çıkması İçin Ne Yapmam Lazım?

Kesin kredi nasıl çıkar sorusuna yanıt almak için hem kredi notunuzu bilmeli hem de bankalar ile düzenli çalışmayı öğrenmelisiniz. Artık her banka findeks notu dediğimiz kredi puanına bakarak tüketiciye kredi çıkarıp çıkarmamaya karar vermektedir. Bu nedenle bankalarda bıraktığınız izlemin, ödeme tablonuz, istikrarınız ve gecikmiş borçlarınız gibi bilgiler son derece önemlidir. Bunlarda bir revizyona gittiğiniz zaman bankaların size olan güveni daha çok artacak ve yükselen kredi puanınız sayesinde daha kolay kredi alabileceksiniz.

Kredi almak için kredi puanı dışında kullanılan diğer yöntemleri de deneyebilirsiniz. Kefil bulmak ya da bir ipotek göstermek gibi işlemler de kredi çekmek için kullanılır. Teminat gösterdiğiniz, maaş bordronuzla gelirinizi ispatladığınız durumlarda kimi bankalar risk grubunuza göre kredi verebilmektedir.

Kredi Çıkması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kredi çıkmıyor diye üzülmeyin ve siz de kredi notunuzu düzeltmek, bankalardan daha kolay kredi alabilmek için dikkat edilmesi gerekenlere bakın. Eğer daha önce hiç kredi çekmediyseniz bankalar ile düzenli çalışmaya dikkat etmelisiniz. Bankalarla düzenli çalışmak için genelde kullanılan tek yöntem kredi kartı almak ve bu kredi kartını hiç aksatmadan düzenli olarak ödemektir. Kredi notunuz yoksa bu sayede kredi notunuzu kısa sürede yükseltebilirsiniz.

Eğer düşük kredi notuna sahipseniz ödemelerinizi düzenlemeye başlayabilirsiniz. Hatta bir gün geciktirmiş olmanın bile etkisinin fazlaca olduğunu bilmelisiniz. Gelir durumunuzda istediğiniz kredi için son derece önemlidir. Bunu hesaplamak için kredinin aylık taksitini belirleyin ve bu taksit tutarının en az iki katı oranında geliriniz olduğunu bankaya kanıtlayın. Bu sayede çok daha kolay kredi alabilirsiniz. Çalışma durumunuzda kredi için önemlidir. Son çalıştığınız yerde en az 3 aydır aktif olarak SGK’lı gözüküyor olmanız gerekir. Ayrıca çalışılan iş yerinin kurumsallığı da önemlidir.

Benzer İçerik  Kefilsiz Kredi Veren Bankalar, Kefilsiz Senetsiz Kredi Veren Bankalar

Kredi Notunu Düzeltmek İçin Neler Yapmak Gerekir?

Kredi notu öğrenme işleminden sonra düşük findeks notuna sahip olduğunuzu görüyorsanız, risk grubundan çıkan için dikkat etmeniz gerekenler vardır. Kredi notunuzu iyileştirmek için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:


  • Kredi borçlarınızı gün geçtikçe azaltırsanız kredi puanınızı da buna bağlı olarak yükseltecektir. Kredi kartı, mevduat hesabı ve bunun gibi banka içerisinde açmış olduğunuz hesaplar aslında bir kredi ürünüdür. Bu borçların toplamı da sizin kredi notunuzun yüksek ya da düşük olmasını sağlar.
  • İstikrarlı, tarihinde ödemeler yapmak kredi notunun yükselmesini sağlayabilirsiniz. Hatta kredi notunu en çok yükselten işlemin düzenli ödeme olduğunu söyleyebilir ve kredi puanına % 35’ini etki ettiğini belirtebiliriz. Eğer kullanmakta olduğunuz kredi ya da kredi kartı varsa bunun ödeme tarihlerine dikkat edin ve son ödeme tarihini hiç geçirmeyin. Bu sayede kredi notunuzun yükseldiğini göreceksiniz.
  • Yeni bir kredi kartı almanız demek isminize tanımlı yeni bir kredili ürün açılışı anlamına gelir. Yeni kredili ürün açılışı da kredi notunu düşüren bir etken olsa da düzenli ödemek kredi notunun artmasına da neden olacaktır.
  • Kredi kullanım yoğunluğu olarak isimlendirdiğimiz kredileriniz not yükseltmek için kullanılır. Kredi puanına etkisi ise % 10 olarak belirlenmiştir. Yani aslında hiç kredi kullanmamış birine göre daha yüksek puana sahip olma imkanını yakalayabileceğiniz anlamına gelir.
  • Bankalarla işbirliği içerisinde olmak ve istikrarlı ödemeler yapmak da kredi puanınız için olumlu etkiler bırakacaktır.

Bankalar İhtiyaç Kredisi İçin Genel Olarak Hangi Kriterlere Bakar?

İhtiyaç kredisi almak istiyorsanız bankaların genel olarak baktığı şartları bazı konular çerçevesinde kategorilere ayırabiliriz. Öncelikli olarak bunlar bankalar ile çalışma düzeniniz yani kredi puanınız, iş yerinizin ne kadar kurumsal bir firma olduğu ve istenen kredi miktarına göre sizin ne kadar kazandığınızdır diyebiliriz.

Benzer İçerik  Faizsiz Evlilik Kredisi, Evlilik Kredisi Hesaplama 2022-2023

Bankalar ile çalışma düzeniniz sonucunda belirlenen kredi puanı bankaların son yıllarda en çok dikkat ettiği kriterlerin başında gelir. Ancak kredi puanının düşük olması hiçbir zaman kredi çekemeyeceğiniz anlamına gelmediğinden farklı kriterler de önem kazanmaktadır. İş yerinizden elde ettiğiniz yüksek kazanç ya da bankada birikmiş paranızın olması gibi durumlar da bankanın size kredi vermesi için artı özelliklerdir. İş yeri kurumsallığı ve şirkette bulunduğunuz pozisyon da bankaların müşteriye kredi verirken dikkat ettiği özellikler arasında gelmektedir diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir;

Halkbank Trafik Sigortası, Zorunlu Trafik Sigortası – Halkbank

QNB Finansbank Trafik Sigortası, En Hesaplı Trafik Sigortası

Kaz Yetiştiriciliği Devlet Desteği Nasıl Alınır?, Kaz yetiştiriciliği için ne yapmam gerekiyor

En Kolay Kredi Veren Bankalar, Kesin Onaylı Kredi Veren Bankalar 2020

Numara Sorgulama Ücretsiz