Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

Findeks Notuna Göre Kredi Veren Bankalar, Kredi Notum Kaç Olmalı?

05.11.2018
250
Findeks Notuna Göre Kredi Veren Bankalar, Kredi Notum Kaç Olmalı?

Findeks notu ile kredi miktarını direkt olarak etkileyen hususların başında gelir. Ülkemizin son ekonomik gelişmelerden oldukça sıkıntılı bir şekilde geçmesi sebebi ile kredinin geri dönüşünün nasıl olacağı kişilerin ödeme işlemleri sırasında zorlanıp zorlanmayacağı da dikkatle incelenmektedir. Kredi alırken hem ödeme planınız hem de size verilecek olan tutar direkt olarak bu findeks notuna uygun bir biçimde yapılandırılmaktadır.

Findeks Notu Nedir?

Findeks notu ile beraber kişilerin almış oldukları krediyi ödeme performansını değerlendiren ve bu konu hakkında tahminlerde bulunan bir göstergedir. Finansal geçmişiniz bu notu belirleyebilmek için detaylı bir biçimde incelenmektedir. Findeks ile alakalı dikkate alınması gereken hususlar;

  • Findeks notu aynı zamanda karar destek ürünü olarak da nitelendirilmektedir. Bu konuda genel olarak uygulanan bir standart söz konusudur.
  • Bireysel kredi taksitlerinin ödeme tutarlarının zamanında bankalara iletilmesi ya da kredi kartı ödemeleri konusunda herhangi bir sorun çıkarmadan kişilerin ödemelerini tamamlamaları ve miktarın gecikmeye düşmemesi oldukça önemlidir.
  • Mevduat hesabının durumu ve kişilerin ödemeleri gereken toplam borç tutarı da direkt olarak findeks notunu etkileyen hususlardandır.
  • Ödeme alışkanlıklarınız ne derece düzenli ise elde edeceğiniz findeks notunun yüksek olması da o derece önem arz etmektedir.
  • Daha önce hiç kredi kullanmamış olan kişiler de dezavantajlıdır. Daha önce kredi almış ve düzenli bir şekilde ödemelerini tamamlamış olan kişilerin elde edecekleri findeks puanı çok daha yüksek olacaktır.

Orta riskli kredi notuna kredi veren bankalar arasından seçim yaparak kendi kredi puanınıza uygun bir yapılandırma elde edebilirsiniz.

Kredi Notu Yükseltilebilir Mi?

Kredi notu nasıl yükseltilir sorusu düşük puanlı kişiler tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. Kredi notunun yükseltilmesi için kişilerin almış oldukları krediyi düzenli şekilde ödemeleri ve icraya düşen herhangi bir dosyalarının olmaması gerekir. Ancak bu şekilde kredi notu bir kademe daha yükseltilebilir ve kredi alırken ödeme konusunda riskli olan kategoriden çıkılabilir. Son senelerde ülkenin içerisinde bulunduğu darboğaz sebebi ile birçok kişinin kredi notunun oldukça düşük seviyede olduğu ve oluşturulan ödeme planlarının çoğuna da ayak uydurulmadığı belirtilmelidir.

Benzer İçerik  50 Bin TL Kefilsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar, Kefilsiz 50 Bin TL Kredi Veren Bankalar Hangileridir

Risk Raporu Nedir?

Kredi notuna göre kredi veren bankalar aynı zamanda bir risk raporu da oluşturmaktadır. Bu risk raporunda kişinin kredi ödemesini bozma ihtimali de göz önünde bulundurulmaktadır. Toplam kredili hesap sayısından son 18 ay içerisinde yapılan ödemelere kadar her bir nokta bu risk raporunun bir parçasıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.