Çalışan Anneye Erken Emeklilik! 6 Yıl Erken Emekli Olun! -

Çalışan Anneye Erken Emeklilik! 6 Yıl Erken Emekli Olun!

Anasayfa > Devlet Desteği > Çalışan Anneye Erken Emeklilik! 6 Yıl Erken Emekli Olun!
01 Nisan 2020
1.360 okunma
Çalışan Anneye Erken Emeklilik! 6 Yıl Erken Emekli Olun!

Çalışan anneler için çok iyi bir durum ortaya çıktı. Doğum borçlanması sayesinde erken emekli olabilirsiniz. Doğum borçlanması şartları nelerdir, doğum borçlanması süresi, doğum borçlanması nereye yapılır, doğum borçlanması nasıl hesaplanır, doğum borçlanması gerekli evraklar ve daha fazlası yazımızda!

Çalışan kadınların doğum borçlanması yapma hakkı bulunmaktadır. Bu borçlanma, ilk defa sigorta tescil tarihinden itibaren doğan çocuklar için geçerlidir ve bazı koşullara tabidir. Sigortalı çalışanın doğumdan önce çalışmaya başlaması ve doğumdan sonra şahsına prim ödenmemesi bu koşulların başında geliyor. Peki bu borçlanmaya nasıl başvurulur? Başvuru nasıl ve nereye yapılır? Borçlanma nasıl hesaplanır?

Doğum borçlanması sayesinde, sigortalı kadınlar çalışamadıkları dönem için prim ödemesi yaparak emeklilik hakkından faydalanabilirler. Doğum borçlanması ile birlikte kadınlar prim gün sayılarını erken doldurup daha çabuk emekli olma hakkına sahip olurlar. Bunun için belli başlı şartların yerine getirilmesi yeterlidir.

Doğum Borçlanması Nereye Yapılır?

İlk defa hizmet akdiyle çalışan ve doğum borçlanması talebinde bulunmak isteyen sigortalı bir anne, en son hizmetinin geçtiği sosyal güvenlik il müdürlüğüne müracaat edebilir.

Başvuruda bulunmak isteyen kamu personelleri ise e-Devlet yoluyla işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Doğum borçlanması talebinde bulunan annenin işvereninden belge istenilmez. İlgili annenin kurum hizmet kayıtlarından tespiti yapılarak işlemleri yapılır.

Doğum Borçlanmasının Şartları Nelerdir?

Sigortalı olan kadın çalışanlar, sigortalı olduktan sonra yaptıkları doğumlar için Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlanabilir. 4A ya da 4B ayırt etmeksizin doğum yapan tüm anneler 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapabilmektedir. Doğum yüzünden çalışamayan sigortalı annenin, çalışamadığı 2 yıllık zamanı borçlanabilmesi için;

  • Doğumdan sonra ilgili anne adına hiç prim ödemesi yapılmamış olması,
  • Doğum yapan annenin doğumdan önce çalışmaya başlaması ve sigortalı olması,
  • Annenin borçlanacağı zaman zarfında çocuğunun hayatta olması gerekmektedir.
Benzer İçerik  Maddi Yardım Yapan Kişiler Ve Şirketler, Maddi Yardım Yapan Kurum ve Kuruluşlar Nelerdir

Doğum Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Doğum borçlanması için ödenen para, o yılki brüt asgari ücret üzerinden hesaplanır. Brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’si 1 günlük doğum borçlanması fiyatını verir.

Bunun 7,5 katı ise günlük en yüksek borçlanma tutarını ifade eder.

tarihinden itibaren yürürlüğe giren yeni asgari ücrete bağlı olarak doğum borçlanması tutarı arttı.

tarihinden itibaren asgari ücret aylık brüt 2.943,00 TL oldu. Net asgari ücret ise 2.324,70 TL oldu.

bir yıllık dönemde asgari ücret üzerinden hesaplanmış doğum borçlanması tutarı şu şekildedir.


1 aylık– 941 Lira

1 yıllık– 11.301 Lira

2 yıllık– 22.602 Lira

Doğum Borçlanması Başvurusunda Gerekli Evraklar

Başvuru esnasında annenin kimlik fotokopisi ve başvuru formunun bulundurulması yeterlidir.

Doğum Borçlanması Süreleri

  • Doğum borçlanmasının süreleri hakkında bilinmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Bunlar;
  • Çalışan anneler doğum borçlanması sebebiyle çalışamadıkları (maksimum 3 defa olmak üzere) ikişer senelik sürelerini (toplamda 6 sene) borçlanma hakkını sahiptir.
  • Sigortalı annenin doğumdan sonraki 8 haftalık süreyi, doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışması durumunda, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam 2 senelik zaman zarfı borçlanılabilir.
  • Doğum borçlanması için talepte bulunan sigortalı çalışanların, doğum yaptıkları tarihten sonra adına primi ödenmiş süre zarfları borçlanma hesabında dikkate alınmaz. Prim ödenecek süreler 2 senelik süreden düşülerek kalan süre borçlandırılır.
  • İlk doğumunu yaptıktan sonra 2 sene dolmadan ikinci doğumunu yapan sigortalı anne, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre zarfında ikinci doğum için borçlanabileceği 2 senelik zamanın toplamı kadar geçen süreyi borçlanabilir.
  • Doğum borçlanması yapılacak süre zarfında bebeğin vefat etmesi durumunda vefat tarihine kadar olan süreler borçlanılabilir, sonrası borçlanılamaz.
  • 3 çocuğunuz varsa doğum borçlanmasını maksimum 2.190 gün (6 yıl) kadar yaptırabilirsiniz. ”Benim bu kadar güne ihtiyacım yok” diyorsanız daha az da yapabilirsiniz. Kısacası maksimum 6 yıl olmak üzere ihtiyaç duyduğunuz gün sayısı kadar borçlanabilirsiniz.
Benzer İçerik  Anaç Sığır Desteği 2022-2023 Yılı Hayvancılık Destekleri (Hayvancılık Desteklemeleri)

İlginizi Çekebilir;

E-Devlet Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?, E-Devlet üzerinden doğum parası sorgulama işlemi nasıl yapılır

Emekli Olmak İçin Kredi Veren Bankalar, ssk emekli olmak için kredi veren bankalar

İŞKUR Doğum Parası, 2020 SSK Doğum Parası Başvurusu Kimler Alabilir?

Eksik Primleri Yatırarak Nasıl Emekli Olunur?, Toptan para yatırıp SSK’dan emekli olabilir miyim

Ücretsiz Doğum Haritası