E-Devlet Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?, E-Devlet üzerinden doğum parası sorgulama işlemi nasıl yapılır -

E-Devlet Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?, E-Devlet üzerinden doğum parası sorgulama işlemi nasıl yapılır

Anasayfa > Devlet Desteği > E-Devlet Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?, E-Devlet üzerinden doğum parası sorgulama işlemi nasıl yapılır
31 Ekim 2018
960 okunma
E-Devlet Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?, E-Devlet üzerinden doğum parası sorgulama işlemi nasıl yapılır

E Devlet Doğum Parası Başvurusu yaparak doğum parası talebinde bulunabilirsiniz. Bu talepte bulunmaya annelere devlet kendisi doğum parası vermemektedir. Doğum yapmadan önce 90 gün çalışmış olan anneler e devlet üzerinden doğum parası başvurusunda bulunabilirler. Daha önce çalışan anneler doğum yaptıkları için bir süreliğine iş görmez olarak geçerler. Bu sebeple devlet ilk doğan çocuk için  300 tl, ikinci çocuk için 400 tl, üçüncü çocuk için 600 tl anneye doğum parası verir.

Doğum Parası Ne zaman Yatar?

SGK’lı olan annenin doğum parası için başvurusunun onaylanması halinde annenin resmi olarak izne ayrıldığı doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık bu süreçte SGK tarafından iş görmezlik ödeneği öder. Eğer anne ikiz ya da daha fazla bebek taşıyorsa resmi izni doğumdan önce ve sonra 10’ar hafta olmak üzere uzatılır ve bu süre zarfında iş görmezlik ödeneği alır. SGK’nın verdiği bu iş görmezlik parası anneler için doğum parası olarak geçmektedir.

Doğum Parası Sorgulama

Doğum Parası Sorgulama Telefon ile yapılabilmektedir. 444 1 788 numaralı telefon numarasını arayarak doğum parası sorgulama yapabilirsiniz. PTT’ ye ait olan bu numara ile iş görmezlik raporunun çıkıp çıkmadığını da öğrenebilirsiniz. Doğum Parası Sorgulama Ptt aracılığı ile yapılabilen bir işlemdir. Ptt’ye giderek Tc Ile Rapor Parası Sorgulama yapabilirsiniz.


Doğum Parası Hesaplama

Doğum Parası Hesaplama Tablosu 2022-2023 üzerinden doğum parası hesaplanır. Doğum parasının hesaplanabilmesi için annenin son 1 yıllık çalışırken aldığı maaş üzerinden hesaplama yapılır. Normal şartlarda 16 hafta doğum iznine ayrılan anneye bu süre üzerinden kendi maaşına oranlanarak doğum parası hesaplanır. Doğum parası annenin 3 aylık brüt maaşı üzerinden hesaplanır. Örnek verecek olursak; annenin her ay 2400 tl brüt maaşının olduğunu varsayalım ve birlikte hesaplayalım:

   • Annenin 3 aylık toplam maaşı 7200 tl eder. 3 ayda 90 gün çalıştığını düşünürsek günlük 80 tl yapmaktadır.
   • Günlük rapor parası hesaplanırken günlük kazancın üçte ikisi alınır.
   • 80 tl’nin üçte ikisi 53,33 eder.
   • Toplam 16 hafta olan doğum raporu 112 gündür. 112 ile 53,33 ü çarptığımızda 5972 tl doğum parası hesaplanmaktadır.
Benzer İçerik  Kıdem Tazminatı 2022-2023, Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama 2022-2023

İlginizi Çekebilir;


İŞKUR Doğum Parası, 2020 SSK Doğum Parası Başvurusu Kimler Alabilir?

Çalışan Anneye Erken Emeklilik! 6 Yıl Erken Emekli Olun!

İş Görmezlik Parası 2020, Sgk Rapor Parası Ne Kadar 2020

Ücretsiz Doğum Haritası

2021 Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır | Maddi Yardım İçin Gerekenler