İŞKUR Doğum Parası, 2022-2023 SSK Doğum Parası Başvurusu Kimler Alabilir? - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

İŞKUR Doğum Parası, 2022-2023 SSK Doğum Parası Başvurusu Kimler Alabilir?

İşkur doğum izni, işkur doğum sonrası yarım gün çalışma, işkur doğum tarihi değiştirme, işkur doğum yardımı ve parası hakkında tüm bilgiler makalemizde.

Anasayfa > İş Kur > İŞKUR Doğum Parası, 2022-2023 SSK Doğum Parası Başvurusu Kimler Alabilir?
27 Mayıs 2018
1.518 okunma
İŞKUR Doğum Parası, 2022-2023 SSK Doğum Parası Başvurusu Kimler Alabilir?

İşkur yeni doğum yapan annelere doğum parası vererek destek oluyor. Devlet destekli doğum parası alabilmek adına ise yapılması gereken öncelikle başvuruda bulunmak olacak. Annelere yönelik olarak yapılan çalışmalardan biri de yarım gün çalışma hakkının verilmesi. İsteğe bağlı olarak ilk doğumdan 60 gün, ikincisinden 120 gün ve devamlı doğumlarda da 180 gün yarı zamanlı çalışma izni verilecek. İş yerleri yarım günlük ödeme yapacak ancak İŞKUR her yıl düzenli olarak kalan yarım günlerin ödemesini yapacak. Sigortalı olan anneler yarım gün çalışma başvurusu için İŞKUR birimlerine giderek başvuruda bulunmalıdır.

Doğum Parası Hakkında

Doğum yapan yeni annelere doğumdan önce ve doğumdan sonra olmak kaydı ile geçici iş görmezlik ödeneği adı altında verilen paraya doğum parası denilir.  Bu ödenek doğumdan önce ve doğumdan sonra olmak kaydıyla 8 haftalık bir süre içinde verilmekte. Doğumdan önceki bir yıllık süre için kısa vadeli olarak 90 gün süre ile sigorta primlerinin yatırılmış olması gerekiyor.

Normalde de hamile olan bir kadının doğumdan 8 hafta öncesinde ve de doğumdan 8 hafta sonrasında çalıştırılması yasal değildir. İkiz gebelik gibi durumlarda ise bu süre zarfına 2 hafta daha eklenmektedir.  Kadınlar eğer bu süre zarfında da çalışmak istiyorlarsa doktordan çalışabilir raporu almaları gerekiyor. Bu sayede doğuma yaklaşık olarak 3 hafta kalana dek çalışma hakkı elde edebilirler.

Doğum parası olarak çalışan kadınların günlük brüt kazançları ele alınır. Ayrıca ayakta tedavi ve yatarak tedavilerde de iş görmezlik ödenekleri değişir. Ayakta tedavilerde 2/3 oranlarında yatarak tedavilerde ise iş görmezlik ödeneği ½ olarak uygulanmaktadır. Doğum parası hesaplama sistemine göre; eğer kişi askeri ücret ile çalışıyor ise 2.435 TL doğum parası alabiliyordu. Ancak asgari ücretin artması sonucu doğum parasında da artış yaşanmaktadır.

İŞKUR Annelere Yönelik Destek İçin Gerekli Olan Şartlar;

Devlet desteği için çalışan anneye doğum parası veriliyor. Bu konuda sigorta primlerinin yatırılmış olması oldukça önemli. Bunun yanı sıra haftalık çalışma saatlerinin de tamamlanmış olması gibi birtakım hususlar mevcut. Bu konuda;

  • Çalışan annelerin son 3 yılda 600 gün prim yatırılmış olması gerekiyor.
  • Ayrıca doğum izninin bitiminden itibaren de 30 gün içinde gerekli olan birimlere başvuruda bulunulması şart. Bunun için İşyerinize ve İŞKUR’a başvuru yapılmakta.
  • Annelerin ayrıca haftalık çalışma süresinin yarısı kadar olmak kaydı ile çalışmış olmaları da gerekiyor.

Çalışmayan Annelerde Çocuk Parası Alabiliyor Mu?

Devlet tarafından destekli olarak verilen doğum parası 2022-2023 yılında da ödenmeye devam ediyor. Doğum parası miktarı ise var olan bebek sayısına göre değişiklik göstermektedir. Doğumdan sonra bebeklerin canlı olması şartı aranmaktadır.

Çalışmayan anneye doğum parası nasıl alınır konusunda ise kişiler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının birimi olan Sosyal Yardım Hattı’nı arayabilir. Bu bakımdan 144 ve 183 hatları üzerinden görüşme sağlanması mümkün olacaktır. Çalışmayan anneler de iki farklı devlet yardımından yararlanabiliyor. Bunlardan biri doğum yapan annelere tanınmış olan doğum yardımı diğeri ise süt parası olarak belirlenmiştir. Diğer adı ile emzirme ödeneği olarak bilinir.

  • Anneler bu haktan yararlanabilmek adına eşlerinin BAĞ-KUR’lu olması ya da sigortalı olması gerekiyor.
  • Bunun yanı sıra son bir yıl içerisinde de en az 120 gün sigorta ya da bağ-kur primini yatırılmış olması istenmektedir.
  • İşkur çalışanı doğum parası alabilir mi konusunda ise şartlar ile uyumlu ise doğum parasından yararlanabilir.

 Çocuk Parası İçin; 

  • İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve sonrasında doğan için 600 TL doğum yardımı yapılır.
  • İkiz doğum yapan annelere ise 700 TL, üçüz yapan annelere de 1.300 TL doğum yardımı için ödeme yapılmaktadır.
  • Doğum parası sorgulamak adına E-devlet şifreniz ile giriş yaparak doğum parası sorgulama sisteminden yararlanabilirsiniz.

Kişiler eğer bağkurlular için doğum parası ne kadar diye merak ediyor ise Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine başvuruda bulunduktan sonra detaylı bilgi edinebilirler. Sigortalı olan kişilere yapılan hesaplama sistemine benzer bir şekilde verilecek olan ödenekler belirlenmektedir.

Doğum Paraları Ne Zaman Yatar?

Öncelikle kişilerin doğum parası alabilmeleri adına gerekli olan şartlara uyum sağlaması gerekiyor. Daha sonra ise gerekli olan belgelerin hazırlanması şart.

 Gerekli Olan Belgeler:  Doğum izninden önce alınan rapor öncelikle olarak hazırlanmalıdır. Bunun yanı sıra bebeğin dünyaya geldiğini belgeleyen evrak ve viite belgesi de istenir. Ayrıca kişilerin T.C. Kimlik belgeleri de gerekli olan evraklar arasında yer alır.

Belgeleri hazırlayan kişiler ikamet ettikleri yere en yakın olan Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek başvuruda bulunur. Yapılan başvuruların ardından ilgili kurum kısa bir incelemede bulunur. Ardından size geri dönüş yapılır. Yaklaşık olarak 10 ya da 25 gün içinde PTT şubeleri üzerinden alınabilir.  Doğum parası ne zaman ödenir konusunda ise genellikle ayın 8’ i ve 14 ’ü arasında verilmektedir. Ziraat Bankası hesabı açtırarak da doğum parasının hesaba aktarılması mümkün olur.

 Süt Parası:  Doğum yapan kişilerin eşleri eğer sigortalı ise ve 120 gün olmak koşulu ile BAĞ-KUR ya da sigorta primleri yatırılmış ise Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri’ne başvuruda bulunarak süt parası da alabilir.


Benzer İçerik  İŞKUR Kredi Başvurusu, İşkur Hibe Kredisi Nasıl Alınır?