Çocuk Parası Başvurusu 2022-2023 , Kimler Bu Çocuk Yardımından Faydalanabilir?

Çocuk Parası Başvurusu 2022-2023 , Kimler Bu Çocuk Yardımından Faydalanabilir?

Çocuk parası başvurusu, kimler bu çocuk yardımından faydalanabilir? Çocuk parası için gereken koşullar nelerdir, şartlı eğitim yardımından kimler faydalanabilir, çocuk yardımı başvurusu nasıl yapılır, çocuk yardımı kapsamında ailelere ne kadar ödenir, doğum yardımı nedir? doğum yardımından kimler faydalanabilir, annelerin doğum yardımından faydalanabilmesi için gerekli şartlar nelerdir

Anasayfa > Devlet Desteği > Çocuk Parası Başvurusu 2022-2023 , Kimler Bu Çocuk Yardımından Faydalanabilir?
16 Kasım 2020
679 okunma
Çocuk Parası Başvurusu 2022-2023 , Kimler Bu Çocuk Yardımından Faydalanabilir?

İhtiyaç sahibi aileler, sosyal devlet uygulamalarından birisi olan, çocuk parası desteği desteği almaktadırlar. Bu çocuk parası yardımı genellikle, çocukların okula giderken alması gereken şeyler örneğin kalem, defter, boya, çanta gibi, gebelik yardımı, aşı parası, doğum yardımı, süt parası gibi ihtiyaçların karşılanması içindir. Ama çocuk yardımı desteği diğer adı şartlı eğitim yardımı daha farklı bir şeydir.

Devlete bağlı olan Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından geliştirilen birçok proje vardır. Bunlardan en önemlileri, doğum yardımı, süt parası yardımı ve çocuk parası projesidir. Sayamayacağımız kadar çocuk, hayatı boyunca eğitim ve sağlık hizmeti alamamakta. Ekonomik zorluklar, maddi gelir düşüklüğü gibi etkenler yüzünden temel eğitimini alamayan çocuklar, aileler de eğer belirlenen koşulları sağlarsa çocuk parası yardımı sayesinde hayatlarına devam edebileceklerdir.  Bu yardım, çocukların lise bitimine kadar yapılır. Peki kimler bu çocuk yardımından faydalanabilir? Çocuk parası için gereken koşullar nelerdir?

2022-2023 Yılında Şartlı Eğitim Yardımından Kimler Faydalanabilir?

-Eğer bu yardımdan faydalanmak istiyorsanız öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekiyor.

Şartlı eğitim programına yani çocuk parası yardımına başvuracak kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hiçbir sigorta kolunda kayıtlı olmaması gerekir.

-Ağırlıklı olarak şartlı eğitim yardımı, nüfusun en yoksul kesiminde yaşayıp ekonomik koşullardan dolayı çocuklarını okula gönderemeyen ya da göndermekte çok zorlanan ailelere çocuklarını okula göndermek şartıyla destek yapılmaktadır.

2022-2023 Yılında Çocuk Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk yardımı almaya şartlarını sağlayan aileler, başvurularını ikamet ettikleri en yakın İl ya da İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek müracaat edebilirler. Başvurmaya gitmeden önce mutlaka yanınıza nüfus cüzdanınızı almalısınız. Ya da bir diğer yol olan ALO 144’ü arayarak çocuk yardımı başvurusu da yapabilirsiniz.

Çocuk Yardımı Kapsamında Ailelere Ne Kadar Ödenir?

12 yıllık eğitimin zorunlu hale gelmesinden sonra devlet, çocukların eğitim alması konusunda daha da hassaslaştı. Ama maddi koşullardan dolayı okuluna gidemeyen birçok çocuk var. Bu durumdan dolayı Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çocuk yardımı projesini geliştirdi. Tüm bireyin en temel ihtiyacı olan eğitimi, herkesin alabilmesi için devlet tarafından yardıma muhtaç çocuklara eğitim ödeneğini ödenmeye başlandı. Peki 2022-2023 yılında ödenecek ücret ne kadar?

Benzer İçerik  Çeyiz Parası (Yardımı) Nasıl Alınır? 2022-2023 çeyiz parası ne kadar? Evlenme yardımı kimlere verilir, nasıl alınır?

“İlköğretimde okuyan erkek öğrencilere aylık 35 TL,”

“İlköğretimde okumaya devam eden kız öğrenciler için aylık 40 TL,”

“Ortaöğretime okumaya devam eden erkek öğrenciler için ise aylık 50 TL,”

“Ortaöğretime okumaya devam eden kız öğrenciler için aylık 60 TL ödeme yapılır.”

Doğum Yardımı Nedir? Doğum Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından oluşturulan doğum yardımı projesinden faydalanabilmek için bir ön koşul bulunmamakta. Ama başvuru sadece anneler tarafından yapılabilir ve alınacak olan para da sadece annelerin hesabına yatılır.

Annelerin Doğum Yardımından Faydalanabilmesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

-Annelerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekir.

-Yardım yapılacak bebeklerin sağ olması gerekir. Ölü doğumlarda bu yardım geçerli değildir.

-Doğum yardımı parası

*1 çocuk için 300

*2. çocuk için 400

*3. çocuk için 600 TL olarak yapılmaktadır.

-Doğan bebekler ikiz ya da üçüz gerçekleşirse bu hesaplamalar değişmektedir. İkiz çocuk hesaplamalarında, ikizlerden biri ikinci çocuk olarak kabul edilir. Bu durumda anneler tarafından alınacak para 400 TL olur.

Süt Parası Nedir?

Bebeğin doğduğu andan itibaren beslendiği dönem, emzirme dönemi olarak adlandırılır. Bebekler için bu dönem hem gelişimi hem de sağlıkları açısından çok önemlidir. Uzmanlara göre bebekler en az 2 yıl anne sütü ile beslenmelidir. İlk 6 ayı sadece anne sütü olup sonrasında anne sütüne ek olarak diğer gıdalarla beslenmelidirler. Emzirme, sadece bebek için değil anne için de çok önemli bir süreçtir.


Anne sütü sayesinde bebeğin bağışıklık sistemi güçlenir ve bebeği çeşitli birçok hastalıktan korur. Ayrıca emzirilen bebeklerde ağız ve çene gelişimleri daha sağlıklı olduğundan diş çürümeleri en az seviyeye iner. Aynı zamanda yapılan bir araştırmaya göre anne sütü ile büyüyenlerin biberonla beslenenlere göre daha zeki oldukları ispatlanmıştır. Anne sütü içenlerin de kalp krizi oranının azaldığı görülmüştür.

Benzer İçerik  IPARD Projesi 2022-2023, IPARD Programı Yönetim Otoritesi

Bebeklerin ilk başta küçücük mideleri olduğundan çok az bir miktar onların doyma ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılanır. Ama zaman geçtikçe bebekler büyür ve anne sütü ihtiyaçları daha da artar. Bu yüzden salgılanan süt de bebekle birlikte çoğalır. Ama süt sorunu yaşayan milyonlarca kadın da vardır. Anne sütünde, sütü azaltan maddeler bulunabilir. Bu maddeler, hücrelerin süt salgılamasını engeller. Buna çözüm olarak pompa kullanılması tavsiye edilir. Kullanılan pompayla birlikte anne memesinden süt kolaylıkla çıkabilir. Bazı annelere bu da tam anlamıyla çözüm olamamaktadır. Başka bir çözüm olan günde 10-12 kere bebek emzirmektir. Ya da annelerin daha fazla sağlıklı beslenip düzenli uyumaları tavsiye edilir. Sıvı arttırılması da önerilir. Süt sorunu yaşayan anneler gün içerisinde yaklaşık 3 litre sıvı tüketilmelidirler. İşte bir bebek için anne sütü bu kadar önemlidir. Süt parası yardımı, SSK tarafından yapılmaktadır. Bu yardım, Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olan babaların, çalışmayan eşlerine yapılır. Unutulmamalıdır ki süt parası yardımı 1 kereye mahsus olmasına rağmen bağkurlu annelere de verilmektedir. Devlet tarafından ödenen süt parası yardımı, asgari ücretin artmasıyla her yıl değişiklik gösterebilmesi mümkündür. Süt parası başvurusu için SGK il müdürlüklerine gidilmelidir.

Süt Parası Yardımından Kimler Faydalanabilir?

-Analık sigortasına sahip olan anneler faydalanabilir.

-SSK’ya bağlı olan babaların çalışmayan eşlerine yardım edilir.

-Anne ile babanın resmi olarak evli olması bir diğer şartlardan biridir.

-Ölü olan bebeklere yardım edilmez. Bebeğin hayatta olması gerekir.

2022-2023 Yılında Süt Parası Yardımı Ne Kadar?

Süt parasında gerçekleşen değişiklikler ülkenin yıllık enflasyon oranlarına göre belirlenmektedir.  Süt parası yardımı için annelere verilen tutar 202 TL’dir

Annelikte Lohusalık Dönemi Nedir?

Özellikle hamileliğin son zamanlarında artan endişeyle birlikte anne adaylarının kendilerini rahat hissetmeleri çok önemlidir. Bebeğin kucağa alınmasıyla başlayacak olan lohusalık dönemi, her anneyi daha ilk aylardan korkutmaya başlar. Çünkü, anne bu dönemde bebeğine en iyi şekilde bakmak, büyütmek ister. Başlayan lohusalıkla birlikte “Acaba bebeğime bakamaz mıyım?” korkusu oluşur.

Benzer İçerik  2022-2023'de bu işleri yapan köşeyi dönecek!

Lohusalık dönemi annenin bebeğine sahip olduktan sonra 40 günlük süreyi kapsar. Annelerin hayatlarının en hassas oldukları bu dönemde bağışıklık sistemi düşük ve vücutları enfeksiyon almaya müsaittir. Doğumdan sonra annede oluşan kanamalar, anne için çok risklidir. Bu yüzden uzmanlar, annelerin lohusalık döneminin ilk 2 gününde tıbbi bakım altında olmaları ve bir sağlık kuruluşunda kalmalarını tavsiye etmektedir. Bu sayede hem bebek hem de anne sağlığı çok daha iyi olacaktır. Kadınlarda oluşan bu hassas dönemin bir sorun olarak görülmemelidir. Sorun değil aksine doğal bir olaydır. Özellikle bu dönemde annenin, bol bol sebze ve meyve yemesi, su içmesi hem kendi hem de bebeği için çok önemlidir. Ayrıca lifli gıdalar tüketilmesi de kabızlığa iyi gelebilir. Çok fazla yağlı, baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

İlginizi Çekebilir;

QNB Finansbank Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), Sigorta ve Bireysel Emeklilik Hizmetleri – QNB Finansbank

Çocuk Parası Başvurusu 2021, Kimler Bu Çocuk Yardımından Faydalanabilir?

Anadolubank İban Sorgulama, İnternet Şube Bilgilendirme – Anadolubank

Denizli Büyükşehir Belediyesi Personel Alımı, Başvuru Şartları

Garanti Müşteri Hizmetleri, Numarası, Direk Bağlanma 2020