Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

Engellilere ÖTV İndirimi Nedir?, Engelli araç alımı şartları nelerdir? ÖTV indirimi hesaplama nasıl

04.11.2018
269
Engellilere ÖTV İndirimi Nedir?, Engelli araç alımı şartları nelerdir? ÖTV indirimi hesaplama nasıl

Engelli Ötv Indirimi 2019 yılında engellilere normalden daha uygun fiyatlara araba sahibi olmalarını sağlıyor. Engelli araç için engelli olan kişinin raporu bulunması gerekmektedir. Engelli kişinin engel oranına göre yapılan indirim oranı da değişmektedir. Engel durumu yüzde 90 ve üzerinde olanlar ÖTV ödemeden araç sahibi olurken daha az engel durumu olanlar ÖTV’yi daha az oranda ödüyorlar. Engelli olan vatandaşlar ÖTV ödemeden araba alma işlemini 5 yılda bir gerçekleştirebilirler. ÖTV ödemeden alınan araba eğer 5 sene içerisinde satılırsa satılan arabanın ÖTV’sini ödemek zorundadır.

Engelli Araç Fiyatları

Engelli Araç Fiyatları 2019 yılında alınan arabanın değerine göre değişkenlik göstermektedir. Eğer arabanın satıl fiyatı 100 000 TL ise yüzde 90 engeli bulunan birey bu arabayı alırken ÖTV ödemeden daha düşük fiyatlara bu arabaya alabilmektedir. Engelli birey binek otomobil, kamyonet, karavan gibi çeşitli araçlarda da ÖTV ödemeden satın alabilmektedir. Engelli Araç İndirimi Hesaplama yapacak olursak;


  • Aracın satış fiyatının 40 000 TL olduğunu varsayalım.
  • Bu aracın ÖTV oranı yüzde 45 KDV oranı da yüzde 18’dir.
  • Buna göre aracın engellilere maliyeti 27.586 TL dir.

Engelli Araç İndirimi Yüzde Kaç?

Engelli Ötv Indirimi 2019 yılında normalde yüzde 45 olan ötv’yi, yüzde 40 ve üzerinde engelli olanalar yüzde 26.3 olarak indirimli ödüyorlar. Engelli bireyler aynı zamanda kdv indiriminden de yararlanıyor. Normalde yüzde 18 olan kdv engelli indirimi ile yüzde 15.254’e düşüyor. Buna göre de 50 bin liralık bir araba engelli bir birey yaklaşık olarak 34 bin 500 TL’ye bu aracı satın alabilir. 15.500 TL’li bir farkla engelli birey arabaya sahip olabilir. Hatta engelli olan kişinin engel durumu yüzde 90 ve üzerinde ise hiç ÖTV ödemeden daha ucuz fiyatlara araba sahibi olabilir.

Engelli Araç İndirimi Şartları

Engelli Araç Alımı Şartları 2019 yılında engel durumu yüzde 40 ve üzerinde olanlar için belirlenmiştir. Engelli birey 5 yılda 1 kez engelli araç indiriminden yararlanabilir. Engelli araç indirimi özel tüketim vergisi ve katma değer vergisi üzerinden yapılmaktadır.

Benzer İçerik  Çiftçilere Mazot Desteği 2020, Mazot desteği nasıl alınır? Mazot ve gübre başvurusu nasıl yapılır?
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.