Banka Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? | E devletten kredi notu nasıl öğrenilir? - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

Banka Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? | E devletten kredi notu nasıl öğrenilir?

E devletten kredi notu nasıl öğrenilir?, KKB puanı nereden öğrenilir?, Kaç puana kredi çıkar?, 1100 puana kredi çıkar mı? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Banka Haberleri > Banka Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? | E devletten kredi notu nasıl öğrenilir?
24 Mart 2022
779 okunma
Banka Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? | E devletten kredi notu nasıl öğrenilir?

Bireylerin kredi alabilmesi için gerekli olan skor bilgisini anlatmak için kullanılan kredi puanı, hem ne kadar kredi alabileceğinizi hem de bu krediye uygun olup olmadığınızı gösteren bir puanlama sistemidir. Bankaların sahip olduğu müşterileri için oluşturdukları ortak bilgi sistemi sayesinde bir kişinin ne kadar puanı olduğu gözükür. Yapılan kredi başvurularının değerlendirilmesinde bakılan ana faktör budur. Başvuru esnasından bankadaki bireysel müşteri temsilcilerinin ekranlarında gördüğü bu puana bireyler kendileri de erişim sağlayabilir. Bu yazımızda banka kredi puanı nasıl öğrenilir konusunu ele alarak bu puan hakkında bilinmesi gereken noktalara değineceğiz.

Kredi puanını öğrenmek isteyenler normal şartlarda Türkiye Bankalar Birliği’ne üye olan bankalara başvuru yaparak bu taleplerini iletebilirler. Ancak artık internet üzerinden de bu bilgiye erişim sağlanabilir.

Findeks Üzerinden Kredi Puanı Öğrenme

Findeks bankaların bir araya gelerek müşterilerini daha kolay takip edebilmek ve risk faktörünü azaltmak amacıyla oluşturdukları topluluktur. Aynı zamanda özel bir finans şirketidir. Bireysel anlamda kullanımı olduğu gibi ticari olarak da kullanılabilir.

Bireyler bu şirketin kendi sayfasına girip gerekli kimlik verilerini verdikten sonra sistemden mali geçmişlerini sorgulayabilirler. Daha sonra kendilerinin karşısına bu güne kadar olan banka faaliyetleri çıkar. Burada nerden ne kadar kredi kullanıldığı, şu anda ne kadar borcu olduğu gibi bilgilerin yanı sıra hangi tarihlerde ne gibi gecikmeler yaşadığı da sıralanır. Bu sistem müşterilerin kendi durumlarını saptayabilmelerine olanak verir. Bir bankaya kredi başvurusu yapmadan önce nasıl bir durumla karşı karşıya gelinebileceğini daha gitmeden bu yola kestirmeniz mümkündür. İhtiyaç kredisi başvurusu için bütün bankalar buradaki duruma göre hareket eder. Artık eskiden olduğu gibi banka müdürlerinin veya başka personelin inisiyatif alarak kredi vermesi mümkün değildir.

Benzer İçerik  Banka Kredi Skoru Öğrenme | Banka kredi puanımı nasıl öğrenebilirim?

Findeks ile bağlantısı olan bankaların internet şubeleri üzerinden de kredi puanı sorgulaması yapılabilir. Burada sistem biraz daha farklı çalışır. Bunun için öncelikle internet bankacılığı kullanıcısı olmanız gerekir. Daha sonra kendi hesaplarınıza ulaştığınızda genellikle başvurular alanında kredi notu öğrenme veya kredi puanı sorgulama başlıkları altında Findeks bağlantıları bulunur. Burada müşteri direk olarak şirketin sayfasına yönlendirilmez. Zaten girilmiş kabul edildiği için sistem otomatik olarak bir PDF dosyasını kullanıcının cihazına yönlendirir. Kayıtlı bir mail adresiniz varsa bu dosya direk olarak oraya gider. Belgeyi cihazınıza indirip verilerinizi kontrol edebilirsiniz. Ayrıca sonradan bu belgenin çıktısını almanız da mümkündür.


Banka Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir; Kredi Puanı Neye Göre Belirlenir Ve Nasıl Yükseltilir?

Bireylerin ve şirketlerin ekonomik geçmişleri bu puanın belirlenmesinde dikkat edilen en önemli faktördür. Birçok veriyi aynı anda işleyerek müşterinin risk durumunu hesaplayan bu puan aşağıdaki kriterlere göre belirlenir.

  • Mevcut Borç Durumu
  • Ödemede Düzenlilik
  • Geçmiş Ekonomik Problemler
  • Medeni Hal / Çocuk Sayısı / Yaş
  • Eğitim Durumu
  • Mal Varlığı
  • Sigortalılık Durumu

Bu veriler ışığında kişiye 0 ile 1900 arasında bir puan verilir. 700 puana kadar olanlar geçmişinde bir problem yaşamış veya hiçbir bankayla çalışmamış kişilerdir. 700 ile 1100 arasında olanlar riskli grup olarak adlandırılırlar. 1100 ile 1500 puan arası orta riskli bir gruptur. 1500 ile 1700 arasında bir puanınıza varsa durumunuz iyi demektir. 1700 ve sonrası içindeyseniz rahatlıkla işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi puanı düşük olan kişiler bunu nasıl yükseltebileceklerini merak ediyor olabilir. Bunun en önemli şartı bir kredili ürün kullanıp mutlaka düzenli ödeme yapmaktır. Kredi kartı veya KMH deden eksiye düşen hesaplar bunun için uygun olabilir.

Benzer İçerik  Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunu Etkiler Mi?, Kredi Kartını Kapatmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

İlginizi Çekebilir;

https://kredi26.com/kefilsiz-kredi-veren-6-banka-gelir-belgesiz-kredi-veren-bankalar-6-banka-kolay-basvuru/

https://kredi26.com/elimizde-maas-bordrosu-olmadan-kredi-alinabilir-mi/

https://kredi26.com/findeks-notuna-gore-kredi-veren-bankalar-kredi-notuna-gore-kredi-veren-bankalar-dusuk-puana-kredi/

https://kredi26.com/ev-hanimlarina-kredi-karti-veren-bankalar-kredi-karti-basvurusu/

https://kredi26.com/iskur-hibe-kredi-basvurusu-ile-kredi-nasil-alinir-esnafa-faizsiz-iskur-kredi-destekleri/