Banka Kredi Puanımı Nasıl Yükseltebilirim? | Kredi notu 1 ayda kaç puan yükselir? - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

Banka Kredi Puanımı Nasıl Yükseltebilirim? | Kredi notu 1 ayda kaç puan yükselir?

Kredi notu 1 ayda kaç puan yükselir?, Kredi notu 0 nasıl yükselir?, Az Riskliye kredi çıkar mı?, 1200 puanla kredi çekilir mi? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Banka Haberleri > Banka Kredi Puanımı Nasıl Yükseltebilirim? | Kredi notu 1 ayda kaç puan yükselir?
24 Mart 2022
709 okunma
Banka Kredi Puanımı Nasıl Yükseltebilirim? | Kredi notu 1 ayda kaç puan yükselir?

Banka Kredi Puanımı Nasıl Yükseltebilirim; Bir mal satın almak veya ihtiyaç karşılamak için birçoğumuzun yolu bankalardan geçer. Hatta bazen mevcut borçlarımızı bile bankadan kredi alarak kapatma yoluna gidebiliriz. Ancak kredi puanınız düşükse bu durum biraz zor olur. Çünkü bankalar kredi durumunu değerlendirirken her şeyden önce bu kredi puanına bakarlar. Eğer belirli bir seviyenin altındaysanız, bankanın kurduğu elektronik sistem başvurunuzu onaylamaz. Yani banka çalışanının burada aslında hiçbir fonksiyonu yoktur. Kredi puanı denen skor baremi, müşterilerin o banka için oluşturduğu riski ifade eder.

Müşteriler açısından da kredi çekip çekemeyeceklerini ve ne kadar kredi kullanabileceklerini gösterir. Birçok kişi banka kredi puanımı nasıl yükseltebilirim diye araştırma içinde olduğu için bu yazımızı bir rehber niteliğinde hazırladık. Pratik yöntemlerle nasıl iyi bir kredi skoruna sahip olabileceğinizi anlatacağız. Öncelikle kredi puanının nasıl belirlendiğinden bahsederek konuyu biraz daha açılığa kavuşturalım.

Banka Kredi Puanımı Nasıl Yükseltebilirim; Kredi Puanı Nasıl Belirlenir?

Kredi puanı veya bankaların tabiriyle skor, bir bireyin veya ticari kuruluşun geçmişi ile bugününün bir potada eritilip gelecekte ne kadar borçlandırılabileceğini ifade etmek için kullanılır. Yani bir banka vereceği kredinin geri dönüşünü riske atmamak adına kendini sağlama almak için bu matematiksel veriyi kullanır. Kredi puanı belirlenirken kişinin veya şirketin;

  • Mal Varlığı
  • Yaşı / Medeni Durumu / Çocuk Sayısı
  • Şirketse Ortaklığı / Ticari Hacmi / Vergi Yükü
  • Eğitim Durumu / Mesleği / Aylık Geliri
  • Borç Durumu / Ödeme Alışkanlıkları
  • Geçmiş Problemleri

Dikkate alınarak bir sonuca varılır. Bu faktörlerin her biri puan oluşmasına rol oynar. Lakin hepsinin katkı oranı aynı değildir. Örneğin ödemeleriniz düzenliyse bu durum diğer bir çok etmeni tolere edebilir. Ya da yakın zamanda bir hukuki problem yaşamışsanız geri kalanı çok iyi olsa da puanınızı düşürür. Tabi her durum kendine göre değerlendirilir. Bir kredi kartının bir aylık gecikmesiyle idari takip durumundaki gecikmeyi aynı kefeye koymamak gerekir.

Benzer İçerik  1100 Puana Kadar Kredi Veren Bankalar, Az Riskli Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bankaların hepsi kendi bünyelerine kayıtlı olan müşterilerin bilgilerini ortak bir havuza aktarır. Yapılan sözleşmelerde bu durum açıkça belirtilmiştir. Çünkü kanun gereği üçüncü kişilerle bilgi paylaşımı yapmak yasakken bu durum istisnai bir versiyon oluşturur.


Banka Kredi Puanımı Nasıl Yükseltebilirim; Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Kredi puanını yükseltmek için gerekli olan şeylerin bir kısmı sizin iradeniz dışındadır. Yani örneğin yaşınızı düşüremezsiniz veya sigorta gününüzü artıramazsınız. Ancak bir takım önlemler alarak durumu daha yukarı çekebilmeniz mümkündür.

  • Kredi Kartı Kullanımı

İnsanların yaptıkları ihtiyaç kredi başvurusu anında karşılaştıkları en büyük sorunlardan bir tanesi şu tarihte X bankadaki kredi kartınızda gecikme olmuş o yüzden sistem onay vermiyor cümlesini duymaktır. Gerçekten de kredi puanının en olumsuz etkilendiği durumlardan bir tanesi kredi kartlarındaki gecikmelerdir. O yüzden en azından ekstrenin asgari tutarını günüde ödemeniz sizi bir adım yukarı çıkaracaktır.

  • KMH Kullanımı

Kredili mevduat hesabı olan kişiler bu ürünü ek hesap veya eksi hesap diye tanımlayabilirler. Bu hesabın ödemeleri de kredi ödemesi gibi düşünülmelidir. Genellikle bankalar ay sonunda bu ürünün hesabını keser ve ayın 1’i ila15’i arasında ödemenizi bekler. Bazı bankalar yalnızca faizini ödemenizi yeterli kılarken bazı bankalar bu ürün için de bir asgari tutar belirlemiştir. Bu üründe yaptığınız düzenli ödemeler de kredi puanınıza artırmanız için ideal yöntemlerden bir tanesidir.

  • Mevcut Kredi Yükünün Azalması

Kredi notunu yükselten faktörlerden bir tanesi de halihazırda ödediğini kredinin toplam borcunun azalmasıdır. Böylece gelecekteki risk faktörü düşeceğinden bankanın yeniden borçlandırması konusunda yaşadığı tereddüt de azalacaktır.

İlginizi Çekebilir;

https://kredi26.com/ucretsiz-netflix/

https://kredi26.com/teb-kiralik-kasa-ucretleri-teb-kiralik-kasa-kullanim-sartlari/

https://kredi26.com/anadolubank-leasing-hesaplama-yonetim-kiralama/

https://kredi26.com/kosgeb-destek-kredisi-nasil-alinir-kosgeb-destek-kredisi-basvuru/

https://kredi26.com/ev-hanimlarina-kredi-karti-veren-bankalar-kredi-karti-basvurusu/

Benzer İçerik  Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır?, Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi