Ülkenin İlk Raylı Sistem Aküsü Üretildi - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

Ülkenin İlk Raylı Sistem Aküsü Üretildi

Anasayfa > Son Dakika > Ülkenin İlk Raylı Sistem Aküsü Üretildi
15 Haziran 2020
927 okunma
Ülkenin İlk Raylı Sistem Aküsü Üretildi

Aspilsan Türkiye’nin ilk raylı sistemler aküsünü üretti. Türk Silahlı Kuvvetlerine uzun ömürlü bataryalar üreten Kayseri Organize sanayi Bölgesinde 1981 yılında bir grup iş insanın desteği ile kurulan ASPİLSAN ülkenin ilk raylı sistem aküsünü üreterek çalışmalarına bir yenisi ekledi. Kamunun kullandığı hava araçlarının büyük bölümünün akü ihtiyacını karşılayan firma Türk Silahlı Kuvvetlerinin de pil ve batarya ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Raylı Sistemler İçin Batarya Ve Akü Üreten Tek Firma

30 yıldır ülkede nikel kadmiyum uçak ve helikopter akülerini ürettiklerini ifade eden Aspilsan havacılık ve raylı sistemler genel müdürü Murat Kaan bu nedenle önemli bir tecrübeye sahip olduklarının altını çizdi. İlk çalışmanın ürünü olan akünün Kayseri AŞ’nin bir tramvayına takıldığını ifade eden genel müdür Murat Kaan akülerin güvenlik ve performans testlerinin tamamlandığını ve bekleneni üzerinde bir performansı yakaladıklarını anlatarak Türkiye’de raylı sistemler için batarya ve akü üreten başka bir firma olmadığı vurgusu yaptı.


Hem Uzun Ömürlü Hem De Birçok Avantaja Sahip

3 yıldır bu konuda AR-GE çalışmaları yürüten Aspilsan yerlilik payı ile üretime başladı, geliştirilen son ürününü Pazar payının çok geniş olduğunun önemini dile getiren havacılık ve raylı sistemler genel müdürü Murat Kaan Fransa, Almanya ve Çin gibi ülkeler tarafından boş bırakılan pazara talip olduklarını söyledi. Ülkenin ilk raylı sistem aküsünün özelliklerini anlatan Aspilsan havacılık ve raylı sistemler genel müdürü Murat Kaan aküler yalnız tramvaylarda değil, elektrikli tren, hızlı tren, metro gibi raylı sistemlerin tamamında kullanılır, hem uzun ömürlüdür hem de birçok avantaja sahiptir.

Şu Anda Bile Rekabet Edilebilir Seviyede

Gerek performansı gerekse fiyatı ile oldukça avantajlı olan akülerimizin üretimini seri hale geçirmek istiyoruz. Bu sektörde 1 milyar dolara yakın Pazar payı mevcut bir ilki başararak bu paydan ülkemizin hak ettiğini almasını sağlamak istiyoruz. Seri üretime geçtiğimiz andan itibaren çok daha iyi seviyelere çıkacağız bunun için gerekli olan kapasitemiz, gücümüz ve enerjimiz var şu anda bile rekabet edilebilir seviyedeyiz dedi.

Benzer İçerik  2.El İlan Sitelerine Yasal Yükümlülük Geliyor

İlginizi Çekilebilir;

Rekabet Kanununda Değişiklik Yapıldı

Türkiye’nin Kaynak İhtiyacı Artıyor

AVM’ler Açılıyor Ama Eskisi Gibi Değil

Netflix Ücretsiz

Devletten Kira Yardımı