Rekabet Kanununda Değişiklik Yapıldı -

Rekabet Kanununda Değişiklik Yapıldı

Anasayfa > Son Dakika > Rekabet Kanununda Değişiklik Yapıldı
26 Haziran 2020
1.172 okunma
Rekabet Kanununda Değişiklik Yapıldı

7246 sayılı rekabetin korunmasın kanunun hakkında ki değişiklik kanunu resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan değişikliklere göre etkin rekabet koşulları oluşturularak tüketici refahının arttırılması sağlanacak. Kanun Türkiye’ye daha fazla yabancı yatırımcının gelmesinin de önünü açacak, uzlaşma yolu ile taahhüt mekanizması hayata geçmiş olacak.

Rekabet Kanunu AB İle Uyumlu Hale Getirildi

Rekabet Kurumunun göreve başladığı 1997 yılından beri 4054 sayılı kanunun yürürlükte olduğunun altını çizen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan uluslararası piyasalarda ki değişim nedeni le 1994 yılında kabul edilen kanunda değişikliklerin yapılması gerekliliğinin ortaya çıktığını söyledi. Rekabet kanununu Avrupa Birliği ile uyumlu hale getiren yeni değişiklikleri içeren kanunun neleri değiştirdiğini anlattı. Bakan Ruhsar Pekcan düzenleme ile birlikte rekabet kanunu etkin, dinamik ve daha aktif hale getirildi, piyasaların ihtiyacını daha iyi karşılayacak olan araç ve yapıya kavuştu. Yeni düzenleme tüketici refahının arttırılmasını sağlarken ülkemize daha fazla yatırımcının gelmesinin de önünü açmış oldu.

Birleşme Ve Devirlerde Kurumdan İzin Alınacak

Teşebbüsler rekabet ihlali durumunda Rekabet Kurumuna taahhüt verebilecek ya da uzlaşmaya gidecek, bu da hukuki süreçlerin kısalmasını, hızlı sonuçlara ulaşılmasını ve kamu maliyetlerinin azaltarak kamu kaynaklarının daha verimli değerlendirilmesine imkan sağlayacak dedi. Firmaların birleşmeleri ile devir almalarda da değişiklik getiren kanuna göre birleşmek isteyen firmalar ya da devir alımlarında ki işletmeler Rekabet Kurumundan izin almak zorunda olacak.


Tedbirlere Uyum İçin 6 Ay Süre Tanınacak

Rekabet Kurumunun bu gibi hallerde daha önce hakim durum kriterini kullandığını hatırlatan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan artık kurumun Avrupa Birliği hukukunda ki etkin rekabetin önemli ölçüde azaltılması kriterini devreye alacağını söyledi. Bakan Pekcan kurum hakim durum tespit etmese de etkin rekabetin önemli oranda azaltacağı kanaatine varırsa birleşme ya da devir almaya müdahale edecek dedi. Rekabet ihlallerine yön verecek, kartelleşmenin önünü kesecek olan yeni düzenlemeler ile kartelleşemeye karşı yapısal tedbirlerin alınacağını anlatan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan firmalara bu alınan tedbirlere uyum için 6 ay süre tanınacağını söyledi.

Benzer İçerik  Kamu Bankalarından Ekonomiye Can Suyu

İlginizi Çekilebilir;

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu; Cezası 11 Bin 735 Lira

Ülkenin İlk Raylı Sistem Aküsü Üretildi

Otomotiv Sektöründe Üçlü İttifak Kuruldu

2 Milyon 200 Bin M2 Atıl Arazi Tarıma Açıldı

Ücretsiz İzin Nedir?