Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

Devletten Kira Yardımı

09.05.2020
289
Devletten Kira Yardımı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum birçok aileye kira desteği verileceğini söyledi. Korona virüs etkisi ile sıkıntılı bir sürece giren ve ekonomik anlamda zora düşen vatandaşlarına devlet yardım elini uzatmaya devam ediyor bu yardımların birini de Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıkladı.

Kira Yardımı Süresi 48 Aya Çıkarıldı

Birçok kurum ve kuruluş maddi sıkıntı yaşayan vatandaşların kiralarını ödemelerine katkı sunmaya başladı. Bakan Murat Kurum’un yaptığı açıklamaya göre 6306 sayılı kanunun ilgili yönetmeliğinin 16. maddesinde bazı değişikliklere gidildi, riskli sayılan bölgelerde yaşayan vatandaşlara kira yardımı süresinin 36 aydan 48 aya çıkarıldı.

Beş Aylık Kira Yardımlarının Süresi Bir Yıla Çıkarıldı

Başvuru sahiplerinin şartlara uygun olması halinde peşin ödenecek olan ilk beş aylık kira yardımlarının süresi bir yıla çıkarıldı. Kira yardımından yararlanmak için muhtaç ailelerin belirlenen şartlara uygun olmaları gerekiyor, istenen şartlar sağlandığında Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’na müracaat edilmesi lazım.


Kira Yardımında Gereken Şartlar

Kira yardımı talep etmek isteyen aileler şu şartları yerine getirmeli; başvuru yapan kişinin düzenli bir gelirinin olmaması gerekli, kişi sigortalı çalışmamalı, üzerine kayıtlı herhangi bir malının bulunmaması, gelir testi sonucuna göre yoksulluk sınırının altında olması, Sosyal Güvenlik Kurumundan herhangi bir aylık dul yetim maaşı ya da emekli maaşı almamalı. Bu şartlara uygun olan aileler kira yardımı taleplerini sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yapabilirler.

Kira Yardımı Başvurusunda İstenen Belgeler

Müracaatlarda dilekçe ile birlikte, kimlik fotokopisi, ikametgâh belgesi, gelir belgesi, muhtarlıklardan alınacak fakirlik belgesi ve kira yardımı başvuru belgesinin de hazır bulundurulması gerekiyor. Her İl’e göre değişen kira yardım parası büyükşehirlerde 960 liraya kadar çıkabiliyor, kira yardımı yapan kuruluşlar ise şunlar; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, belediyeler, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları.  Özel dernek ve vakıflar, sivil toplum kuruluşları ve gönüllülük çerçevesinde destek sağlayan kişi ya da kuruluşlar.

Benzer İçerik  Ekonomik Toparlanma Kovid 19’a Bağlı

E-Devletten Başvuru

Başvurular e-devlet üzerinden de yapılmakta,  e-devletten hak sahibi ailelere kira yardımı yapılması bölümünden giriş yapılarak başvuru yapılabiliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.