Tûrkcell’in En Büyük Hissedarı Türkiye Varlık Fonu - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

Tûrkcell’in En Büyük Hissedarı Türkiye Varlık Fonu

Anasayfa > Son Dakika > Tûrkcell’in En Büyük Hissedarı Türkiye Varlık Fonu
18 Haziran 2020
785 okunma
Tûrkcell’in En Büyük Hissedarı Türkiye Varlık Fonu

Türkiye Varlık Fonu Turkcell hisselerinin yüzde 26,2’lik oranına hissedar olacak. Telia Company, LetterOne, Çukurova Holding, Ziraat Bankası ve diğer tarafların imzaladığı sözleşme ile birlikte Türkiye Varlık Fonu Turkcell’in en büyük hissedarı oldu. Türkiye Varlık Fonu ilk kez hem yurt dışı borsalarda işle gören hem de özel sektör kuruluşu olan bir işletmeyi satın aldı. Hissesini Türkiye Varlık Fonu tarafından satın alınma amacının rekabetçi şirketleri destekleme projesi olarak açıklandı.

Firma Daha Şeffaf Ve Daha İstikrarlı Olacak

Kuruluş vizyonu kapsamında küresel dijital dönüşümde lider bir şirketin en büyük hissedarı olan Türkiye Varlık Fonunun yanı sıra LetterOne’de hisselerini iki katına çıkararak ülkenin geleceğine karşı duyduğu güveni sergiledi. Son zamanlarda Turkcell hissedarları arasında ki anlaşmazlık firmanın piyasa değerine olumsuz yansıyordu, Türkiye Varlık Fonunun gerçekleştirdiği satın alma sonrasında bu anlaşmazlıklar sona erdi ve yönetim kurulu yapısı sadeleşti, firma daha şeffaf ve daha istikrarlı hale gelecek. Türkiye Varlık Fonu tarafından yapılan satın alma ile ilgili açıklamada firmanın yeni ortaklık yapısı hakkında bilgi verildi, buna göre;


9 Üyenin 5’ini Belirleyecek

Türkiye Varlık Fonu satın aldığı hisselerin içinde ki yüzde 15’lik imtiyazlı hisseler kapsamında 9 üyenin 5’ini belirleme imkanı elde etti ayrıca yönetim kontrolünde de en büyük ortak konumunda olacak. Yüzde 24,2 hisseye sahip olan Telia Company 530 milyon dolara karşı dolaylı hisselerinin tamamını LetterOne firmasına satacak, LetterOne şirkette hissesini yüzde 24,8’e çıkararak en büyük azınlık hissedar olacak. Çukurova Holding’te dolaylı hisselerini satarak ortaklıktan çıkacak ve Türkcell holding ortak girişimi bitmiş olacak.

Stratejik Şirketlere Yatırım Yapmak TVF’nun Görevi

Temettü politikası devam edecek olan Turkcell hem Türkiye’de hem de New York borsalarında işlem görmeye devam edecek, şirketin ana sözleşmesinde ki değişikliklerin 2020 yılı sonu itibari ile tamamlanması planlanıyor. Turkcell’in pandemi sonrasında daha fazla büyümesini beklediklerini ifade eden Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez Türkiye Varlık Fonunun görevleri arasında stratejik şirketlere yatırım yapmak olduğunu dile getirdi.

Benzer İçerik  OECD, Ülkelerin Ekonomik Durumunu Açıkladı

İlginizi Çekilebilir;

Kamu Sigorta Şirketleri Birleşiyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından İlave Tedbirler

Korona’nın Devletlere Getirdiği Borç Yükü

Markalar 5 Yıl Desteklenecek

Kısa Çalışma Ödeneği Kısa Sürede Tamamlanacak