Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından İlave Tedbirler -

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından İlave Tedbirler

Anasayfa > Son Dakika > Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından İlave Tedbirler
19 Nisan 2020
651 okunma
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından İlave Tedbirler

Korona virüsün finans ve ekonomiye etkisini azaltmak adına Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ilave tedbirler almaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından yapılan son açıklamaya göre açık piyasa işlemleri portföyü aktif toplamı yüzde 5’ten yüzde 10’a yükseltildi böyle merkez bankasının bankalardan alacağı varlıkların toplamı artmış oldu.

Merkez Bankası 20 Milyar Liralık Daha Varlık Alımı Yapılabilecek

Şu anki varlık toplamı 48 milyar lira olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası üzerinde ki bilanço büyüklüğü ise 649 milyar lira alınan bu karar ile 20 milyar liralık daha varlık alımı yapılabilecek ve bu sayede piyasalara destek sağlanacak.

Gerektiğinde Limitler Piyasa Koşullarına Göre Güncellenebilecek

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada şu konulara değinildi, 2020 yılı para ve kur politikası metninde belirlenen limitler çerçevesinde devam eden açık piyasa işlemleri portföyü doğrudan alım işlemleri önden yüklemeli olarak gerçekleştirilebilecek ve gerektiğinde limitler piyasa koşullarına göre güncellenebilecek.

DİBS’i TCMB Tarafından Limit Dışında Değerlendirilecek

İşsizlik Sigortası Fonundan satın alınan ve geçici süre için piyasa yapıca bankalara sağlanan Devlet İç Borçlanma Senetleri Merkez Bankası tarafından belirlenen tutar ve şart dahilinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasına satma imkanı kapsamında yapılan limitlerin dışında değerlendirilecek.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının Aldığı Önlemler

Piyasa derinliğinin korunması, para politikası mekanizmasının güçlendirilmesi ile piyasa yapıcılığı sisteminin desteklenmesi için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının aldığı önlemler şöyle;


  • Açık piyasa işlemleri portföyü aktif toplamı yüzde 5’ten yüzde 10’a yükseltildi
  • Piyasa Yapıcı bankalara tanınan Devlet İç Borçlanma Senetlerinin Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasına satımında değişikliğe gidilmiştir.
  • Buna göre Devlet İç Borçlanma Senetlerinin limitler repo işlem limitlerinden bağımsız olacak ve Piyasa Yapıcı Bankalara repo işlem büyüklüklerine eşit Devlet İç Borçlanma Senetlerinin satış limiti tanınacak.
  • Alımlarda Açık Piyasa İşlemleri portföyü en fazla %10’luk toplam limit dahilinde gerçekleşecek.
  • Alımı gerçekleştirilecek olan Devlet İç Borçlanma Senetleri Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından denetlenecek.
  • Alımların açılacak miktar ihalesi yolu ile gerçekleştirilmesine Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası olarak karar verildi.
Benzer İçerik  Sürecin Gizli Kahramanları Kamu Bankaları

İlginizi Çekebilir;

İlave Gümrük Vergisi Kararı Resmi Gazetede Yayınlandı

Akbank Vadeli TL Hesabı Faiz Oranları, Vadeli Mevduat Hesabı

Son dakika… Corona virüs destekleri peş peşe geldi! Hangi banka hangi fırsatları sunuyor? İşte tam liste…

Tûrkcell’in En Büyük Hissedarı Türkiye Varlık Fonu

İŞKUR Hibe Desteği, İşkur Hibe Kredisi Nasıl Alınır?