Korona’nın Devletlere Getirdiği Borç Yükü -

Korona’nın Devletlere Getirdiği Borç Yükü

Anasayfa > Son Dakika > Korona’nın Devletlere Getirdiği Borç Yükü
16 Nisan 2020
730 okunma
Korona’nın Devletlere Getirdiği Borç Yükü

3,3 Trilyon Euro

Uluslararası para fonu IMF bu yıl devletlerin borçlanma oranın büyü artış bekliyor. Korona virüsün etkisi ile dünya ülkelerinin ekonomileri yerle bir olmuş durumda bu nedenle IMF Uluslararası Para Fonuna göre korona virüsün devletlerin maliyelerine getireceği yük 3,3 trilyon Euro’yu bulacak.

Borçlanma Yükü Daha Da Artacak

IMF büyük devletler başta olmak üzere dünyada ki tüm devletlerin büyük bir borç yükü altına gireceği uyarısı yaptı. Uluslararası para fonu IMF salgının daha ne kadar devam edeceğinin belirsiz olması nedeni ile net bir rakam ortaya koyamazken bu şekilde sürmesi halinde devletlerin borçlanma yükünün daha da artacağı belirtildi.

Salgın Sonrası Ekonomilerin Toparlanma Hızı Belirleyici Olacak

Salgın bittiğinde ise ekonomilerin toparlanma hızının da bu yükün artması ya da azalmasına etki sağlayacağının altını çizen Uluslararası para fonu şu an yaşanan pandemi şartlarına göre tahmini olarak virüsün devletlere yüklediği borç 3,3 trilyon Euro olacak. Bu rakamın içinde devletlerin sağlık harcamaları, vatandaşlarına yaptığı yardım ve desteklemeler ile şirketlerde yer alıyor.

Verilecek Kredi Ve Kefaletler Trilyonları Bulacak

IMF korona virüs ile mücadele kapsamında alınacak önlemler çerçevesinde verilecek kredi ve kefaletlerinde trilyonları bulacağını kaydetti.  Devletlerin borçlanmalarının milli gelirler toplamının %83’üne karşı gelirken bu yıl rakamın %96,4’e yükselmesini bekleyen Uluslararası para fonu IMF gelişmekte olan ülkelerin ciddi sorunlar yaşayacağını açıkladı.


Kamu Borçlarının Milli Gelire Oranları Artıyor

Kamu borçlarının milli gelire oranlarının Amerika Birleşik Devletlerinde yüzde 131, İtalya’da yüzde 155,5, İspanya’da ise yüzde 113’e yükselmesini bekleyen Uluslararası para fonu Almanya içinde bu rakamın yüzde 60’tan yüzde 75’lere çıkacağını belirtti. Bütçe açığının milli gelire oranın konusunda da tahmini bilgiler paylaşan IMF’ye göre Amerika Birleşik Devletleri için yüzde 15,4, Çin içinde yüzde 11,2’ye yükselmesini bekliyor.

Benzer İçerik  Markalar 5 Yıl Desteklenecek

Uluslararası Para Fonu Devletlere Uyarılarda Bulundu

Korona virüs salgının en yoğun yaşayan İtalya ve İspanya’da diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında daha az yaşanacağını açıklayan Uluslararası para fonu IMF devletlere uyarılarda bulundu.

İlginizi Çekebilir;

IMF Başkanı Georgieva’dan Gelir Eşitsizliği Uyarısı

Garanti Bankası Kredi Kartı Başvurusu, Bonus Card (Kredi Kartı) Başvuru Formu

AB 1 Trilyon Euro Acil Durum Bütçesinde Anlaştı

Kenevir Üretimi İki Kat Arttı

Tûrkcell’in En Büyük Hissedarı Türkiye Varlık Fonu