Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

Kısa Çalışma Ödeneği Kısa Sürede Tamamlanacak

17.04.2020
353
Kısa Çalışma Ödeneği Kısa Sürede Tamamlanacak

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kısa dönem çalışma ödeneği için yapılan başvuruların çok daha kısa içinde sonuçlandırılacağını söyledi. Korona virüs salgınına karşı alınan ekonomik önlemler kapsamında hazırlanan kanun Türkiye Büyük Millet meclisinde kabul edildi ve resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yasada Çalışma Dünyasını Etkileyecek Konular Var

Kanun hakkında konuşan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yasada çalışma dünyasını etkileyecek konular olduğunu söyledi. Salgın ile mücadele kapsamında işçi ve işvereni desteklemek adına hazırlanan kısa dönem çalışma ödeneği konusunda ki işlemelerin kısa zaman içinde tamamlanacağını söyledi.

İşveren Beyanı Esas Alınarak Ödemeler Gerçekleşecek

Bakan Selçuk kısa dönem çalışma ödeneği işlemlerini kısa sürede tamamlamak adına yapılacak uygunluk tespitinin sonuçlanmasını beklemeyecek ve işveren beyanını esas alarak ödemeleri gerçekleştireceğiz dedi. Yasa ile çalışanları güvence altına aldıklarını belirten Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 3 ay süre ile işverenleri işçi çıkaramayacağının altını çizdi.


İş Sözleşmesini Fesheden İşverene Ceza

İş sözleşmesini fesheden işverene ceza kesileceğini belirten Bakan 3 aylık süre içinde iyi niyet kurallarına aykırı bir şekilde sözleşme fesheden ya da işçisini çıkaran işverenler brüt asgari ücret tutarında cezalandırılacak. Kısa dönem çalışma ödeneğinden yararlanamayan ve ücretsiz izine ayrılan çalışanlar ile 15 Mart 2020 tarihi sonrasında iş sözleşmesi işverenleri tarafından fesih edilen işçilere işsiz kalınan süre kadar aylık bin 177 lira gelir desteği sağlanacak.

Primlerini İşsizlik Fonu Tarafından Devlet Karşılayacak

Çalışanlar genel sağlık sigortalı sayılarak primlerini işsizlik fonu tarafından devlet karşılayacak ve bakmak zorunda oldukları aile fertleri de sağlık hizmetlerinden yararlanacak. Bakıma ihtiyacı olan engelli ve yaşlı vatandaşların gelir ve engellilik şartlarının da 3 ay süre ile kaldırıldı.

Benzer İçerik  Akbank Covid-19 Önlemleri; Tüm Krediler

Cumhurbaşkanının Bir Yıla Kadar Uzatma Yetkisi Var

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen ve resmi gazetede yayınlanarak yasalaşan söz konusu kanunun üç ayı kapsadığını ancak korona virüs salgınının geleceği duruma göre süreyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir yıla kadar uzatma yetkisi olduğunu dile getirdi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.