Dünya Ekonomisinin Çıkış Yolları Aranıyor -

Dünya Ekonomisinin Çıkış Yolları Aranıyor

Anasayfa > Son Dakika > Dünya Ekonomisinin Çıkış Yolları Aranıyor
20 Nisan 2020
701 okunma
Dünya Ekonomisinin Çıkış Yolları Aranıyor

Dünyada ekonomik toparlanma süreci başlıyor, pandemi ile tüm dünya ülkelerinin ekonomilerinde ciddi oranlarda daralmalar yaşanırken ülkelerin salgın sonrası nasıl bir toparlanma sürecine girileceği konuşulmaya başlandı, dünya ekonomisinin ne kadar sonra eskiye döneceği ise henüz net değil.

Olası Senaryolar Tartışılmaya Açıldı

  1. dünya savaşından bu yana ekonomistler tarafından kullanılan krizler sonrası ekonominin harekete geçmesini gösteren harfler vardır bu harfler L, V, U, W, WW şeklindedir. Açıklamalara göre IMF ( Uluslararası Para Fonu ) yüzde 3, kredi derecelendirme kuruluşu Standart & Poors ise yüzde 2,4 daralma beklentisi sonrası dünya ekonomisinin toparlanması için olası senaryolar tartışılmaya açıldı.

V Ve U Tipi Toparlanma

V tipi toparlanma; ani ve sert düşüş sonrası toparlanmanın da aynı hız ile gerçekleşeceği öngörüsü paylaşıyor, V tipi toparlanmanın yaşanacağını öngörenlerden daha fazla bunun mümkün olmadığını düşünenler daha fazla.  U tipi toparlanma; öngören ekonomistler karantinalar kalksa dahi insanların alışveriş yapmaktan korkmaya devam edeceğini talebin uzun bir süre daha beklentilerin altında kalacağını ve şirketlerin borç ödemelerinin oldukça geri sarkacağı fikrinde.

W Tipi Toparlanma (Çift Dip)

Dünya Ekonomik Formu açıklamasına göre ise dünyada ekonomik toparlanma ağır ve uzun olacağı, U tipi toparlanma konuşulmasına rağmen dipte daha çok zaman geçirileceği düşüncesi paylaşıldı. W tipi toparlanma ise ekonominin çift dip yapması anlamını taşıyor ilk dip karantina evresinin bitmesinin ardından hızlı bir toparlanma yaşanacak ancak artan işsizlik ve şirketlerin iflaslarının yaşanması ile ikinci dip yaşanacak.


Swoosh Ya Da L Tipi Toparlanma

L tipi toparlanmada ise sert düşüş sonrası toparlanmanın hemen gerçekleşmeyeceği fikri sabit, Swoosh tipi toparlanma öngörüsünde bulunanlar ise toparlanmanın kademeli ve uzun bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşeceğini düşünenler. Sonuç olarak dünya ekonomisinin toparlanması konusunda farklı fikirler ve öngörülerde gösteriyor ki dünyayı korona virüsünün ardından ciddi bir ekonomik kriz bekliyor.

Benzer İçerik  Netflix Abone Sayısı 16 Milyon Arttı

Büyük Bir Ekonomik Çöküşün Yaşanması Kesin

Ülkelerin tek başına üstesinden gelemeyeceği kadar büyük bir ekonomik çöküşün yaşanmasına kesin gözü ile bakılırken ülkeler arasında ki dayanışma ve işbirliklerinin de yaşanıp yaşanmayacağı konusu ayrı bir tartışma nedeni.

İlginizi Çekebilir;

Ekonomik Toparlanma Kovid 19’a Bağlı

Türkiye’nin Binek Otomobil Tercihi Renault Oldu

Genç Çiftçi Destek Kredileri, 100 Bin TL. Faizsiz Tarım Hayvancılık Kredisi 2020 Şartları

Anında İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar, Kolay Kredi Veren Bankalar

Temmuz Ayında SGK’dan Çift Ödeme