Sağlık Krizi Gıda Krizine Mi Dönüyor -

Sağlık Krizi Gıda Krizine Mi Dönüyor

Anasayfa > Son Dakika > Sağlık Krizi Gıda Krizine Mi Dönüyor
19 Nisan 2020
704 okunma
Sağlık Krizi Gıda Krizine Mi Dönüyor

Korona salgını dünya ülkelerinin ekonomik çöküşüne tehdit olmaya devam ediyor, 1930’lardan sonra ilk kez bu duruma düşen dünya acemi olduğu pandemi konusunda çaresizliğini gösterdi. Ülkeler ekonomik ve mali açıdan sıkıntılı döneme girdi, ülke başkanlarından hiçbir ülkenin tek başına toparlanamayacağı açıklamaları gelmeye başladı.

Gıda İhracatları Duruyor

Mali açıdan çıkmaza sürüklenen dünyanın salgın sonrası yaşayacağı diğer felaket ise gıdada olacak. Çünkü covid 19 nedeni ile ülkeler arasında ki ihracatlar durdu, tahıl ambarı sayılan Rusya arpa ve buğday başta olmak üzere tahıl ihracatına sınırlama getirirken mısır, pirinç ve mercimek gibi gıdaları ihraç eden Vietnam ve Kamboçya ihraçları askıya aldı. FAO 2020 yılı için dünyada herkese yetecek ölçüde gıda bulunduğu açıklamasına rağmen insanlar tedirgin.

Gıda Tedarik Zincirinde Aksamalar Var

FAO tarafından AA muhabirine yapılan açıklamada virüsün yayılması vakaların artması devam ettiği sürece tedarik zinciri hatta küresel gıda sistemi gelecek haftalarda zorlanacak dendi. Nisan ve Mayıs aylarında gıda tedarik zincirinde daha fazla aksamalar yaşanmasını beklediklerini açıklayan FAO yaptığı bilgilendirme de şu konuların altını çizdi.


Hareket Kısıtlılığı Çiftçiyi Zora Sokuyor

Hareket kısıtlılığı, karantina veya sokağa çıkamama çiftçileri engelleyebilir, gübre ve veteriner ilaçları noktasında sıkıntılar yaşanabilir, taze ürünler ve balık tüketimi de restoranların kapanmasının etkisi ise tedarikçi ve üreticiyi tetikliyor. Çiftçilere, hayvan üreticilerine ve balık çiftliklerine mutlaka desteklemeler yapılmalı, tarımsal faaliyetler mutlaka sürdürülmeli.  Uluslararası işbirliği gıda konusunda son derece önemli, krizin ticaretin sürdürülmesi ile aşılacağını biliyoruz, 2008 yılında ihracat yasaklarının ne kadar sıkıntı yarattığını hep birlikte gördük, ülkelere FAO olarak uyarılarımızı yapıyoruz, sağlık krizinin gıda krizine dönmemesi için tedbirleri anlatıyoruz.

Benzer İçerik  Rekabet Kanununda Değişiklik Yapıldı

Gıda Fiyat Artışları Öngörülmüyor

Arz ve üretimin olduğu alanlarda fiyatlarda bir artış ön görmüyoruz ama et ve balık gibi hızlı bozulan ürünlerde fiyat artışları yaşanabilir ya da tam tersi bir durum oluşur üretimin olmasına rağmen tüketim ve arz olmaz bu durumda fiyatlarında ciddi düşüler yaşanabilir. Ayrıca gıda ithalatı ağırlıklı olan özellikle ada ülkelerinde gıda krizinin yaşanma olasılığı oldukça yüksek görünüyor.

İlginizi Çekebilir;

Gıda Ve İçecekte 6 Ay Sıkıntı Yok

Dünyada Akbabalar Dolaşmaya Başladı

Birçok İnsan Artık Tarım Yapmak İstiyor

Kanatlı Sektörü İkiye Katladı

Gıda Denetimleri Artıyor