Covid 19 İlacında Sona Geliniyor -

Covid 19 İlacında Sona Geliniyor

Anasayfa > Son Dakika > Covid 19 İlacında Sona Geliniyor
15 Mayıs 2020
998 okunma
Covid 19 İlacında Sona Geliniyor

Korona virüs salgını için ilaç ve aşı çalışmalarını virüsün Türkiye’ye girmesini beklemeden başladıklarını söyleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ilaçta 9 projenin devam ettiğini ve Haziran ayı içinde sentez ilaç alanında bir müjdeyi paylaşacaklarını belirtti.

Pandemi Ülke Ayrımı Yapmaksızın Felaketler Yaşattı

Kovid 19 Türkiye Platformu tarafından düzenlenen Türkiye’nin tanı gücü sanal konferansına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ülkenin güçlü bir sanayi alt yapısı gelişmiş Ar-Ge ekosistemin olduğunu ifade etti. Konferansta konuşan bakan Varank dünyayı aynı anda etkisi altına alan Pandeminin ülke ayrımı yapmaksızın felaketler yaşattığını dile getirdi.

Solunum Cihazını 14 Gün İçinde Seri Üretim Bandına İndirdik

Salgın döneminde kimsenin başaramadığını başardık gurur duyduğumuz yoğun bakım solunum cihazını 14 gün içinde seri üretim bandına indirdik. Entübe hastalara umut olmanın yanında insanlığın hizmetine yeni bir ürün kazandırdık diyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bilim ve teknoloji temelli bir virüs ile mücadele programı yürüttüklerini sözlerine ekledi. Bakan konuşmasını şu şekilde sürdürdü;


Virüse Karşı 17 Projemizin Çalışmaları Sürüyor

Ülkemizde ki en yetkin profesörler ile bir araya geldik ve yol haritamızı birlikte çizdik, gelinen noktada 17 projemizin çalışmaları sürüyor. Çalışmalarda yılsonunda klinik öncesi süreçlerin tamamlanacağını düşündüğümüz sekiz aşı projesi içerisinde ki bazı aşı projelerinde daha erken sonuçlara ulaşabiliriz, hayvan deneyleri aşamasındayız diğer iki projede hayvan deneylerine çok kısa bir süre sonra başlayacak. İlaç alanında ise hem kimyasal hem de biyoteknolojiye odaklanmış 9 ayrı proje de çalışma süreci devam ediyor.

Haziran Ayı İçerisinde Bir Müjde Paylaşabiliriz

Yerli kaynaklar ile sentez ilaç alanında Haziran ayı içerisinde bir müjde paylaşabiliriz, tüm bu mücadele aşamalarında gençlerin enerjilerinden yararlanıyoruz. Selim Hanay Hocamız covid 19 virüsünün erken bir aşamada tespit edilmesini sağlayacak PCR yöntemine alternatif olarak yenilikçi bir kit geliştiriyor. Kit ile virüs kuluçka döneminde iken 30 dakika içerisinde tespitinin yapılmasını hedefliyor biyokimyasal reaksiyonlar yerine virüs ağırlığının tartılmasına dayalı nanomekanik bir sistem içeriyor.

Benzer İçerik  İnternet Alışverişi İçin Bakanlıktan Uyarı Geldi

İlginizi Çekilebilir;

 

Dünyada Akbabalar Dolaşmaya Başladı

Otomotiv Sektöründe Üçlü İttifak Kuruldu

Şekerbank Hayat Sigortası, şekerbank prim iadeli hayat sigortası nedir

TEB Pos Cihazı, Kobiler için TEB POS | Türk Ekonomi Bankası

BDDK TL Hamlesi Yaptı