Birçok İnsan Artık Tarım Yapmak İstiyor -

Birçok İnsan Artık Tarım Yapmak İstiyor

Anasayfa > Son Dakika > Birçok İnsan Artık Tarım Yapmak İstiyor
14 Mayıs 2020
719 okunma
Birçok İnsan Artık Tarım Yapmak İstiyor

Tarım sektörüne girmek isteyen gençler için projeler hazırladıklarını söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli gençlerin İl Müdürlüklerinden konu hakkında bilgiler alabileceğini belirtti. Bakan Pakdemirli gıda zincirini A’dan Z’ye yeniden planladıklarını dile getirerek şunları söyledi. Pandemi öncesi tarımın içinde olmayan birçok insan artık tarım yapmak istiyor, biz de tarımın içine gireceklere projeler hazırlıyoruz. Aslında tarım kazancı olan bir yatırım bir badem ya da bir ceviz ağacı size 6 yılda kendini amorti ederek güzel paralara kazandırıyor ama bunu bilen insan sayısı az.

Şehir Hayatının Sentetik Olduğu Anlaşıldı

Pandemi ile tüm insanlık şehir hayatının sentetik olduğunu anladı, bu tür olaylarda ihtiyaç duyulan iki şey var, sağlık ve gıda. Bu anlamda tarım sektörüne ilgi duymaya başlayan çok insan olmaya başladı bu konuda bakanlık olarak özellikle gençler için projeler hazırlamaya devam ediyoruz, İl müdürlüklerimizde giderek istedikleri konularda bilgi alabilirler.

Türkiye’de Marketlerin Rafları Hiç Boş Kalmadı

Korona virüs salgını sürecinde Avrupa ülkelerinde ciddi anlamda gıda tedarik sorunları yaşanıyor ama Türkiye’de marketlerin rafları hiç boş kalmadı. Perakende, gıda ve nakliye sektörleri süreçte çok iyi çalıştı ve ülke olarak ihracatta en fazla artışın yaşandığı sektörde gıda oldu. Tarım ve Orman Akademisi ile Dijital Tarım Pazarını faaliyete geçirdiklerini hatırlatan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bakanlığın elektrikli traktör çalışmalarını da sürdürdüğünü ifade etti.


Elektrikli Traktör Yılsonu Üretime Başlıyor

Bakan Pakdemirli Bakanlığımız elektrikli traktör konusunda çalışmalarını sürdürüyor, günde 200-250 liralık mazot harcayan traktörlerin yerinde günde en fazla 20 liralık elektrik masrafı olan traktörlerin prototipi hazır, fabrikası da Marmara Bölgesinde kurulacak bu yılsonu itibari ile üretime geçmeyi hedefliyoruz dedi. Türkiye’nin tohum üretimi ile alakalı da konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli sertifikalı tohum üretimi 1,1 milyonu tonu buldu, ihracatta 149 milyon dolara ulaştı, Avrupa ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri, Rusya hatta İsrail dahi bizden tohum ihraç ediyor, biz yalnız sebzelik tohumda fazla olmayan rakamlarda ithalat yapıyoruz dedi.

Benzer İçerik  Markalar 5 Yıl Desteklenecek

İlginizi Çekilebilir;

Fibabanka HGS ( Hızlı Geçiş Sistemi), HGS Yükleme ve Ceza Ödeme Sorunları

Ülkede Ekilmedik Bir Karış Toprak Kalmamalı

Otomotiv Sektörü Üretime Başladı

Otobüs Bilet Fiyatları Belirlendi

Çiftçilere 700 Milyon Liralık Ödeme Yapılıyor