Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

Gıda Denetimleri Artıyor

25.05.2020
276
Gıda Denetimleri Artıyor

Ticaret Bakanlığı temel gıda maddesi satan market ve pazarlarda yaptığı denetimlerde cezalar kesti. 81 ilde gerçekleşen eş zamanlı denetimlerde gıda ürünlerine fahiş fiyat artışı uygulayan satıcılar için 10 bin liradan 100 bin liraya stok yapanlara ise 50 bin liradan 500 bin liraya varan rakamlarda cezalar yazıldı, bakanlık firmaların savunmalarını alacak.

Denetim Sonuçları İncelenerek Savunma İstenecek

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre bayram öncesinde temel gıda maddeleri üzerinde satış yapan market ya da Pazar yerlerinde denetimler arttırıldı. Bakanlık ekipleri fahiş fiyat artışı uygulayanları tespit etmek için ürünlerde inceleme yaptı ve tutanaklar tuttu, denetim sonuçları haksız fiyat değerlendirme kurulu tarafından incelenecek.

10 Bin Liradan 500 Bin Liraya Kadar Ceza

Firmalardan savunma isteyecek olan kurul fahiş fiyat artışı uygulayanlara karşı para cezası vermeye yetkili. Kurul fahiş fiyat uygulayanlara 10 bin ila 100 bin lira arası, stokçuluk yaptığı tespit edilenlere de 50 bin liradan 500 bin liraya kadar idari para cezası uygulayacak.


Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu Kuruldu

Haksız fiyat değerlendirme kurulu, Ticaret Bakanlığı dışında Hazine ve Maliye Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği temsilcilerinde oluşuyor. Kurulda ayrıca tüketici ve üretici örgütleri ile perakende sektörü de temsilci düzeyinde yer alıyor.

Kurulun Amacı Tüketiciyi Korumak

Kovid 19 salgınının sosyal ve ekonomik hayata etkilerini azaltılması hakkında ki kanun ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun kapsamında haksız fiyat değerlendirme kurulunun denetim yapma ve ceza kesme yetkisi mevcut. Denetimler ile serbest piyasanın düzenli ve sağlıklı işlemesini sağlamayı amaç edinen kurul tüketicileri korumak ve piyasaları bozan olaylar ile mücadele etmek için denetimlerini arttırdı.

Benzer İçerik  Temmuz Ayında SGK’dan Çift Ödeme

Fiyat Artışına Karşı Savaş Açıldı

Üretim, tedarik ve perakende zincirinde yaşanan stokçuluk ve fahiş oranda fiyat artışına karşı savaş açan kurul mücadele kapsamında maske fiyatları konusunu da toplantıda masaya yatırdı. Haksız fiyat değerlendirme kurulu ilk toplantısını gerçekleştirmiş oldu.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.