Reel Sektörde İyileşmeler Başladı -

Reel Sektörde İyileşmeler Başladı

Anasayfa > Son Dakika > Reel Sektörde İyileşmeler Başladı
27 Mayıs 2020
635 okunma
Reel Sektörde İyileşmeler Başladı

Reel sektörde iyileşmelerin başladığını söyleyen Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank olumlu sinyaller geldiğini OSB’lerde elektrik tüketiminin arttığını ve fabrikaların tamamının çalıştığını belirtti. Büyümenin öncü göstergelerini düzenli şekilde takip ettiklerini ifade eden Bakan Varank sanayide ki elektrik tüketim verilerini. Kapasite kullanım oranlarını, sanayi üretimini ve imalat siparişini anlık izlediklerini söyledi.

Otomotiv Sektörünün Tüm Fabrikaları Çalışıyor

Önceliğin üretimde kalıcı toparlamayı sağlamak olduğuna dikkat çeken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tekstilde toparlanmalar var, otomotiv sektörünün tüm fabrikaları çalışıyor, ilaç, gıda, kimya ve ambalaj sanayi pandemi döneminde güçlendi, reel sektörün beklentilerinde iyileşme başladı, üreticiler yatırımdan ihracattan bahsediyor. Bakanlık olarak bizlerde bu hamleleri hayata geçirecek adımlara odaklandık, sanayimizi her türlü şok karşısında dik durması ve etkilenmemesi konusunda gerekeni yapacağız dedi.

Organize Sanayi Bölgelerinde Kovid 19 Testleri Yapıyoruz

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu tarafından düzenlenen DEİK Talks programına tele konferans sistemi ile katılan Bakan Varank Organize Sanayi Bölgelerinde Mayıs ayının başından bu yana elektrik tüketiminde artış yaşanmaya başladığını altını çizdi.  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Organize Sanayi Bölgelerinde kovid 19 testleri yaptıklarını dile getirerek organize sanayi bölgelerinde bu testlere başlanmasının da sektörde bir hareketliliğe yol açtığını sözlerine ekledi. Bakan Varank Bakanlık olarak Organize Sanayi Bölgelerinde normalleşme sürecinin bir diğer politikası olarak Kovid 19 testleri yapmaya başladık, Gebze ve Ankara’da bu testler düzenli olarak yapılıyor.


Vaka Oranları Çok Düşük Seviyede

Gönül rahatlığı içerisinde söylüyorum, organize sanayi bölgelerinde vaka oranları çok çok düşük seviyede. İstanbul, Tekirdağ, Bursa, Gaziantep ve Manisa Organize sanayi Bölgelerinde de korona virüs testlerini en yakın zamanda başlatıyoruz. Mayıs ayının sonuna kadar tüm organize sanayi bölgelerinde sistemi uygulamaya başlayarak düzenli bir şekilde buralarda da uygulamayı devam ettirme hedefindeyiz. Bu sayede fabrikaların tam kapasite çalışmasına bakanlık tarafından bir katkı daha sunulmuş olacak dedi. Bakan Mustafa Varank Bakanlık olarak normalleşme sürecinde her zaman olduğu gibi yine iş dünyasının yanında olmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Benzer İçerik  TÜİK Açıkladı Mart Ayında Konut Satışları Artmış