Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

Ekonomideki Canlanma Yaz Aylarında Artacak

01.06.2020
321
Ekonomideki Canlanma Yaz Aylarında Artacak

Ege Bölgesi Sanayi Odası toplantısına telekonferans sistemi ile katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Pandeminin durumuna göre yaz aylarında ekonomik canlanmanın hız kazanabileceğini söyledi.

Küresel Sistem Sil Baştan Sorgulandı

Korona virüs salgını ile birlikte küresel sistemin sil baştan sorgulandığını ifade eden Bakan Varank ülkeler arasında ki gelişmişlik farkının da ne kadar anlamsız kaldığının ortaya çıktığını dile getirdi. Türkiye’nin pandemi sürecinde ki mücadelesinin gurur verici olduğunun altını çizen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank sağlıkta, eğitimde, ulaşımda, sanayide akla gelen her alanda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kusursuza yakın bir pandemi yönetimi sergiledik dedi.

Reel Sektörde Kalıcı Ve İstikrarlı Toparlanmaya İhtiyaç Var

Bakan Ege Bölgesi Sanayi Odası toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi. Normale dönen hayatta reel sektörde kalıcı ve istikrarlı toparlanmaya ihtiyaç var, geçen Eylül ayı itibari ile bir büyüme söz konusu idi açıklanan ilk çeyrek büyüme rakamları da buna uyumlu olarak ortaya çıktı. Her ne kadar büyüme olsa da Mart ayı itibari ile kesintiye uğradı, ülkelerin içine kapanması talepte ciddi bir düşüşe neden oldu ve ciddi daralmalar yaşandı.


Son İki Çeyrekte Sağlam Bir Toparlanma Söz Konusu

Pandeminin küresel boyutuna göre bu yaz ekonomide hızlı bir canlanma bekliyoruz, şayet senaryo bu şekilde devam ederse son iki çeyrekte sağlam bir toparlanma söz konusu olacaktır. Pek çok ülke talebi kıstı, ertelenen talep yeniden harekete geçtiğinde sanayinin talebi karşılaması gerekiyor. İkinci fırsat ise tedarik zincirleri ile gelecek çünkü küresel şirketler bu süreçte tek tedarikçinin ne kadar yanlış bir karar olduğunu yaşayarak gördü.

Biz Bir Cazibe Merkeziyiz

Şirketler şimdi kendilerine yeni yeni üretim ortakları arıyor ve bunlar için biz bir cazibe merkeziyiz çünkü her alanda gücümüzü ortaya koyduk. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak üretimde istikrar ve rekabeti arttırmak için reel sektörün yanında olmaya devam edeceğiz. Sahip olduğumuz gücümüzü somut ve sonuç alabildiğimiz işlere döndürmek zorundayız, lojistik alt yapımız, üretim kabiliyetimiz ve dinamik iş gücümüz buna müsait.

Benzer İçerik  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından İlave Tedbirler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.