Politika Faizi 9,75’ten, 8,75’e İndi -

Politika Faizi 9,75’ten, 8,75’e İndi

Anasayfa > Son Dakika > Politika Faizi 9,75’ten, 8,75’e İndi
25 Nisan 2020
869 okunma
Politika Faizi 9,75’ten, 8,75’e İndi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu politika faizini 9,75’ten, 8,75’e indirdi. Türk Lirasında ki değer kaybı ve risk priminde ki yükseliş nedeni ile analistler daha fazla bir indirim beklentisi içindeydi. Ekonomide ki durgunluk ile birlikte iç talepte ki daralma ve emtia fiyatlarında gerilemenin enflasyonda aşağı yönde bir risk yarattığından dolayı Para Politikaları Kurulunun yüksek indirim yaptığı düşünülüyor, karar ile birlikte dolarda yükselme yaşandı.

Yılbaşından Bu Yana Faiz İndirimi 325 Puan Oldu

Merkez Bankasının FED, Avrupa Merkez Bankası, Çin ya da Japonya swap anlaşmasına odaklanan piyasaların beklenti üzerinde gelen faiz indirimine tepkisinin sınırlı olduğu bildirildi. Yılbaşından bu yana merkez bankasının faiz indirimi 325 puan oldu, piyasa yapıcı bankaları fonlama maliyeti yüzde 7,25 seviyelerinde olduğundan dolayı Merkez Bankası politika faizi halen bu seviye üzerinde.

İktisadi Faaliyetler Mart Ayından İtibaren Düşmeye Başladı

Ocak ve Şubat aylarında bir iyileşme sergileyen iktisadi faaliyetlerin Mart ayı ortasından itibaren düşmeye başladığını konuşulduğu Nisan ayı toplantısının ardından Merkez Bankası tarafından açıklama yapıldı. Açıklamada korona virüs salgının ülke ekonomisine etkilerinin sınırlandırılması için finansal piyasaların, kredi kanalları ile firmaların nakit akışında sağlıklı işleyişi devam ettirmenin önemi vurgulandı.

Tedbirler Finansal İstikrara Fayda Sağlayacak

Merkez Bankası tarafından mali ve parasal tedbirlerin üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara fayda sağlayacağı ve salgın sonrası toparlanmaya katkı yapacağı belirtildi. Cari işlemler dengesinin emtia fiyatları ve ithalatta ki sınırlayıcı etki ile yıl boyu ılımlı bir seyir izleyeceği öngörüsü paylaşıldı. Merkez Bankasından yapılan açıklamada şu konulara değinildi.


Türk Lirasında Değer Kaybı Sürüyor

Türk Lirasında ki değer kaybı karşısında uluslararası emtia fiyatlarında ki keskin düşüş enflasyonu olumlu etkilemekte. Üretim ve satışlarda yaşanan keskin düşmelere bağlı birim maliyet artışları takip ediliyor. Toplam talep koşullarının da enflasyonu sınırlayıcı etkisinin olduğu tahmin ediliyor.

Benzer İçerik  Girme Barajı Ekonomiye 32 Milyon Katkı Verecek

Yılsonu Enflasyon Tahmini Aşağı Yönde

Tüm bu gelişmeler değerlendirildiğinde yılsonu enflasyon tahmini üzerinde risklerin aşağı yönlü olduğu değerlendirilmekte dolayısı ile kurul politika faizinde 100 baz puan indirim yapılmasına karar vermiştir denildi. Para piyasası kurulu 16 Ocak tarihinde 11,25, 19 Şubatta 10,75, 17 artta 9,75 faiz indirimi yapmıştı.

İlginizi Çekebilir;


Fibabanka Kiralık Kasa Ücretleri, Kiralık Kasa Sözleşmesi – Fibabanka

Akbank Hayat Sigortası, Kredi Hayat Sigortası – Akbank, (AvivaSA Emeklilik ve Hayat)

TEB Kasko Ücretleri, Kasko Değer Listesi ve Araç Kasko Değeri

Engellilere Vergi İndirimi 2020, Engellilik İndirimi Tutarları

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından İlave Tedbirler