Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

Engellilere Vergi İndirimi 2020, Engellilik İndirimi Tutarları

04.11.2018
667
Engellilere Vergi İndirimi 2020, Engellilik İndirimi Tutarları

Engelli Vergi Indirimi Hesaplama yaparak Engelli Vergi Indirimi Maaşa Ne Kadar Yansır bunu öğrenebilirsiniz. Vergi indirimi engel derecesini göre farlılık göstermektedir. Gelir idaresinin yayınladığı rakamlara göre vergi indirimi engel durumuna göre şu şekildedir:

  • Derece Engelliler (Çalışma gücünün asgari % 80’ini kaybetmiş olanlar) için vergi indirimi 1000 TL
  • Derece Engelliler (Çalışma gücünün asgari % 60’ını kaybetmiş olanlar) için vergi indirimi 530 TL
  • Derece Engelliler (Çalışma gücünün asgari % 40’ını kaybetmiş olanlar) için de vergi indirimi 240 TL

Bu rakamlar gelir vergisi kanunu 31. Maddeye göre hesaplanmıştır. Verilmiş olan bu vergi indirimi miktarları 2018 yılı için geçerlidir.

Engelli Vergi İndirimi İçin Gerekli Belgeler

Engelli Vergi Indirimi Için Gerekli Belgeler şunlardır;

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • 1 adet vesikalık fotoğraf
  • Müracaat formu
  • Dilekçe
  • İlgili yönetmeliğe uygun Sağlık Kurulu Raporu olanlar için rapor aslı ya da noter tasdikli örneği

Bu belgeler ile yaşadığınız şehirdeki defterdarlığa müracaat edebilirsiniz. Ya da vergi dairesi müdürlüklerine de müracaatta bulunabilirsiniz.


Engelli Vergi İndirimi Sorgulama

Engelli Vergi Indirimi Sorgulama yapmak artık çok kolay. Vergi dairesi başkanlığının internet sitesinde artık vergi indirimi sorgulama ekranı artık hizmete açılmıştır. Engelli vergi indirimi sorgulama yamak için vergi başkanlığı internet sitesinin ana sayfasında engellilik indirimi kutusuna tıklayınız. Daha sonra açılan sayfada sağ kısımda başvuru durumu sorgulama adında bir bölüm var. Bu bölüme tıklayarak açılan sayfaya sadece tc kimlik numaranızı girerek başvuru durumunuzu ve engelli vergi indirimi sorgulama yapabilirsiniz.

Engelli Vergi İndirimi Emeklilik

Eğer engel durumunuzdan dolayı bir işte çalışmanız artık mümkün değilse erken emeklilik için başvuruda bulunabilirsiniz. Engel durumunuz yüzden 40’ın üzerinde ise malulen emekli olursunuz. Malulen emekli olmak için SGK’ya başvuruda bulunmalısınız. SGK’ya başvuru talebinde bulunacaksanız malulen emekli olabilmeniz için hali hazırda sigortalı olarak çalışıyor olmanız gereklidir. Almış olduğunuz en az yüzde 40 oranında engel raporu ile SGK’ya erken emeklilik başvurusunda bulunabilirsiniz. Engelli Vergi İndirimi Emeklilik durumunda da geçerlidir. Vergi indirimi için gerekli kurumlara başvurmalısınız.

 

Benzer İçerik  İş Görmezlik Parası 2020, Sgk Rapor Parası Ne Kadar 2020
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.