Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

En Önemli Sorun İşsizlik Olacak

10.05.2020
290
En Önemli Sorun İşsizlik Olacak

İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Onur Özdemir tüm dünyayı etkisi altına alan ve dünya ülkelerinin ekonomilerini alt üst eden korona virüs salgını sonrası en önemli sorunun işsizlik olacağını söyledi.

Dünya Ülkelerinde Sayı Artacak

İşsizliğin arttığına dikkat çeken Öğretim Üyesi Dr. Onur Özdemir İspanya’da işsiz kişilerine yüzde 20’leri aşacağı, Avustralya’nın son 25 yılın en yüksek işsizlik rakamına ulaşacağını, ve Amerika Birleşik Devletlerinde ise 20 milyonu aşan kişinin işsiz kalacağını dile getirdi. İşsizlikte yaşanan artışa karşı alınan önlemlere dikkat çeken İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Onur Özdemir ülkemizde işten çıkarma yasakları, ücretsiz izne ayrılanlara belirli desteklemeler ve borçların ertelenmesi uygulamalarını örnek gösterdi.

Türkiye’nin Ekonomik Durumu Tartışılmaya Başlandı

Bu uygulamaların kısa vadede ekonomik çözümler üretmesi nedeni ile takip edilebileceğini belirten Öğretim Üyesi Dr. Onur Özdemir orta ve uzun vadede artan işsizlik nedeni ile ortaya çıkacak olan dolaylı veya dolaysız sorunların varlığının da muhtemel olduğunu ifade etti. Türkiye’nin ekonomik durumunun ve sistemin geleceğinin de tartışılmaya başlandığının altını çizen İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Onur Özdemir yaptığı açıklamada şunları anlattı.


Çözüm Bulunması Gereken Acil Başlıklar

Var olan olguların tartışılması aynı zamanda teknolojik gelişme düzeylerinin de hesaba katılmasını gerektiriyor. Üretim sisteminde teknoloji temelli dönüşümler ile korona virüs nedeni ile yatırım düzeylerinde yaşanacak potansiyel sorunlar açısından emek piyasalarında ortaya çıkması olası problemlerin salgın sonrası çözüm bulunması gereken acil başlıklar listesine mutlaka eklenmelidir.

İşsizlik Oranı Daha Da Artacak

IMF tarafından en son yayınlanan 2020 -2021 yıllarını kapsayan revize edilmiş ekonomik küçülme ve toparlanma senaryolarının temelinde ki Dünya Ekonomik Görünüm Raporunun inceledi. İncelemeye göre ülkelerin büyüme konusunda ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya kalacağı net bir şekilde görülmekte, bu nedenle toparlamanın başlayacağı döneme kadar çalışanlar hali hazırda çalıştıkları işlerinden çıkarılacak ve işsizlik oranı daha da artacak. Bu durum yalnız kendi içinde ki emek piyasalarını etkilemeyecek aynı zamanda tüketim ve yatırım alanında da ciddi sıkıntılara neden olacak.

Benzer İçerik  Bakan Açıkladı İç Turizm Mayıs Sonu Başlayacak
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.