Polis Maaşları 2022 - 2023 | Polis Memuru Maaşları -

Polis Maaşları 2022 – 2023 | Polis Memuru Maaşları

Polislik maaşları ne kadar?, PÖH maaşı ne kadar 2021?, Ozel Harekat boy kac olmali?, Polis özel harekat doğu görevi kaç yıl? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Personel Alımı > Polis Maaşları 2022 – 2023 | Polis Memuru Maaşları
28 Aralık 2020
1.822 okunma
Polis Maaşları 2022 – 2023 | Polis Memuru Maaşları

Bildiğiniz gibi polisler Türkiye Cumhuriyeti Devletinde iç güvenliği sağlamak için yetkili olan kurumdur. Her türlü tehlike ile iç içe olan polisler gece gündüz demeden asayişi sağlamak için çalışırlar. Vatandaşların huzurlu bir ortamda yaşamalarına olanak tanımak için Emniyet Teşkilatı var gücüyle suçla mücadele eder. Polis maaşları da bu nedenle yüksek olması gereken ödemeler arasında yer alır. Biz de sizin için araştırma yaptık ve bu içerikte polis maaşları 2022 – 2023 konusunda merak edilen bütün sorulara cevap verdik.

Polis Maaşları Ne Kadar?

Öncelikle polis maaşlarının rütbeye ve kıdeme göre belirlendiğini söyleyerek yazımıza başlayalım. Öyle ki mesleğe yeni başlayan bir polis ile 25 yıldır görev yapan bir polisin alacağı ücret aynı olmaz. Aynı zamanda polis memuru ile emniyet amirinin alacağı ücret de farklılık gösterebilir. 2022-2023 yılı için konuşacak olursak polis maaşları aşağıdaki gibi olur.

Göreve yeni başlayan polisler:     4.995 TL

2 yıl kıdemli polisler:                            5135 TL

3 yıl kıdemli polisler:                            5182 TL

5 yıl kıdemli polisler:                            5191 TL

6 yıl kıdemli polisler:                            5207 TL

7 yıl kıdemli polisler:                            5212 TL

8 yıl kıdemli polisler:                            5217 TL

9 yıl kıdemli polisler:                            5352 TL

10 yıl kıdemli polisler:                 5357 TL

Tabii burada yer alan polis maaşlarının asgari geçim indirimi ve çocuk parası gibi şeylerin eklenmeden oluştuğunu söylemek gerekir. Aynı zamanda görev yapılan bölge, terör payı ve BES gibi konularda maaşın azalıp atmasında belirleyici olan unsurlar arasında yer alır.

Polis Maaşları 2022 – 2023 Yılında Ne Kadar Olacak?

Her yıl olduğu gibi polis maaşları 2022 – 2023 yılında da belirli bir zama tabi olacaktır. Bu zamlar enflasyon, Tüfe ve Hakem Heyetinin kararına göre belirlenir. 2022-2023 Ocak ayı için konuşacak olursak devlet memurlarına dahil olan polisler %3 zam alacaktır. En düşük polis maaşı için yaklaşık 150 lira olan bu zam Hakem Heyeti tarafından belirlenmiştir. Sadece 2021 yılının ilk yarısı için geçerli olan bu zam ikinci yarısında farklılık gösterecektir. İkinci yarı da tekrardan %3’lük bir zam söz konusu olup enflasyon hesaplandıktan sonra zam kesinleşecektir.

Benzer İçerik  Çanakkale Bozcaada İlçe Belediyesi Personel Alımı, Başvuru Şartları

Emekli Polis Maaşları 2022 – 2023’de Ne Kadar Olacak?

2022-2023 yılında emekli olan polislerin alacakları zam oranı ise normal polis zamları ile aynı olacak. Yılın ilk 6 aylık kısmında uygulanacak olan %3’lük zam diğer 6 aylık kısımda farklılık gösterecek. Şu anda %3.49 belirlenen 2 yarıyıldaki zam oranı enflasyona göre farklılık gösterebilir. Nitekim yapılan tahminler 2022 – 2023 yılının ikinci yarısı için enflasyon da 0.49’luk bir artış olacağı yönünde. Dolayısıyla emekli polis memurları 2022-2023 yılının ilk altı ayında %3 ikinci altı aylık yarısında ise %3.49’luk bir zam oranı alacak.

Polis Maaşları Neye Göre Belirlenir?

Polis maaşlarını belirleyen pek çok unsur bulunmakla birlikte bunlar genellikle kıdem ve görev yapılan şube olarak karşımıza çıkar. Sizin de bildiğiniz gibi emniyet teşkilatı farklı alanlar için özel birimlere sahiptir. Asayiş, trafik, narkotik, terörle mücadele ve siber olmak üzere emniyet teşkilatının pek çok farklı birimi bulunur. Dolayısıyla bu birim içerisinde yer alan polislerin kalacağı maaşlar bir olmaz. Nitekim siber şubede çalışan bir polis ile terör şubesinde çalışan bir polisin alacağı risk ve yapacağın iş aynı olmaz. Bu nedenle maaş farklı bilimlerde yer alan polisler için değişkenlik gösterir. Polis maaşları 2022 – 2023  yılı için de alacakları zam oranı bütün şubeler için aynı kalacaktır. Yani her şube yılın ilk yarısında %3’lük bir zam alacaktır. 2022-2023’in ikinci yarısında yapılacak olan zam ise enflasyon oranlarına göre belirlenip Hakem Heyeti tarafından onaylandıktan sonra açıklanacaktır. Polis maaşlarını belirleyen bir diğer unsur ise kıdem yılı olarak karşımıza çıkar. Göreve yeni başlayan bir polis ile 25 yılı aşkın bir süredir polislik mesleğini icra eden bir memurun alacağı para aynı olmaz. Ama söz konusu zam olunca her iki grupta bulunan poliste %3 zamdan faydalanır. Alacaklarından polislerin net maaşı üzerinden belirlenir. Polislerin maaşını belirleyen son unsur ise kıdemleri olarak göze çarpar. Sizin de takdir edeceğiniz gibi bir 25 yıldır görev yapan bir polis memuru ile 2 yıldır görev yapan bir polis memurunun alacağı ücret aynı değildir. Aradaki fark ortalama %10 ile %15 arasında olup görev yapılan bölgeye göre değişkenlik gösterir. Tekrar etmek gerekirse kıdemleri ne olursa olsun bütün polis memurları yeni yapılacak olan %3 zamdan faydalanacaktır.

Benzer İçerik  Aksaray Ağaçören İlçe Belediyesi Personel Alımı, Başvuru Şartları

Polislerde Derece Kademe Nedir?

Her devlet memurluğunda olduğu gibi polislikte de belirli kıdem ve derece bulunur. Bir bakıma maaşların belirlenmesine etki eden unsurlardan birisi de polislerin derece ve kademeleri olarak dikkat çeker. Bir polisin kademe ne kadar yüksekse alacağı maaş da o kadar fazla olur. Göreve yeni başlayan bir polis memuru 8/1 kademe derecesinden başlar. Daha sonra yıllar geçtikçe çeşitli uygulamalardan ve sınavlardan geçip yükselmeye devam eder. Polislerin derece ve kademeleri her ne kadar maaşlarını belirleyen bir unsur olsa da olacakları zam oranına etki etmez. Polis maaşları 2022 – 2023 yılı için konuşacak olursak 4/4 kademe seviyesinde bulunan bir polis memuru ile 8/1 kademe derecesinde bulunan bir polis memuru aynı zammı alır. Yani ikisi de 2022-2023 yılı için yapılacak olan zamdan aynı oranda faydalanır.

Polislerin Derece Kademe Nasıl Yükselir?

Polislerde derece kademelerin ilerlemesi için bazı şartlar bulunur. Sistemin nasıl çalıştığını anlamak için öncelikle derece ve kademin nasıl ilerlediğine göz atarak başlayalım. Göreve yeni başlayan bir polis memuru aşağıdaki gibi başlayıp derece kademesini yükseltir.

8/1

8/2

8/3

7/1

7/2

7/3

6/1

Sizin de fark ettiğiniz gibi sağdaki kademe her yükselmede bir rakam yükselir ve üç rakamına geldikten sonra bir üst kademeye geçer. Polis memurlarından ulaşabileceği en yüksek kademe ise istisnai bir durum olan 4/4 olur.

Polis Derece Kademe Yükselmesi İçin Gereken Şartlar

Daha fazla kazanmak isteyen polislerin uygulayabileceği en iyi yöntem derece kademelerini (D/K) yükseltmek olur. Ama her konuda olduğu gibi derece kademeyi yükseltebilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Polis derece kademe yükselmesi için gereken şartlar ise;

Benzer İçerik  Aydın Kuyucak Büyükşehir İlçe Belediyesi Personel Alımı, Başvuru Şartları

1-En az 1 yıl boyunca bulunduğu kademede hizmete devam etmek

2-Bir üst kademeye geçebilmek için ilgili olan kadroda boşluk bulunması

3-Kadroda yer alması

Ayrıca polislerin derece ve kademe yükseltilebilmesi için sol tarafta yer alan rakamda yani derecede en az 3 yıl boyunca bulunmaları, kademe bölümlerinde bir yıl boyunca görev yapmaları gerekir. Diğer yandan 8 yıl boyunca görev yapmış ve en az 1 kademe ilerlemiş olması gerekir.

Kademe ve Derecenin Polis Maaşlarına Etkisi

Polis maaşları 2022 – 2023 yılında alacakları zam ile birlikte farklılık gösterecektir. Bir polisin derece ve kademesi ne kadar yüksek olursa yapılacak olan %3’lük zamdan alacağı miktar da o kadar fazla olacaktır. Bu nedenle özellikle göreve yeni başlayan polislerin sicillerini temiz tutup derece be kademelerini yükseltmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir;

Polis Olma Şartları 2020, Polis Nasıl Olunur?(Başvurusu, Boy, Kilo, Yaş Sınırı)

Öğrenci Burs Başvuruları 2021 –  Tüm Kurumlar | Öğrencilere Burs Veren Kurumlar

Ramazan Boyunca Kırmızı Ete Zam Yok

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Personel Alımı, Başvuru Şartları

Uzman Çavuş Maaşları 2021, TSK Uzman Çavuş ve Uzman Erbaş Maaşı