Uzman Çavuş Maaşları 2022-2023 , TSK Uzman Çavuş ve Uzman Erbaş Maaşı -

Uzman Çavuş Maaşları 2022-2023 , TSK Uzman Çavuş ve Uzman Erbaş Maaşı

Uzman çavuş kimdir? Uzman çavuş nasıl olunur? Uzman çavuş şartları nelerdir? Uzman erbaş sınavına nasıl başvurulur? Uzman çavuş mülakatları nasıl olur? Uzman çavuş ne iş yapar? Uzman çavuş maaşları ne kadardır?

Anasayfa > Genel > Uzman Çavuş Maaşları 2022-2023 , TSK Uzman Çavuş ve Uzman Erbaş Maaşı
16 Kasım 2020
1.254 okunma
Uzman Çavuş Maaşları 2022-2023 , TSK Uzman Çavuş ve Uzman Erbaş Maaşı

Son zamanların en gözde mesleklerinden biri olan uzman çavuş, ülkemizde çok önemli bir yere sahip. Bu yüzden senin için uzman çavuş hakkında her şeyi detaylıca araştırdık. Uzman çavuş kimdir? Uzman çavuş nasıl olunur? Uzman çavuş şartları nelerdir? Uzman erbaş sınavına nasıl başvurulur? Uzman çavuş mülakatları nasıl olur? Uzman çavuş ne iş yapar? Uzman çavuş maaşları ne kadardır?

Uzman Çavuş Kimdir?

Uzman çavuş; en az lise mezunu olup, devlet bünyesinde olan ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yer alan komutanlıklarda askerliği bir meslek olarak tercih eden kişilerdir. Uzman çavuşlar, Türk Silahlı Kuvvetleri, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı emri altında görev yaparlar. Ayrıca uzman çavuşlar; sözleşmeli çavuş, sözleşmeli onbaşı, sözleşmeli er, uzman onbaşının üst makamında yer alırlar. Ama uzman çavuşların diğer uzman çavuşlar arasında hiçbir farklılıkları yoktur.

Uzman Çavuş Şartları Nelerdir?

Özellikle erkek çocuklar için erken yaşlardan beri asker olma hayali başlar. Sürekli büyüyünce asker olacaklarını söyleyip oyunlarında bile askerleri savaştırırlar. Son yıllarda da askerliğe olan ilgi daha da artmıştır. Önce düşük rütbelerden başlayıp daha sonra üst rütbeye kadar da çıkılabilir. Peki uzman çavuş nasıl olunur?

Eğer asker olarak görev yapmak istiyorsan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olman gerekir.

-Uzman çavuş ya da daha üst rütbede görev yapmak istiyorsan mutlaka yaş sınırı vardır. Çünkü alacağın eğitimler yeri gelince çok ağır olabilir. Bu yüzden genç ve dinamik olmalısın. Kanunlar da bunu göz önüne aldığı için 27 yaş sınırı koyar. Uzman çavuş olmak istiyorsan 26 yaşından gün almamış olman gerekir.

-Mutlaka askerliğini önceden yapmış olmalısın. Orada verilen eğitimler, uzman çavuşluk eğitimlerinde işine yarayacaktır.  Hatta askerlik bitirdiğin andan itibaren mutlaka 5 yılı geçmeden başvurman gerekiyor.

-Uzman çavuşluk Türk Silahlı Kuvvetleri ve devlet altında olduğu için eğitim seviyesi senin için önemli. En az lise mezunu olman gerekiyor. Tabii ki üniversite mezunları da başvurabilir.

Benzer İçerik  ÇKS Belgesi Nasıl Alınır Gerekli Belgeler Nelerdir 2022 - 2023 | ÇKS İçin Gerekli Belgeler

-Hiçbir suçunun olmayıp adli sicil kaydının temiz olması gerekiyor. Sonuçta uzman çavuş olacaksın. Herkesten önce senin vatandaşa ve devlete en iyi örnek insan olman gerekiyor.

-Türk Silahlı Kuvvetleri’ni rencide etmemiş, askerlik şerefine karşı eylemlerde bulunmamış, siyasi, yıkıcı, bölücü görüşleri benimsememiş olman gerekir. En önemli şartlardan biri de belki de budur. Çünkü asker olmak istiyorsan kesinlikle bir taraf ya da fikir tutmadan devlete bağlı kalman gerekir.

-Askerlik görevini yaparken müracaat edenler için bağlı bulundukları Birlik Komutanlıkları tarafından düzenlenen nitelik belgesinde “Uzman Erbaş Olur” kararının yer alması gerekir. Burada da nota bakılır. En fazla 100 puan alınır. Ama uzman çavuşlar için 80 ve üzeri not alınması yeterlidir.

-Yaşadığın şehrin mutlaka güncel adresi ve bilgilerinle kayıtlı olması gerekir.

-Askerlik görevindeyken “Askerliğe Elverişli Değildir” olarak terhis edilmemen gerekiyor.

-Boy ve kilo oranın belirtilen değerler içerisinde olmalıdır. En az 164 cm boyunda olman gerekiyor.

Uzman Erbaş Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

Yukarıda yazan tüm şartları yerine getiriyorsan uzman erbaş sınavına başvuru yapabilirsin. Başvurular E-Devlet’ten giriş yaparak gerçekleştirilebilir. E-Devlet sistemine girdikten sonra “Bilgilerim” bölümüne tıklamalısın. Oradaki iletişim, eğitim, askerlik ve diğer istenen tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurman gerekiyor. Bilgileri mutlaka eksiksiz yazmalısın. Aksi takdirde ilerleyen aşamalarda sorunlar yaşayabilirsin.

Uzman Çavuş Ön Sağlık Muayenesi

Yazılı sınava girmeden önce ön sağlık muayenesinden geçmen gerekiyor. Vücudunda kesinlikle ameliyat izi, yara, dövme, kesik olmaması gerekir. Alınacak sağlık raporunda diğer sağlık koşullarına göre fiziksel olarak kesinlikle kusurun bulunmaması gerekir. Tabi fiziksel olarak geçmen yeterli değildir çünkü daha sonraki aşamalarda detaylı olarak sağlık kontrolünden geçip sağlık raporunu alman gerekecek.

Benzer İçerik  Hepsiburada Müşteri Hizmetleri İletişim 0850 252 40 00 | Hepsiburada Çağrı Merkezi

Uzman Çavuş Yazılı Sınav Soruları

Eğer uzman çavuş başvurun kabul edildiyse, sağlık kontrolünde de bir sorun çıkmadıysa belirli komutanlıklarda yazılı sınava çağırılacaksın. Sınava girmeden önce sana tebligat gönderilecek. Sonra yazılı sınav ve fiziki sınav yapılacak.

Uzman çavuş olmak istiyorsan yazılı sınavı kesinlikle geçmen gerekiyor. Soru sayıları yıldan yıla değişiklik gösterse de Uzman Erbaşlık Sınavı 50 sorudan oluşur. Sınavda; Türkçe, matematik, dil bilgisi, Milli tarih, coğrafya, Atatürk İlke ve İnkılapları, temel vatandaşlık bilgisi yer alır. Tüm bu derslerden oluşan sınavı geçmek için en az mutlaka 70 alman gerekiyor.

Fiziki Kabiliyet Yeterlilik Sınavı Nasıl Olur?

Önce başvurun kabul edilir. Sonra ön sağlık kontrolünden geçip yazılı sınavdan da en az 70 alırsan bir sonraki aşama fiziki yeterlilik sınavıdır. Bu sınavda 1500 metre koşu yaptırılır, şınav, mekik gibi diğer yeteneklere bakılır. Eğer fiziki yeterlilik sınavını da geçtiysen geriye sağlık raporunu sorunsuz bir şekilde almak ve mülakat kalıyor.

Sağlık Raporu

Sınavları geçip bu aşamaya kadar sorunsuz geldiysen Komutanlıklar tarafından belirlenen hastanelere gitmen gerekir. Heyet raporu gibi tek tek tüm doktorları gezmelisin. Göz, KBB, Dahiliye gibi toplam 13-15 doktorun imzası gerekiyor. Bu yüzden vücudunun hiçbir yerinde bir sorun çıkmaması gerek. Sağlık raporu da alınınca evrakları kurula vermelisin. Kurul, adayların durumlarını inceler. Eğer kurul tarafından kontrol edilmesi gereken bir durum varsa seni yanlarına da çağırabilirler, bu normal bir durumdur. Kurulun da onayından geçersen geriye bir tek mülakat kalıyor. Ama kesinlikle sağlık raporunda tüm doktorlar tarafından onay verilmesi gerekir.

Mülakat Nasıl Yapılır?

Sağlık raporu da tamamlandıktan sonra son aşama olan mülakat sınavını olacaksın. Bu sınavda dikkat edilen şeyler; diksiyon, genel kültür, görünüş, askerlik hakkındaki görüşlerin vs olacaktır. Kısaca iyi bir şekilde karşılarında konuşman gerekiyor. Bu yüzden çok heyecan yapmamaya özen göster. En son olarak ise tüm girdiğin sınavların yani yazılı sınavın (%70), fiziki kabiliyet sınavın (%15), ve mülakat sınavın (%15), yüzdeleri alınır. Tüm bu sınavlarının ortalamasının da en az 70 olması gerekir.

Benzer İçerik  Sıfır Volkswagen GOLF 2022 - 2023 Fiyat Listesi | Volkswagen Golf Fiyat Listesi

Tüm bu aşamaları olumlu bir şekilde geçersen uzman çavuş olabilirsin. Peki uzman çavuş maaşları ne kadar? Uzman çavuş ne iş yapar?

 –Uzman çavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri adı altında çalışarak ülkenin güvenliğini sağlamak gibi birçok görevi vardır. Diğer görevleri:

-Subay, astsubaylar ile erler arasındaki ilişkileri düzenler.

-Nişancı ya da sürücü olurlar.

-Yeri gelince düşman, uçak, füze gibi araçlarla mücadele ederler.

-İletişimi sağlarlar.

-Yerleşke güvenliğini sağlarlar.

-Araç bakım, onarım gibi hizmetlere katılırlar.

Uzman Çavuş Maaşları 2022-2023

Son dönemde özellikle Suriye’deki operasyon ve harekatlarda adlarını sıkça duyduğumuz uzman çavuşlar, ordumuzun yüksek birimlerinden birisini oluşturur. Son zamanlarda tekrar gençler arasında en gözde mesleklerden biri olmaya başladı.

Uzman çavuş maaşları değişiklikleri birçok şeye göre farklılık gösteriyor. Özellikle yaptıkları görev yerlerine göre maaşlarında değişiklik olabilmekte. Dolayısıyla doğuda görev yapan uzman çavuşların maaşları daha yüksektir. Görevine yeni başlayan uzman çavuş maaşları ortalama 4.600 ile 4900 arasında olup doğu bölgelerde görev yapan uzman çavuşların maaşı ise 6.000 ile 7.000 arasında değişiklik göstermektedir. 2022-2023 Ocak ayında ise maaşlara zam yapılması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir;

2021 Yılında Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak, Celp Dönemi Ne Zaman?

Polis Maaşları 2021 | Polis Memuru Maaşları

İş Bankası Memur Alım Sınavı 2021 (Online Sınav), İş Bankası Personel Alımı Başvurusu

Subay Maaşları 2021, 2021 Yılı Subay Maaşları Ne Kadar?

Vakıfbank Müşteri Hizmetleri, Numarası, Direk Bağlanma 2020