ÖSYM Fotoğraf Güncelleme 2022-2023 | ÖSYM Fotoğraf Nasıl Güncellenir? -

ÖSYM Fotoğraf Güncelleme 2022-2023 | ÖSYM Fotoğraf Nasıl Güncellenir?

ÖSYM fotoğraf nasıl güncellenir, ÖSYM fotoğraf güncelleme detaylı, ÖSYM fotoğraf güncellemesi, mobil uygulamadan ÖSYM fotoğraf güncelleme, kimlikteki fotoğrafla ÖSYM fotoğraf güncelleme, başvuru merkezine gitmeden ÖSYM fotoğraf güncelleme, ÖSYM fotoğraf güncelleme ücretli mi?

Anasayfa > Genel > ÖSYM Fotoğraf Güncelleme 2022-2023 | ÖSYM Fotoğraf Nasıl Güncellenir?
28 Aralık 2020
944 okunma
ÖSYM Fotoğraf Güncelleme 2022-2023  | ÖSYM Fotoğraf Nasıl Güncellenir?

ÖSYM’nin yaptığı sınavlara girmek isteyenler tarafından, güncel bir fotoğrafa sahip sınav giriş belgesine sahip olunması gerekiyor. Geçtiğimiz yıllarda ÖSYM fotoğraf güncelleme işlemlerinin yapılması için başvuru merkezlerine gidiliyordu fakat son dönemde online olarak fotoğraf güncellenmesi mümkün oluyor. Korona isimli virüsün çıkması ve pandemi haline gelmesinin ardından, başvuru merkezlerinde fotoğraf değiştirme işlemleri için hizmet verilmemeye başlandı. Mobil cihazlardan veya bilgisayardan AİS sitesine giriş yapılması, “Profil fotoğrafım” butonuna tıklanarak, güncel fotoğraf hakkında bilgi alınması mümkündür.

ÖSYM Fotoğraf Nasıl Güncellenir?

ÖSYM fotoğraf güncelleme için belirlediği kurallar nedeniyle, başvuru merkezlerinde çekilmiş olan fotoğrafların geçerlilik süresini 50 aya kadar belirlemiştir. Çekilen fotoğrafların yıllar boyunca yenilenmesi gerekmediği için, sürekli olarak her sınavda fotoğraf çekinmenizi gerektiren bir durumla karşılaşılmıyor. Fotoğrafların değiştirilebilmesi, sınav yerinin değiştirilebilmesi için mutlaka ÖSYM sitesindeki hesabınıza giriş yapılması gerekecektir.

Öğrenci numaranız – T.C. kimlik numaranız üzerinden giriş yaparken, öğrenci şifrenizi kullanmanız son derece önemli olacaktır. ÖSYM fotoğraf güncelleme başvuruları için başvuru merkezlerinin aranması, ÖSYM numaralarından destek alınması gerekmiyor. Direkt olarak mobil cihazlardan indirebileceğiniz ÖSYM uygulaması üzerinden veya site üzerinden güncelleme işlemlerini yapmanız mümkün olacaktır. Fotoğrafı değiştirmek ve kimliğinizdekiyle aynı hale getirmek istediğiniz durumlarda, ais.osym sitesindeki sol tarafta yer alan kategorilerden değişiklik yapabiliyorsunuz.

“Fotoğraf bilgilerim” butonuna tıklayan adaylar, sayfanın ora bölümünde fotoğraflarını görebiliyor. Eğer fotoğrafınızın altında “Fotoğrafınız onaylanmıştır” yazısı bulunuyorsa, bir sonraki sınava bu fotoğrafınız aracılığıyla girme imkanına sahip olacaksınız. Fotoğrafın güncelliğiyle ilgili bilgilere ek olarak, ne zamana kadar geçerli olduğuyla ilgili açıklamaya da yer veriliyor. Geçerlilik Tarihi: xx.xx.20xx şeklinde belirtilecektir. Eğer an itibariyle bulunan tarihte, geçerliliği geçen bir fotoğrafa sahipseniz, alt taraftaki siyah butona tıklamanız gerekiyor. “TC Kimlik Kartı Fotoğrafımı Kullan” butonuna tıkladığınızda, fotoğrafınızın kimlikteki halini, ÖSYM sınav giriş belgenizde kullanmaya başlayacaksınız.

ÖSYM Fotoğraf Güncelleme Detaylı

ÖSYM fotoğraf güncelleme işlemleri için “Fotoğraf bilgilerim” butonuna tıklamalı, “T.C. kimlik fotoğrafımı kullan” butonuna tıklamalısınız. Eğer başvuru merkezinde çekilmiş olan fotoğrafı değiştirmek istiyorsanız bu işlemi yapmanıza izin verilecektir. ÖSYM fotoğraf güncelleme işlemlerinde tüm adaylar, geçerlilik tarihi içerisinde de kimlik fotoğrafına geçiş yapabiliyorlar. Bu süreci ücretsiz bir şekilde ve manüel olarak kontrol edebilirler. Eğer ki başvuru merkezlerinde çekilen fotoğrafın süresi geçerse, sistemde otomatik bir şekilde kimlik fotoğrafınız, aday fotoğrafınız olarak görülmeye başlayacaktır. Bu sayede herhangi bir kullanıcının fotoğraflarının bulunmamasıyla ilgili bir mağduriyet yaşanmaması sağlanmıştır.

Benzer İçerik  En İyi Exxen Dizileri | Exxen En Güzel Diziler

 

ÖSYM Fotoğraf Güncellemesi

ÖSYM tarafından yapılan açıklamalara göre, aday işlemleri sistemi üzerinden fotoğraf güncellemelerinin yapılması için herhangi bir zorunluluk bulunmuyor. Eğer elektronik kimlik kartına sahipsiniz, bu kartın alınması esnasında çekilen veya geçerli olacak şekilde talep edilen fotoğraf üzerinden başvurunuzu yapabiliyorsunuz. ÖSYM fotoğraf güncelleme ile ilgili herhangi bir resmi kurumda bilgilerinizi girmeniz gerekmeden, otomatik güncelleme prosedürlerinden yararlanmanız mümkün oluyor.

Fotoğrafınızın geçerlilik süresi sona ermeden değiştirmek için, 50 aylık sürenin 45 ayının dolmuş olması gerekiyor. Bu süre sadece TC. kimlik kartındaki fotoğrafın koyulmak istenmemesi durumunda belirlenmiş olan süredir. ÖSYM fotoğraf güncelleme taleplerinin oluşturulması gerekmeksizin, fotoğrafın geçerliliğini kaybettiği durumlar için ÖSYM’nin otomatik değişiklik yapacağı açıklanmıştır. Kimlik fotoğrafınız, kimliğinize tanımlanmış ve elektronik kart aracılığıyla devlet kayıtlarında olan bir fotoğraftır. Bu nedenle her bir kurumda bu fotoğraf üzerinden işlem yapılması mümkün oluyor.

Mobil Uygulamadan ÖSYM Fotoğraf Güncelleme

Ücretsiz bir şekilde ÖSYM fotoğraf güncelleme işlemlerini yapma imkanı bulunan mobil uygulamayı, cihazınızın işletim sitemine göre indirebilirsiniz. ÖSYM AİS aramasını Google Play veya App Store üzerinden yaptığınızda, sitenin mobil uygulamasına erişmiş olacaksınız. Tüm işlemlerin direkt olarak siteye girişlerde olduğu gibi, mobil uygulamalardan girişlerde de ÖSYM fotoğraf güncelleme ve bilgi güncelleme kurallarına göre gerçekleşmesi mümkündür. Kişisel bilgilerin güvenliğiyle veya fotoğrafların değiştirilmesiyle ilgili sorunla karşılaşılmıyor. ÖSYM fotoğraf güncelleme ile ilgili başvuruların önceki yıllarda başvuru merkezleri üzerinden yapılması mümkün oluyordu. Elektronik kimlik kartlarının çıkmasıyla birlikte, herkes tarafından mobil uygulama üzerinden ÖSYM bilgilerinin güncellenmesi için hizmet alınması sağlanıyor.


Kimlikteki Fotoğrafla ÖSYM Fotoğraf Güncelleme

ÖSYM fotoğraf güncelleme işlemleri için kimlikteki fotoğrafın değiştirilmesi, ÖSYM tarafından belirlenen kurallara göre giriş bilgilerinin güncellenmesi gerekiyor. Mobil cihazlardan ve bilgisayardan giriş yapmaya uygun olan aday işlemleri sisteminde fotoğraf, kimlik bilgileri, adres ve iletişim bilgileriyle ilgili değişiklikler resmi siteden yapılabiliyor.

Benzer İçerik  İcra ve Avukatlık Olanlara Borç Veren Bankalar 2022 - 2023, Yapılandırma Kredisi

Sistemde kaydınızın oluşturulduğu andan, yıllar sonra başvuru merkezine gidene kadar herhangi bir değişiklik yapılmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Bilgileriniz, adresiniz, telefon numaranız, fotoğrafınız için değişiklikleri ÖSYM fotoğraf güncelleme panelinden yapabilirsiniz. Profilinize girdikten sonra, sol alt kısımda yer alan “Bilgilerim” bölümleri üzerinden her bir bilgiyi güncelleme imkanına sahip oluyorsunuz.

Başvuru Merkezine Gitmeden ÖSYM Fotoğraf Güncelleme

Başvuru merkezlerine gidilerek gerçekleştirilen profil bilgisi değişiklikleri ve fotoğraf değişiklikleri için adaylardan herhangi bir tutarda ücret talep edilmiyor. Başvuru merkezleri sadece üniversitelerin büroları değil, şehrinizde başvurular için bilgi alabileceğiniz belirtilen tüm kurumlardır. ÖSYM fotoğraf güncelleme işlemleriyle ilgili olarak yedi gün yirmi dört saat ulaşabileceğiniz, T.C. kimlik numaranızın ve şifrenizin girilmesi yeterli olan siteyi kullanabilirsiniz. Ais.osym.gov.tr adresini tarayıcıda arattığınızda, profilinize girebilmeniz için kimlik numaranızı ve şifrenizi girmeniz istenecektir.

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra, sol taraftaki kategoriler arasında “Fotoğraf bilgilerim” butonuna tıklamanız gerekiyor. Fotoğrafınızın geçerlilik tarihinin sona ermiş olması ve bir sonraki sınava girişte kabul edilmeyecek olması durumunda, ÖSYM fotoğraf güncelleme işlemi yapılmalıdır. Resmi sitede manzara fotoğraflarının eklenmesini veya fotoğraf hanesinin boş bırakılmasını önlemek için, “Gözat” şeklinde bir butona yer verilmemiştir. Fotoğrafınızın geçerlilik tarihi sona erdiği taktirde, başvuru merkezinden farklı olarak doğrudan T.C. kimlik cüzdanınızın üzerindeki fotoğraf kullanılacaktır.

ÖSYM fotoğraf güncelleme işlemlerinin yapılmasıyla ilgili zorunluluk, 50 aylık bir süreyi kapsıyor. Geçerlilikle ilgili yapılan açıklamaları göz önünde bulundurarak, süre sona erdiği taktirde T.C. kimliğiniz üzerindeki fotoğrafı kullanmaya başlayabilirsiniz. Fotoğrafınızın veya sınava giriş yerinizin değiştirilmek istenmesi durumunda, direkt olarak bilgisayardan veya mobil cihazlardan AİS sistemine giriş yapabilirsiniz. Başvuru merkezlerine gitme zorunluluğu bulunmuyor.

ÖSYM Fotoğraf Güncelleme Ücretli Mi?

ÖSYM fotoğraf güncelleme işlemleri için başvuru merkezlerine, AİS sitesinde profilinize giriş ve fotoğrafın değiştirilmesiyle ilgili herhangi bir kuruma ödeme yapılması gerekmiyor. Kendi istediğiniz fotoğrafı yüklemeniz, size ait olmayan fotoğraflarla güncelleme işlemini yapmanızın engellenmesi için, sadece bir güncelleme kuralına uyulması gerekiyor. Yabancı dil sınavları, askeri sınavlar, KPSS, TYT, AYT gibi birçok sınav türünde, güncel fotoğrafa sahip olunması son derece önemlidir. ÖSYM fotoğraf güncelleme ile ilgili işlemler için ÖSYM’nin iletişim hatlarının kullanılması ve telefonla aranarak bilgi alınmak istenmesi gerekmiyor.

Benzer İçerik  Exxen | Exxen Nasıl?

Direkt olarak ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemine giriş yapılması halinde, bilgilerinizi güncelleyebiliyorsunuz. T.C. kimlik numaranızı ve aday şifrenizi girdikten sonra, hesabınızda geçerli olan fotoğrafın hangi tarihe kadar geçerli olduğunu öğrenebilirsiniz. Eğer fotoğrafınızı değiştirmek istiyorsanız, bilgisayardan veya mobil cihazınızdan seçeceğiniz bir fotoğrafı yerleştirmenize izin verilmeyecektir. Ücretsiz bir şekilde, direkt olarak T.C. kimlik fotoğrafınızı kullanmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Kimlik randevu alma sistemi – Kimlik Yenileme İşlemleri 2021

Windows 10 Güncelleme 2021 | Windows Güncellemesi Nasıl İndirilir?

Fibabank Telefon Numarası Değiştirme, Fibabanka Telefon Numarası Güncelleme

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?, Engelli raporu nereden ve nasıl alınır

 Akbank Telefon Numarası Değiştirme, Akbank Telefon Numarası Güncelleme