Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?, Engelli raporu nereden ve nasıl alınır -

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?, Engelli raporu nereden ve nasıl alınır

Anasayfa > SGK > Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?, Engelli raporu nereden ve nasıl alınır
04 Kasım 2018
1.080 okunma
Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?, Engelli raporu nereden ve nasıl alınır

Engelli Raporu Nasıl Alınır 2022-2023 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi sadece devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinden alınabilir. Engelli raporu sayesinde birçok alanda pozitif ayrımcılık yapıldığı için engel durumu olmayan ya da engel durumu %40 ın altında olan bireyler de engelli raporu almak isteyebilir. Her bireyin aynı şartlar altında kontrol edilebilmesi için özel hastaneler engel raporu veremezler. Tüm bireylerin eşit koşullarda engel durumunun tespit edilmesi için sadece devlet ve üniversite hastaneleri görevlendirilmiştir. Hastanelerde engel durumu tespiti için oluşturulmuş bir kurul bulunmaktadır. Tanılama ve engel oranı bu kurulda belirlenir.

Engelli Raporu Nasıl Alınır 2022-2023

Engelli raporu almak için devlet hastanesine ya da üniversite hastanesini gitmeniz gerekir. Daha sonra engelli raporu almak istediğinizi hastane görevlilerine söyleyin. Hastane görevlileri sizden şu belgeleri isteyecektir;

  • Engelli raporu almak istediğine dair başvuru dilekçesi
  • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • En az 2 adet fotoğraf (Bazı hastaneler daha fazla vesikalık fotoğraf isteyebilir yanınızda en az 5 tane bulundurmanız tavsiye edilir.)

Başvuru işleminin ardından engel raporu almak isteyen kişiye bazı testler yapılır. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra alınan sonuçlar bir grup doktordan oluşan heyete iletilir. Heyet sonuçlara göre bir değerlendirme yapar. Değerlendirmenin sonucunda eğer birey yüzde 40 ve daha fazla engelli ise engelli sayılır ve engelli raporunu almış olur.


Yüzde 90 Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Yüzde 90 Engelli Raporu Kimlere Verilir? Günlük ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar engel durumu teşkil eden kişilere yüzde 90 engel raporu verilir. Yüzde 90 engel durumu olan kişiler ağır engelli olarak geçmektedir. Bu kişilere tanınan bazı ayrıcalıklar mevcuttur. Yüzde 90 engeli bulunan bireyler için 200 000 TL’ye kadar olan araçlardan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) alınmaz.

Benzer İçerik  Engellilere Vergi İndirimi 2022-2023, Engellilik İndirimi Tutarları

Engelli Raporu Kimlere Verilir?

Engelli Raporu Hangi Hastalıklara Verilir? Tanı koyulmuş birçok hastalık için engelli raporu veriliyor. Zihinsel hastalıkları olanlara örneğin; bi-polar bozukluk, şizofreni, demans, obsesif kompülsif kişilik bozukluğu gibi birçok hastalık tanısı koyulmuş kişilere engelli raporu verilebilir. Zihinsel hastalıkların yanında işitme ve görme organlarında engel olanlara ya da fiziksel olarak bir engeli bulunanlara da engelli raporu verilebilir.

İlginizi Çekebilir;

Engelli Raporu İle Sıfır Araba Nasıl Alınır?

İŞKUR Engelli Memur Alımı 2020, Engelli Personel Alımı haberleri

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?, ENGELLİ KİMLİK KARTI İÇİN İSTENİLEN BELGELER

Engellilere ÖTV İndirimi Nedir?, Engelli araç alımı şartları nelerdir? ÖTV indirimi hesaplama nasıl

Engellilere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?, Engelliler İçin Sağlanan Maddi ve Sosyal Yardımlar