Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

Nissan Barcelona’da Ki Fabrikasını Kapatıyor

29.05.2020
392
Nissan Barcelona’da Ki Fabrikasını Kapatıyor

Japonya merkezli otomotiv devi Nissan İspanya Barcelona’da bulunan fabrikasının kapatılacağını duyurdu. Kapatma kararını İspanya hükümeti ve sendikalara resmi olarak bildiren Nissan’ın Barcelona’da serbest bölgede bulunan fabrikasında 3 bin işçi çalışıyor.

Avrupa Birliğini Terk Etmek Anlamındadır

Nissan’ın kapatma kararı hakkında yazılı açıklama yapan İspanya Endüstri Ticaret ve Turizm Bakanlığı buradaki fabrikanın stratejik bir özelliği olduğunu belirtti. Bakanlığın yazısında şu açıklamalara yer verildi. Barcelona ya da İspanya’dan ayrılmak 500 milyonun üzerinde ki nüfusa sahip bir pazardan da çıkmak demektir, Avrupa Birliğini terk etmek anlamındadır.

Asya Pazarına Odaklanmayı Tercih Etti

1 milyar Euro’yu aşması planlanan kapatma işlemi yerine yatırım yapmak daha doğru ve daha karlı olmalı. Hükümet olarak Nissan’a fabrikasını kapatmaması için her türlü desteği sağlamak konusunda teklifte bulunduklarını söyleyen İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya Nissan’ın Avrupa hükümetlerinin tekliflerini dikkate almak yerine Asya pazarına odaklanmayı tercih ettiğini söyledi.


Serbest Bölge Girişinde Yol Kapatma Eylemi Gerçekleştirildi

Nissan’ın kapatma kararının duyulması ile birlikte yaklaşık 3 bin fabrika çalışanı serbest bölge girişinde yol kapatma eylemi gerçekleştirdi. Nissan’ın Barcelona’da ki fabrikasının kapanacağı konusunda Japonya basının da yer alan haberlerde Nissan’ın Barcelona’da fabrikayı kapatarak Renault fabrikalarına üretimi kaydıracağına dikkat çekildi.

3 Bin Çalışan İle Birlikte 20 Bin Kişi İşsiz Kalacak

Otomotiv devi Nissan’ın Barcelona serbest bölgesinde faaliyet gösteren fabrikasını kapatması ile dolaylı olarak 20 bin kişi etkilenecek, 3 bin çalışan ile birlikte 20 bin kişinin işsiz kalacağı durum karşısında hükümet çaresiz kaldı. Fabrikanın kapanmaması için Nissan’a birçok alternatifli teklif sunan ve her şekilde hükümet olarak destek vereceklerini söyleyen İspanya hükümeti karardan vazgeçiremedi.

İspanya’da İşsizliğin Yüzde 19 Seviyesine Çıkması Bekleniyor

Fabrikanın kapanması ile birlikte zaten korona virüs salgını nedeni ile ekonomik kriz yaşayan İspanya’da ciddi mali sorunlar yaşanacağını yazan Japonya basını ülkenin 2020 yılı sonu itibarı ile ekonomide yüzde 13 oranlarında daralma yaşanmasının beklendiğini işsizlik oranının da İspanya’da yüzde 19 seviyesine çıkmasının öngörüldüğünü haber yaptı.

Benzer İçerik  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından İlave Tedbirler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.