Nissan Barcelona’da Ki Fabrikasını Kapatıyor -

Nissan Barcelona’da Ki Fabrikasını Kapatıyor

Anasayfa > Son Dakika > Nissan Barcelona’da Ki Fabrikasını Kapatıyor
29 Mayıs 2020
799 okunma
Nissan Barcelona’da Ki Fabrikasını Kapatıyor

Japonya merkezli otomotiv devi Nissan İspanya Barcelona’da bulunan fabrikasının kapatılacağını duyurdu. Kapatma kararını İspanya hükümeti ve sendikalara resmi olarak bildiren Nissan’ın Barcelona’da serbest bölgede bulunan fabrikasında 3 bin işçi çalışıyor.

Avrupa Birliğini Terk Etmek Anlamındadır

Nissan’ın kapatma kararı hakkında yazılı açıklama yapan İspanya Endüstri Ticaret ve Turizm Bakanlığı buradaki fabrikanın stratejik bir özelliği olduğunu belirtti. Bakanlığın yazısında şu açıklamalara yer verildi. Barcelona ya da İspanya’dan ayrılmak 500 milyonun üzerinde ki nüfusa sahip bir pazardan da çıkmak demektir, Avrupa Birliğini terk etmek anlamındadır.

Asya Pazarına Odaklanmayı Tercih Etti

1 milyar Euro’yu aşması planlanan kapatma işlemi yerine yatırım yapmak daha doğru ve daha karlı olmalı. Hükümet olarak Nissan’a fabrikasını kapatmaması için her türlü desteği sağlamak konusunda teklifte bulunduklarını söyleyen İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya Nissan’ın Avrupa hükümetlerinin tekliflerini dikkate almak yerine Asya pazarına odaklanmayı tercih ettiğini söyledi.

Serbest Bölge Girişinde Yol Kapatma Eylemi Gerçekleştirildi

Nissan’ın kapatma kararının duyulması ile birlikte yaklaşık 3 bin fabrika çalışanı serbest bölge girişinde yol kapatma eylemi gerçekleştirdi. Nissan’ın Barcelona’da ki fabrikasının kapanacağı konusunda Japonya basının da yer alan haberlerde Nissan’ın Barcelona’da fabrikayı kapatarak Renault fabrikalarına üretimi kaydıracağına dikkat çekildi.


3 Bin Çalışan İle Birlikte 20 Bin Kişi İşsiz Kalacak

Otomotiv devi Nissan’ın Barcelona serbest bölgesinde faaliyet gösteren fabrikasını kapatması ile dolaylı olarak 20 bin kişi etkilenecek, 3 bin çalışan ile birlikte 20 bin kişinin işsiz kalacağı durum karşısında hükümet çaresiz kaldı. Fabrikanın kapanmaması için Nissan’a birçok alternatifli teklif sunan ve her şekilde hükümet olarak destek vereceklerini söyleyen İspanya hükümeti karardan vazgeçiremedi.

Benzer İçerik  Bankalara Kredi Kolaylığı Getirildi

İspanya’da İşsizliğin Yüzde 19 Seviyesine Çıkması Bekleniyor

Fabrikanın kapanması ile birlikte zaten korona virüs salgını nedeni ile ekonomik kriz yaşayan İspanya’da ciddi mali sorunlar yaşanacağını yazan Japonya basını ülkenin 2020 yılı sonu itibarı ile ekonomide yüzde 13 oranlarında daralma yaşanmasının beklendiğini işsizlik oranının da İspanya’da yüzde 19 seviyesine çıkmasının öngörüldüğünü haber yaptı.

İlginizi Çekilebilir;

Uygun Faizli Konut Kredisi, Konut Kredisi En Uygun

Windows 10 Güncelleme Kapatma 2021 | Windows 10 Güncelleme Kapatma Nasıl Yapılır?

Turizm Acenteleri Teşvik Bekliyor

Halkbank Hesap Kapatma

VakıfBank Hesap Kapatma