Gözlem Uydusunun Son Montajını Bakanlar Yaptı -

Gözlem Uydusunun Son Montajını Bakanlar Yaptı

Anasayfa > Son Dakika > Gözlem Uydusunun Son Montajını Bakanlar Yaptı
06 Haziran 2020
740 okunma
Gözlem Uydusunun Son Montajını Bakanlar Yaptı

Son montajını Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu birlikte yaptığı Türkiye’nin ilk milli ve yerli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu İmece gelecek yıl uzaya fırlatılacak. Tüm testlerden başarı ile geçmesinin ardından uzaya fırlatılacak olan ilk yerli ve milli gözlem uydumuz İmece’ de son aşamaya gelindi.

Uzay Gözlem Uydusu 2022-2023 Yılında Uzaya Fırlatılacak

Projesini TUBİTAK’ın yürüttüğü İmece ile son gelişmeleri değerlendirmek için bir araya gelen bakanlara sunum yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Milli Savunma bakanlığının ihtiyaçlarına göre tasarlanan ve geliştirilen uzay gözlem uydusunun 2022-2023 yılında uzaya fırlatılacağını söyledi. Eylül ayına kadar test çalışmalarına devam edilecek olan İmece’nin testleri başarı ile geçmesinin ardından gelecek yıl uzaya fırlatılacağı bilgisini paylaşan Bakan Varank çalışmalarına devam edilen Türksat 6A haberleşme uydusunda da sona yaklaşıldığını dile getirerek 2022 yılında da onun uzaya fırlatılacağı bilgisini paylaştı.

İnşallah Uydularımızı Uzayda Göreceğiz

Uzay alanında kazanılan deneyim ve bilgileri teknoloji ve sanayinin her alanına yayabildiklerinin altını çizen Bakan Mustafa Varank kendi sermayemiz ve yerli ve milli imkânlarımız ile uydularımızın tamamlanıyor olmasını görmek mutlu ediyor, inşallah uydularımızı uzayda göreceğiz dedi. Yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu İmece’nin Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılayacağını ve katkı sunacağına değinen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise yaptığı konuşmada bu tür projelerin devamının geleceğini, Türkiye’nin çok daha fazla proje ile hem ülkenin hem de Silahlı Kuvvetlerin ihtiyaçlarının karşılanacağını söyledi.


Uzay Şartlarına Uyumluluğu Test Edilecek

Projenin tamamlanmasından onur duyduğunu ve yeni projelere de destek vermeye devam edeceklerini dile getiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise yaptığı konuşmada uyduların Türkiye’nin gelişim ve değişim alt yapısında önemli bir rol oynayacağını ifade etti. Ocak ayında başlayan İmece projesinde yerli ve milli imkânlar kullanıldı, önümüzde ki 3 ay zorlu testlerden geçecek olan uydunun uzay şartlarına uyumluluğu da test edilecek.

Benzer İçerik  Gıdada Türkiye Pandemi’yi Fırsata Çevirdi

İlginizi Çekilebilir;

 

BDDK TL Hamlesi Yaptı

Çalışan Anneye Devlet Desteği Nedir?, çalışan anneye devlet desteği başvurusu 2020

Garanti Bankası İnternet Bankacılığı, Garanti İnternet Şubesi – Yardım ve Öneriler | Garanti Bankası

Ramazan Boyunca Kırmızı Ete Zam Yok

Yerli Ve Milli Hızlı Tren Raylara İniyor