Kenevir Üretimi İki Kat Arttı -

Kenevir Üretimi İki Kat Arttı

Anasayfa > Son Dakika > Kenevir Üretimi İki Kat Arttı
17 Mayıs 2020
857 okunma
Kenevir Üretimi İki Kat Arttı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği kenevire talep arttı, kenevir üretiminin merkezi olarak bilinen Samsun’a bağlı Vezirköprü ilçesinde talepte ki artış iki katını buldu. Türkiye’de ruhsatlı kenevir üretimi yapılan yerlerden olan Samsun Vezirköprü’de mart ayında kenevirler yeşillenmeye başladı.

Bu Yıl Ekim Alanı 800 Dönüme Ulaştı

Narlısaray mahallesinde 400 dönüm kenevir ekilirken bu yıl ekim alanı 800 dönüme ulaştı, kenevir lifi Temmuz ayında tohumu ise Eylül ayında hasat ediliyor. Narlısaray Mahalle Muhtarı Halil Sezgen sözleşmeleri ekim yapılmasından dolayı geçen yıl 400 dönüm olan kenevir ekim alanının bu yıl iki kat artarak 800 dönüme çıktığını söyledi. El ile sökme ve havuzlama sisteminin kaldırıldığını, makine geleceğini dile getiren Narlısaray Mahalle Muhtarı Halil Sezgen eskiden elle sökerek havuzlama sistemi yapardık şimdi makine gelecek ve işçilik bitecek bu da artışın sebepleri arasında yer aldı, kenevirin çok değişik alanlarda kullanıldığını artık biliyoruz dedi.

Kenevir Para Eden Ve Piyasası Olan Bir Ürün

Yıllarca göç veren Vezirköprü ilçesinde geri dönüşlerin başladığının altını çizen Narlısaray Mahalle Muhtarı Halil Sezgen sözlerini şöyle sürdürdü; Narlısaray mahallesinde kenevir ekimi başladığından bu yana köye geri dönüşler de başladı, iki yılda nüfusumuzda artış yaşanıyor. Kenevir para eden ve piyasası olan bir ürün ama sıkıntımız su, göletimizin yetersiz olması nedeni ile kenevir arazilerimizi sulayamıyoruz. Narlısaray göleti planlama aşamasında şayet en kısa sürede göletin yapımı gerçekleşir ise köyün nüfusu eskiden olduğu gibi yine 3 binleri bulur belki de aşar ve Narlısaray o eski güzel günlerine döner dedi.


Tesislerde Kenevirden İp Yapılarak Tekstilde Kullanılacak

Kenevir ürününün 25 bin farklı alanda kullanıldığını ifade eden Ziraat Mühendisi Atilla Öksüz ise Samsun’un İncesu mevkiinde bir tesis kuracaklarını anlattı. Bir tekstil fabrikasında çalışan ziraat mühendisi Atilla Öksüz ilçede kenevir üretimini daha da arttırmak için çalışmalar yapıyoruz, kenevirden ip yaparak tekstilde kullanmak için İncesu mevkiinde bir tesis kuracağız, bu tesiste keneviri ip halinde işleyeceğiz dedi.

Benzer İçerik  Girme Barajı Ekonomiye 32 Milyon Katkı Verecek

İlginizi Çekilebilir;

Yerli Ve Milli Hızlı Tren Raylara İniyor

Korona’nın Devletlere Getirdiği Borç Yükü

Çorum Bayat İlçe Belediyesi Personel Alımı, Başvuru Şartları

Hedef 2,5 Milyon Ton Üretim

Emeklilik Sistemi Değişiyor