AB 1 Trilyon Euro Acil Durum Bütçesinde Anlaştı -

AB 1 Trilyon Euro Acil Durum Bütçesinde Anlaştı

Anasayfa > Son Dakika > AB 1 Trilyon Euro Acil Durum Bütçesinde Anlaştı
25 Nisan 2020
634 okunma
AB 1 Trilyon Euro Acil Durum Bütçesinde Anlaştı

Avrupa Birliğine üye 28 ülke Avrupa Birliği ekonomisinin korona virüs salgınına karşı korunması için 1 trilyon Euro olan acil durum bütçesi üzerinde anlaşmaya vardı. Avrupa Birliği kovid 19’a karşı 1 trilyon Euro’luk bütçe için anlaştı ancak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron halen bütçenin nasıl oluşacağı konusunda bir karar verilmediğini açıkladı.

Bütçenin Nasıl Oluşacağı Belli Değil

1 trilyon Euroluk bütçenin bağışlar ile mi yoksa borç üzerinden mi oluşacağı konusunda henüz fikir birliğine varılmış değil. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron konu hakkında içtenlikle söylüyorum Avrupa Birliğinin borç alarak diğer ülkelere borç verecek olması beklentilerimizi karşılamayacaktır derken bu durumun zaten borç içinde olan İtalya, Yunanistan, Belçika gibi ülkelerin üzerinde ki yükü arttıracağı fikrini dile getirdi.

Doğrudan Üye Ülke Hükümetlerine Kredi Verilmeyecek

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde ise doğrudan Avrupa Birliği üye ülkelerinin hükümetlerine kredi vermeyeceklerini söyleyerek bunun yasalara aykırı olduğunu açıkladı. Anlaşmaların devlet tahvillerinin birincil piyasalarda satın alınmak koşulu ile finansman sağlanmak ve hükümetlerin doğrudan finansmanı anlamına geldiğine dikkat çekti.  Bu şekilde hükümetlerin bütçe disiplini politikalarında sağlıksız işlemeye neden olacağını belirten ECB Başkanı Christine Lagarde bu durumun hükümetleri baltalamış olacağını kaydetti.


İtalya Hazirana Kadar Mali Destek Bekleyecek Durumda Değil

Korona virüsten en fazla etkilenen ülke olan İtalya’da ekonomi çökme noktasında, ekonomi bakan yardımcısı Laura Castelli mali destek için Haziran ayına kadar bekleyecek durumda olmadıklarını söyledi. Gazetecilere açıklama yapan İtalya Ekonomi Bakan Yardımcısı Castelli İtalya’nın Haziran ayına kadar mali destek bekleyeceğini düşünmek ne durumda olduğunu anlamamaktır, tarihimizin en büyük borçlarından birini alacağız, virüs bizi beklemeyecektir dedi.

Benzer İçerik  Otobüs Bilet Fiyatları Belirlendi

Avrupa Birliği Hiç İyi Bir Sınav Vermedi

Avrupa Birliği ile İtalya arasında esen ayrılık rüzgârı halen devam ediyor, İspanya ve Almanya’nın İtalya’ya ihanet ettiği inancında artış yaşanırken İtalya birlikten kopma sinyali vermeyi sürdürüyor. Korona virüs salgın sürecinde Avrupa Birliği hiç iyi bir sınav vermedi, birliğin eskisi gibi bir güveni yeniden inşa etmesi konusunda farklı düşünceler tartışılıyor.

İlginizi Çekebilir;

İtalya Seyahatleriniz İçin Vize Randevu Sizlerle!

Acil Nakit Para | Acil Nakit Bulma

Otomotiv Sektöründe Daralma %77

Korona’nın Devletlere Getirdiği Borç Yükü

Ücretsiz Virüs Programı