Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?, kentsel dönüşüm kredisi nasıl alabilirim

05.11.2018
815
Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?, kentsel dönüşüm kredisi nasıl alabilirim

2018 yılında kentsel dönüşüm ödemelerine yönelik çeşitli bankalar harekete geçmiş durumda. Örnek verecek olursak Kentsel dönüşüm kredisi DenizBank üzerinden veriliyor. Beraberinde HalkBankası, VakıfBank ve ŞekerBank alternatiflerine de yer verilmekte. Kamu ya da özel sermayeli olan bankalar arasından tercihte bulunarak başvurulara geçebilirsiniz. Bu anlamda kredilere özel kampanyalar sunuluyor. Öncelikle vade ya da faiz olanaklarını göz önünde bulundurarak bankalardan seçim yapmanızda fayda var. Aynı zamanda gerekli şartların ve evrakların da incelenmesi gerekmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Şartları Nelerdir?

Belirli şartlar temel alınarak kredilerin verilmesi sağlanıyor. Örneğin kredi kullanmak isteyenlerin konutların riskli alan olarak belirlenmelidir. Teknik raporlar sayesinde bu durumu ispat etmeniz isteniyor. Ancak ispatlanan konutlar üzerinden kredilerin olumlu yönde sonuçlanması mümkün olacaktır. Kentsel dönüşüm kredisi 2018 şarları arasında raporun anlaşmalı olması da gösteriliyor. Yani müteahhit tarafından anlaşma yapılması zorunludur. Anlaşma üzerinden tahliye edilen yapıya göre krediler verilir. Bunların dışında;

  • Faiz destekli olan kredilere yönelik maksimum limit ise 125 bin TL kadardır.
  • Birden fazla yapıya yönelik ise en fazla 625 bin TL değeri sunuluyor.
  • Faiz desteği %4 oranından ifade edilmekte.
  • Konutlar için azami vade seçeneğinin ise 120 olduğunu göreceksiniz.

İş yerlerine bağlı olarak faiz desteği ile vade farklılık gösterir. Bu sefer işyerine yıllık %3 değerinden faiz desteği sunulmakta. Azami olarak vade seçeneğinin ise 84 olarak duyurulması söz konusudur. Duyurularından harekete geçerek bankaları değerlendirmeye alabilirsiniz. Aynı zamanda bankaların kampanyaları da göz önünde bulundurulabilir. Nitekim faiz ile vade seçenekleri bankadan bankaya farklılık gösteriyor.


Kentsel Dönüşüm Kredisi İçin Belgeler

Kentsel dönüşüm kredisi Ziraat gibi çeşitli bankalar tarafından verilmekte. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kampanyalar üzerinden kredilerin duyurulması esas alınmıştır. Belirli şartlara uygun olanlar evraklar ile beraber kredi başvurularına geçebilir. Örneğin dilekçelerin sunulması önem arz ediyor. Bunun beraberinde tabu belgesinin kopyasını da sunmak zorundasınız. Güncel tapu takyidat belgesinin de yine kredi başvuruları adına hazırlanması bekleniyor.

Benzer İçerik  Acil Nakit Para | Acil Nakit Bulma

Yapıya yönelik inceleme raporları da göz önünde bulundurulur. Emlah vergisi üzerinden bina bildirimleri de yine temin edilmelidir. Katılım belgelerinin yine kredi başvurularında önemli olduğu açıktır. Yani Bakanlık teknik eğitimine yönelik katılım belgelerinin de kopyasını sunmanız gerekiyor. Son olarak mühendisler kapsamında oda kayıtları temel alını. Zemin etütleri çerçevesinde incelenen yapılara yönelik kentsel dönüşüm kredileri çıkarılır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile anlaşması bulunan bankalar tarafından kentsel dönüşüm kredilerine yer verilir. Örnek verecek olursak Türkiye İş Bankası bunlardan bir tanesidir. Akabinde Türkiye Finans Bankası ile Türkiye Vakıflar Bankası dahi yerini almıştır. TEB, Garanti Bankası ya da FinansBank üzerinden de yine kredi başvurularına geçebilirsiniz. Kredi olanaklarına yönelik her bankadan farklı oranlar sunuluyor. Bir de vade seçeneklerini değerlendirmeye alanlar aralarından tercihte bulunarak başvurulara geçiş yapmakta. Ödemelere yönelik;

  • En fazla 5 dairenin kentsel dönüşüm adına temel alınması söz konusudur.
  • Bankaların kredilere yönelik ekspertiz ücreti talep etmediklerini göreceksiniz.
  • Kredi tahsis ücretine yönelik %0,5 değerinden faiz uygulamalarına yer verilir.
  • Maksimum 120 ay vade seçenekleri ile vatandaşlar karşılanmakta.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.