Gıdada Türkiye Pandemi’yi Fırsata Çevirdi -

Gıdada Türkiye Pandemi’yi Fırsata Çevirdi

Anasayfa > Son Dakika > Gıdada Türkiye Pandemi’yi Fırsata Çevirdi
23 Haziran 2020
1.543 okunma
Gıdada Türkiye Pandemi’yi Fırsata Çevirdi

Pandemi sürecinde yaşanan gıda taleplerinin karşılanmasında Türkiye durumu fırsata çeviren ülke oldu. Korona virüs salgınını avantaja çeviren Türkiye’de kuru meyve, yaş meyve sebze ile hububat ihracatında artış yaşandı.

“yaş sebze meyve ihracatında yüzde 20 artış”

Uludağ Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Birliği tarafından yapılan basın açıklamasında 2020 yılı Ocak ve Mayıs ayı dönemlerinde geçen yılın aynı dönemine göre yaş sebze meyve ihracatında yüzde 20 artış yaşandığı belirtildi. Pandemi sürecinde insanların gıdaya yöneldiğinin hatırlatıldığı yazılı açıklamada insanlar gıdanın önemini pandemi döneminde anladı tüm dünyada yaş sebze ve meyve reyonlarına talep fazla oldu, Türkiye buna hazırlıklı idi dendi. Basın açıklamasının devamında şu konular dile getirildi; Türkiye coğrafi konumu ile Avrupa’ya talepleri ulaştırmada çok avantajlı,  hem Avrupa’ya hem de Rusya’ya istediklerini en kısa sürede ulaştırmanın avantajını değerlendirdik. Orta Avrupa bizim için çok kolay bir Pazar, son yıllarda İskandinav ülkeleri yeni Pazar olarak yükseliyor, bizim hedefimiz Uzak Doğu pazarı. Çin için kiraz ile narenciye, Japonya için limon ve greyfurtta yoğunlaştık ama pazara girmek için karantina protokollerinin yapılması gerekiyor bunu gerçekleştirdiğimizde Türk üreticisi daha fazla Pazar payı elde edecek ve daha fazla para kazanacaktır bu da ülke ekonomimize büyük bir katkı sağlayacaktır.


2 Milyar 901 Milyon 972 Bin Liralık Hububat İhracatı

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri ise ilk 5 ayda 2 milyar 901 milyon 972 bin lira tutarında hububat ihracatı yapıldığını açıkladı. En fazla ihracatın Uzak Doğu’ya yapıldığını altı çizilen açıklamada Afrika’nın ikinci Avrupa’nın ise 3. sırada yer aldığı dile getirildi. 204 ülke ve serbest bölgeye ihracat yapıldığı bilgisini paylaşıldığı açıklamada ülke sıralamasında en fazla ihracatın yapıldığı ülkenin Irak olduğu ifade edildi.

Benzer İçerik  E-Ticaret Olarak Kobilerin Yanındayız Dayanışma Kampanyası Tanıtıldı

Kuru Meyve İhracatında Yüzde Gıdada Türkiye Pandemi’yi Fırsata Çevirdi5’lik Artış

Ege İhracatçı Birliklerinin verilerine göre ise kuru meyve sektöründe geçen yılın aynı dönemine göre Eylül  Haziran  döneminde ihracatın yüzde 5’lik artış ile 210 milyon 127 bin dolara yükseldiği açıklandı. Almanya kuru incir, Amerika Birleşik Devletleri kuru kayısı, İngiltere ise kuru üzüm ihracatında ilk sırada yer aldı.

İlginizi Çekilebilir;

 

TEB Vadeli Dolar Hesabı Faiz Oranları, E-Mevduat Hesabı ve Faiz Oranları | Türk Ekonomi Bankası – Teb

Hedef 2,5 Milyon Ton Üretim

Anadolubank Günlük Para Çekme Limiti 2022, Anadolu Bank Günlük ATM Para Çekme Limitleri

Gıda Ve İçecekte 6 Ay Sıkıntı Yok

Otobüs Bilet Fiyatları Belirlendi