Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

Otobüs Bilet Fiyatları Belirlendi

15.05.2020
357
Otobüs Bilet Fiyatları Belirlendi

Karayolu taşımacılığında korona virüs salgını sonrası artan bilet fiyatlarına iktidar son noktayı koydu. Covid 19 salgının ardından şehirlerarası kısıtlamalar yapıldı, sosyal mesafeyi korumak için otobüslerde yolcu sayılarında yüzde 50 daha az yolcu alınması şartı getirildi.

Hükümet Vatandaşın İsyanına Sessiz Kalmadı

Bu durumları fırsata çeviren otobüs firmaları bilet ücretlerinde hem artışa gitti hem de herkesten farklı bilet ücreti alınmaya başlandı. Vatandaşlarını bu sorun karşısında sesini duyan hükümet bir dizi kararlar aldı artık kilometre üzerinden bilet fiyatları belirlenecek, fiyatlarda da tavan fiyat uygulamasına geçildi.

Bin Liraya Varan Bilet Fiyatları Tahsil Edildi

Korona virüs tedbirleri kapsamında uygulanan bazı yasaklar korsan taşımacılığında artmasına neden oldu, firmalar ya da bu tür taşıma yapan otobüsler yolcudan astronomik rakamlar talep etmeye başladı, bin liraya varan bilet fiyatları tahsil edildiği görüldü. Kendilerini yolcu sayısının az olması nedeni ile zarar ettikleri için bu fiyatları aldıklarını söyleyerek savunanlar oldu.


Otobüs Firmaları Devletten Destek İstiyor

Otobüslerin kapasitesinin yarısı kadar yolcu almasına rağmen bir otobüsün tek seferde yaptığı masrafın aynı olmasına dikkat çeken otobüs firmaları devletten destek istiyor. Alt Yapı ve Ulaştırma Bakanlığı korona virüsü fırsata dönüştürerek astronomik rakamlar alarak güvensiz yolcu taşımacılığı yapan firmalara karşısında halkın isyanı üzerine kilometre hesabı ile bilet fiyatlarının belirlenmesini buna göre ise en düşük bilet fiyatını 100 kilometre için 100 lira, en yüksek bilet fiyatını ise 500 lira olarak sınırlandırdı.

Bilet Fiyat Uygulaması 31 Temmuz 2020 Tarihine Kadar Geçerli

Karayolu taşımacılığında yapılacak kilometreye göre değişecek bilet fiyatları 101 ila 115 km arası seyahatler için 100 lira, 301 ila 350 km arasında yolcu taşımacılığı 150 lira, 901 – 1000 km arası 250 lira ve 2 bin bir ve üzeri km mesafelerinde ise bilet fiyatları 500 lira olacak. Yayınlanan tebliğe göre kilometreye göre bilet fiyat uygulaması 31 Temmuz 2020 tarihine kadar geçerli olacak ve engelliler ile çocuklar için uygulanan indirimler aynı şekilde uygulanmaya devam edecek.

Benzer İçerik  Süt Ve Süt Ürünleri İhracatı Başlayacak
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.