Havacılık Sektörü İflasın Eşiğinde -

Havacılık Sektörü İflasın Eşiğinde

Anasayfa > Son Dakika > Havacılık Sektörü İflasın Eşiğinde
18 Mayıs 2020
691 okunma
Havacılık Sektörü İflasın Eşiğinde

Korona virüsten etkilenen sektörlerin başında havacılık sektörü yer aldı, virüsün artması ve pandemi sürecinde ülkeler giriş ve çıkışlara kapandı bu durumda hava yolu şirketleri de sektörde ki krizden etkilendi. Dünya genelinde uçuşlar yüzde 90’ların üzerinde durdu, ülkelerde zorunlu olmayan seyahatleri de kısıtlaması ile yurt içi uçuşlarda durdu.

Ülkelerde Şirketler Destekleniyor

Ekonomik kriz ile baş başa kalan hava yolu şirketlerinin durumdan daha fazla zarar almaması adına bazı ülkelerde şirketlerin desteklenmesi yönünde kararlar alınmaya başlandı. Özellikle Avrupa ülkeleri hava yolu firmalarına önemli kaynaklar aktarıyor, Fransa Air Francea için 7 milyar avroluk maddi destek sağlamaya hazırlanırken şirket yönetimi uçuşların başlaması normale dönülmesi halinde toparlamanın 2 yılı bulacağını açıkladı.

Devlet Desteği Almadan Ayakta Kalamayacaklar

Havayolu taşımacılık sektörünün devlet desteği almadan ayakta kalamayacağını açıklayan Alman hava yolu firması Lufthansa için hükümet 10 milyar avroluk kurtarma paketini görüşmelere açtı. Hollanda, KLM firmasını kurtarmak için 4 milyar avroluk kurtarma desteği sağlarken İtalya’nın hava yolu şirketi Alitalia’nın kamulaştırılmasına karar verildi ayrıca şirkete batmaması için 2 milyar avroluk bir destek ile krizden kurtarma çalışmalarına başlandı.


Toparlanma Süreci 2 Yılı Aşacak

Amerika Birleşik Devletlerinde Amerikan Airlines için 5,8 milyar dolar maaş desteği sağlandı ek olarak ise 4,7 milyar dolarlık kredi konusunda görüşmeler sürüyor. Delta Airlines ise 5,4 milyar dolar Amerika Birleşik Devletlerinden yardım aldı ama 4,6 milyar dolarlıkta kredi başvurusu yaptı. United Airlines kamu yardımı ile birlikte 5 milyar dolarlık düşük faizli kredi aldı, 4,5 milyar dolarlık ek destek görüşmesi ise devam ediyor.

25 Milyon Kişi Krizden Etkilenecek

Hissedarları ile ilave katkı için görüşmelerini sürdüren Virgin Atlantic firması İngiltere’den 600 milyon dolarlık destek aldı. Easyjet ise İngiliz hükümetinden 750 milyon dolarlık destek aldı şirket yönetimi toparlanmanın 2 yılı bulacağı açıklamasında bulundu. Hava yolu şirketlerinin yolcu gelirlerinde bu yıl için 314 milyar dolarlık bir kayıp bekleyen Uluslararası Havayolu Taşımacılığı Birliği 25 milyon kişinin de bu krizden etkileneceğini belirtti.

Benzer İçerik  Elektrik Üretiminde Rekor Düşüş

İlginizi Çekilebilir;

Döviz Varlığı 3 Milyar 106 Milyon Dolar Arttı

Hazine 11 Milyar 170 Milyon Lira Borçlandı

Otomotiv Sektöründe Daralma %77

2021 Yılında Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak, Celp Dönemi Ne Zaman?

Garanti Bankası Vadeli Dolar Hesabı Faiz Oranları, Mevduat Ürünleri Karşılaştırma