Hedef 2,5 Milyon Ton Üretim -

Hedef 2,5 Milyon Ton Üretim

Anasayfa > Son Dakika > Hedef 2,5 Milyon Ton Üretim
26 Nisan 2020
658 okunma
Hedef 2,5 Milyon Ton Üretim

Sözleşmeli tarım uygulaması ile Türk şeker hububat üretimi için destek verecek. Başta hububat olmak üzere pancar ekicinin ekeceği ürün için tohum, gübre ve nakit avans verecek olan Türk şeker uzun zamandır sürdürdüğü sözleşmeli tarım uygulamasını bu şekilde genişletme hedefinde.

Türk Şeker Sözleşmeli Ekim Yaptıracak

Pancar tarlalarında pancar üretiminin ardından gelen iki yıllık süreçte farklı ürün ekilmek zorunda bu nedenle Türk şeker pancar tarlasına başka ürün ekmeyi planlayan üreticinin yanında ve destekleyicisi olacak, sözleşmeli tarım uygulaması ile çiftçiye nakit avans dışında gübre ve tohum desteği sağlayacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konu hakkında verdiği bilgide şunları söyledi.

Nakit Avansta Ödeyecek

Hububat başta olmak üzere diğer ürünleri eken çiftçilerimiz ilk yıllarda zorluk yaşıyor, hem hasat ettikten sonra hem de ürünü değerinde satarken ciddi problemler yaşanıyor, çiftçimizin bu sıkıntıları yaşamaması adına onları rahatlatmak için pancardan sonra ekecekleri ürününü tohumunu, gübresini Türk şeker verecek yine nakit avansta ödeyecek. Çiftçimizi krediye muhtaç etmeden, herhangi bir borca sokmadan, kefil ve faiz gibi problemler ile uğraşmadan üretimini yapmasına Türk şeker sözleşmeli tarım uygulaması ile destek olacağız.


Çiftçilere 3,5 Türk Lirası Gelir Desteği

Yeni sisteme göre Türk şeker sözleşmeli üretim yapan çiftçilerin ürünlerine piyasa değerinin üzerinde alım garantisi verecek, proje sayesinde çiftçilerimize 3,5 Türk Lirası gelir desteği sağlanırken aynı zamanda 500 milyon dolarlık tarım ithalatı tasarrufu da sağlanmış olacak. Pancar üreticisi nöbetleşe ekim sistemine göre pancardan sonra genel olarak tarlasına mısır, arpa, buğday veya ayçiçeği ekiyor, ilk etap için projeye bu ürünler dâhil edildi.

Benzer İçerik  E-Ticaret Olarak Kobilerin Yanındayız Dayanışma Kampanyası Tanıtıldı

Hububat İhtiyacının %10’u Karşılanacak

Yüzde seksen bu ürünlerin ekildiği göz önüne alınarak sözleşmeli ekim için bu ürünler proje kapsamına alınsa da ilerleyen yıllarda ürün çeşitliliğini arttıracağız ve her ürüne aynı desteği vereceğiz. Proje ile hedef 2,5 milyon ton üretim ile Türkiye’nin hububat ihtiyacının yüzde onunu karşılamak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak çok kısa süre içinde tüm ürünlerde Türk şeker aracılığı ile sözleşmeli tarım uygulamasını gerçekleştirmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

İlginizi Çekebilir;

240 Ay Vadeli Kredi Veren Bankalar, 240 ay vadeli konut kredisi veren bankalar

Şekerbank Leasing Hesaplama, Şeker Finansal Kiralama A.Ş.

Gıdada Türkiye Pandemi’yi Fırsata Çevirdi

Sağlık Turizminde Hedef 5 Milyon Hasta

Markalar 5 Yıl Desteklenecek