Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu 2022 - 2023, Evde Bakım Maaşı Kaç TL -

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu 2022 – 2023, Evde Bakım Maaşı Kaç TL

Evde bakım maaşı ne kadar? Evde bakım maaşı nasıl alınır? Evde bakım maaşı almak için gereken şartlar nelerdir?, Evde bakım yardımından yararlanabilecek aile bireyleri ve akrabalar kimler, Evde bakım maaşı başvuru için yapılacaklar nelerdir?, Sosyal yardım maaşı nedir, evde bakım maaşı aynı mı hemen tıkla ayrıntılar yazımızda!

Anasayfa > Devlet Desteği > Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu 2022 – 2023, Evde Bakım Maaşı Kaç TL
16 Kasım 2020
1.247 okunma
Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu 2022 – 2023, Evde Bakım Maaşı Kaç TL

Evde bakım maaşı ne kadar? Evde bakım maaşı nasıl alınır? Evde bakım maaşı almak için gereken şartlar nelerdir?

Evde bakım maaşı nedir? Evde bakım maaşı, evdeki gelir düzeyi belli bir ücretin altında olan engelli bireylere verilen sosyal yardım maaşıdır.

Sosyal yardım maaşı nedir? Sosyal yardım maaşı, çeşitli sebeplerle yardıma muhtaç kişilere devlet tarafından ödenen ücrettir. Kişilerin zor durumda kalmasını engellemek, yaşamlarını idame ettirmelerini sağlamak için gereken tedbirlerin devlet tarafından alınmasının örneklerinden biri olan sosyal yardımlar birçok hayatı kurmakta ve kişilere ihtiyaçları olan desteği sağlamaktadır. Sosyal yardımlar, birçok tehlikeye karşı da kişileri korumaktadır.

Evde bakım maaşı da yukarıda bahsedilen sosyal yardımlardan biridir. Bu maaş Aile ve Çalışma Bakanlığı tarafından tahsis edilmektedir. Kişinin evde bakım maaşı alabilmesi için hane içine giren toplam gelirin, asgari ücretin üçte ikisinden az olması gerekir. Evde bakım maaşı hem engelli vatandaşlarımızın zor durumda kalmaması ve ihtiyaçları olan temel bakıma ulaşmaları amaçlanarak hem de engelli bakımının teşvik edilmesi amacıyla verilmektedir.

Engeli olan her bireyin bu maaştan yararlanması mümkün değildir. Engelli vatandaşların evde bakım maaşından yararlanabilmesi için engel oranının %50 ve üzeri olması gerekmektedir. Bu oran, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Evde bakım maaşına başvuruda bulunabilmek için hastanelerden sağlık raporu alınması gerekmektedir. Bu raporda “ağır engelli” ibaresi bulunmaktadır. Evde bakım maaşının alınabilmesi için bu ibarenin işaretlenmesi gerekmektedir.

Engelli kişi ile aynı daireyi paylaşan kişilerin evde bakım ücretinden yararlanabilmesi için bahsi geçen kişi ile 24 saat ilgilenmesi gerekmektedir. Aile üyesi veya akraba engelli birey ile aynı evi paylaşmıyorsa evde bakım ücretinden yararlanabilmesi için en az 8 saat kişi ile ilgilenmesi gerekmektedir.

Ağır engelli bireyler için yaşamını tek başına idame ettirebilmek oldukça zor ve hatta kimi zaman imkansızdır. Ağır engelli bireylerin geçimlerine, yaşamlarını idame ettirmelerine yardımcı olmak hem bireyin çevresindeki kişilerin hem de devletin sorumluluğu altındadır. Bu sebeple devlet, ağır engelli bireylerin bakımını teşvik etmeyi ve bu bakım için gerekli olan maddi desteği sağlamayı kendisine görev edinmiştir. Evde bakım maaşı bu görevin, bu sorumluluğun gerekliliklerinden biridir.

Benzer İçerik  Genç Çiftçi Sertifikası Nasıl Alınır?, Genç Çiftçi kayıt ve başvuru işlemi nasıl yapılır?

Evde bakım yardımından yararlanabilecek aile bireyleri ve akrabalar

 • Engelli kişinin eşi
 • Çocukları
 • Çocuklarının eşleri
 • Anne ve babası
 • Torunları
 • Torunlarının eşleri
 • Kardeşleri
 • Kardeşlerinin eşleri
 • Engelli kişinin eşinin kardeşleri
 • Bu kişilerin çocukları
 • Hala, teyze, dayı, amcaları

Yukarıda sayılan bu kişiler engelli kişinin akrabaları sayılır ve evde bakım maaşından yararlanmak için başvuru yapabilirler. Evde bakım maaşından yararlanabilmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekmektedir. İl müdürlüğünün, ikametinizin bulunduğu bölgede yer alması gerekmektedir. Herhangi bir il müdürlüğüne başvuru yapmanız kabul edilmemektedir. Ekonomideki hareketlilik her yıl değiştiği, alım gücü de buna bağlı oranla değiştiği için evde bakım maaşı da belirli aralıklarla güncellenmektedir. Evde bakım maaşı 2022 – 2023’de ne kadar?

Evde bakım maaşı genel olarak ağır engelli bireylerin yakınlarına verilse de hasta yakınları da bu maaştan yararlanabilir. Geçimini üstlendiğiniz ve devamlı ilgilendiğiniz bir hastanız var ise evde geçim maaşı almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Evde bakım maaşı hastalığı ya da engeli olan kişiye değil, onun bakımı ile ilgilenen kişiye verilmektedir. Engeli veya hastalığı olan kişiye ayrıyeten ücret verilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Başvuru İçin Yapılacaklar Nelerdir?

 • Öncelikle defterdarlık ve mal müdürlüğünden gerekli evraklar alınmalıdır. Defterdarlık ve mal müdürlükleri valilik ve kaymakamlıklara bağlı kurumlardır.
 • Muhtaçlık karar belgesi alınmalıdır. Muhtaçlık karar belgesi, il ve ilçe idare kurumlarından alınmaktadır.
 • Alınan belgeler Sosyal Güvenlik Kurulu’na iade edilecektir. Prim Ödemeler Genel Müdürlüğü bu konu ile ilgilenmektedir.
 • Teslim ettiğiniz belgeler, gerekli alanlarda incelenecek ve evde bakım maaşı alıp alamayacağınıza karar verilecektir.

Evde Bakım Maaşı Alabilmek İçin Hangi Şartlar Aranmaktadır?

 • Her şeyden önce gelir durumunuzun gerekli skalada yer alması gerekmektedir. Gerekli olan skala, asgari ücretin 2/3’ünden az olarak belirlenmiştir. Gelir durumu yalnızca engelli olan kişi için değil, hane halkının tümü için geçerlidir. Yani aynı evin içinde yaşayan kişilerin toplam gelirinin asgari ücretin 3’te 2’sinden az olması gerekmektedir. Bu kıstas başvuru yapabilmek için en gerekli özelliklerden biridir. Eğer gelir düzeyiniz bahsedilen oranın üzerindeyse başvurunuz diğer kriterlere bakılmaksızın reddedilecektir.
 • İkinci olarak evde bakım maaşı alabilmek için kişinin, bakıma muhtaç olduğunun kanıtlanması gerekir. Kişinin yaşamak için başka birinin yardımına muhtaç olduğu, bakım olmadan hayatını idame ettiremeyeceği kesin olarak kanıtlanmaktadır. Hastalık yaşayan birinin yakınları evde bakım maaşı almak istiyorsa hastalığına dair raporların bulunması gerekmektedir.
 • Kişi ağır engelli kategorisindeyse, kurullardan alınacak sağlık raporlarının başvuru yaparken iletilmesi gerekmektedir.
Benzer İçerik  GSS Sorgulaması Nasıl Yapılır?, GSS borç sorgulama nasıl yapılır? E-Devlet giriş üzerinden

Birey, toplumu oluşturan en önemli etkendir. Toplum, tek tek bireylerin birlikte hareket etmesiyle oluşur. Bir toplumun belirli özelliklere sahip olması, uygun koşullarda yaşaması, o toplumdaki bütün bireylerin refahına bağlıdır. Engelli bireyler genel olarak toplumdaki bireyleri göz ardı ettiği bir toplamdır. Engelli ve hasta bireylerin bakımının sağlanması son derece önemlidir. Bu bakım ister devlet kurulları tarafından isterse de kişinin ailesi, akrabaları tarafından veriliyor olsun hem toplumun hem bireyin hem de devletin sorumluluğu altından bulunmaktadır. Yalnızca engelli ve hasta yakınları için değil, devlet engelli bireylerin kendisi için de hastalıktan kaynaklı çalışamayacak durumda olan kişiler için de yaşlılar için de belli bir ücret vermelidir ve vermektedir. Yaşlı, hasta ve bakıma muhtaç kişilere verilen bu sosyal yardım her ay düzenli olarak kişilerin hesaplarına yatırılmaktadır.

Evde bakım maaşı ne kadar 2022 – 2023? Evde bakım maaşını nereden alabiliriz? Her ay düzenli olarak yatırılan bu maaşlar, her il için farklı bir tarihte kişilerin hesaplarına yatmaktadır. Ancak düzenli bir şekilde, kişileri zor durumda bırakmadan günü gününe yatmaktadır. Evde bakım maaşının hangi illerde ne zaman yattığını öğrenmek için E-Devlet üzerinden bakabilirsiniz. E-Devlet güncel olarak devlet dairelerinde yapılacak birçok işin internet üzerinden kolaylıkla sağlanabildiği bir platformdur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes TC kimlik numarası ile bu platforma giriş yapabilir. Platforma giriş yapmak için kimlik numarasının yanı sıra bir şifre gerekmektedir. Bu şifre her ilde PTT üzerinden alınabilmektedir. Kişiler daha sonra şifrelerini değiştirerek, kendileri yeni birer şifre oluşturabilir.

Yakınlarına bakan, onlara maddi manevi destek olan birçok kişi evde bakım maaşı ne kadar sorusunu dikkatle incelemekte. Hasta ve ağır engelli kişilerin de onlarla ilgilenen kişilerin de hayatını oldukça derinden etkileyen evde bakım maaşı sıklıkla aranan başlıklardan biridir.

Benzer İçerik  İŞKUR Engelli Memur Alımı 2022-2023, Engelli Personel Alımı haberleri

Engelli, hasta ve bakıma muhtaç kişilerin yakınlarına ödenen evde bakım maaşı 1.457 lira olarak belirlenmiş durumda. Asgari ücrete yapılan zam, ekonomik gelir düzeyinin değişimi evde bakım maaşının niteliğini de etkilemektedir. Yeni yıl için evde bakım maaşı 1.457 TL olarak belirlenmiştir.

İlginizi Çekebilir;

Engellilere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?, Engelliler İçin Sağlanan Maddi ve Sosyal Yardımlar

Sağlık Turizminde Hedef 5 Milyon Hasta

İŞKUR İşsizlik Maaşı, 2022 işsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik maaşı başvuru işlemleri

Ağır Vasıta Kredisi (Tır, Kamyon, Otobüs)

İŞKUR Engelli Memur Alımı 2020, Engelli Personel Alımı haberleri