İŞKUR Engelli Memur Alımı 2022-2023, Engelli Personel Alımı haberleri -

İŞKUR Engelli Memur Alımı 2022-2023, Engelli Personel Alımı haberleri

Anasayfa > Devlet Desteği > İŞKUR Engelli Memur Alımı 2022-2023, Engelli Personel Alımı haberleri
05 Kasım 2018
1.288 okunma
İŞKUR Engelli Memur Alımı 2022-2023, Engelli Personel Alımı haberleri

Engelli Memur alım çalışmaları İŞKUR tarafından özenle devam etmektedir.  İşçi ve işveren arasındaki bağlantıyı sağlayan İŞKUR işçi alımları için ilanlarını yayınlamaya devam ediyor. İŞKUR engelli personel alımı içinde oldukça özenli ve titiz bir çalışma yürütüyor. Kurumların engelli personeller için oluşturdukları başvuru formalarını doldurmak İŞKUR aracılığı ile gerçekleştirilecek olan bir eylemdir. İŞKUR’un hazırlamış olduğu başvuru formunu doldurduktan sonra eğer iş için gereken şartlara uygunsanız başvurunuz onaylanır ve çalışmaya başlarsınız.

Engelli Personel Alımı Şartları

Devlet 657 sayılı devlet memurları kanununun 53. Maddesi sebebiyle devlet bünyesinde çalışan belirli kurum ve kuruluşlarda çalışan personellerden %3’ünün engelli olması gerekir. Bu yüzden kurum ve kuruluşlar engelli personel kontenjanlarını doldurabilmek amacıyla personel alımı yapmak zorundadırlar. Ancak kamu ve kuruluşlara başvuru yapmadan önce engelli vatandaşlarının engel durumlarını belirten bir rapor alması gerekir. Bu raporun alınacağı yer ise sağlık bakanlığı tarafından engel raporu vermek için yetkilendirilmiş tam teşekküllü hastanelerden bir tanesi olmalıdır. Hastaneden engelli raporu alabilmek için yanınızda bulunması gereken bazı evraklar vardır. Bu evraklar;

  • Dilekçe
  • 6 adet fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdanı fotokopisi

Engelli işçi alımı İŞKUR 2022-2023 yılında da devam etmektedir. Yanınızda bu belgeler ile gideceğiniz hastaneden engelli raporu alabilirsiniz.

Engelli Personel Alımı 2022-2023 Başvuru

Engelli personel alımı devlet tarafından zorunlu tutulmuştur.  Bu yüzden devlete bağlı kurum ve kuruluşların belirlenen sayıda engelli personel çalıştırıyor olması gerekmektedir.  Engelli vatandaşların bu tarz işlere başvuruda bulunabilmesi için elinde olması gereken evraklar şu şekildedir;


  • En az ilkokul mezunu olması gerekir
  • EKPSS puanı almış olması lazımdır
  • Engelli Raporu
  • TC kimlik no’sunun yazılı olduğu bir sicil kaydı
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Askerlik Durum Belgesi
Benzer İçerik  Kıdem Tazminatı 2022-2023, Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama 2022-2023

Engelli personel alımı 2022-2023 başvuru için gerekli olan belgeler bu şekildedir. Eğer yukarıda belirtilenlere sahipseniz. Başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 Engelli Memur Alımı Başvuruları 2022-2023

Engelli memur başvurularına kayıt olabilmek için öncelikle devletin engelli raporu çıkartabilmesi için izin vermiş bir hastaneden engelli raporu almanız gerekir. devlet 657 sayılı kanunun kapsamında engelli memur alımlarını zorunlu tutmuştur. Bu alımların gerçekleşmesi ve devlet bünyesinde olan kurum ve kuruluşlarda devlet tarafından belirtilen sayılarda engelli memurun bulunması şarttır. Engelli memur olma şartları olarak bilinen kuralları yerine getiren tüm engelli memurların çalışma hakkı bulunmaktadır. Engelli raporu ve diğer belgeler ile birlikte gerçekleştireceğiniz başvuru işlemlerinin ardından tek yapmanız gereken sonuçları beklemek olacaktır.

İlginizi Çekebilir;

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?, Engelli raporu nereden ve nasıl alınır

Engelli Raporu İle Sıfır Araba Nasıl Alınır?

Engellilere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?, Engelliler İçin Sağlanan Maddi ve Sosyal Yardımlar

Engellilere ÖTV İndirimi Nedir?, Engelli araç alımı şartları nelerdir? ÖTV indirimi hesaplama nasıl

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?, ENGELLİ KİMLİK KARTI İÇİN İSTENİLEN BELGELER