Fakir Ailelere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?, Geliri Olmayanlar için Devlet Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? -

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?, Geliri Olmayanlar için Devlet Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anasayfa > Devlet Desteği > Fakir Ailelere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?, Geliri Olmayanlar için Devlet Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
05 Kasım 2018
1.113 okunma
Fakir Ailelere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?, Geliri Olmayanlar için Devlet Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fakir ailelere devlet desteği sayesinde birçok ailenin refah seviyesi artmakta ve içerisinde bulundukları darboğazdan kurtulma imkanı elde edilmektedir. Sadece maddi destek değil özellikle gençlerin psikolojik olarak da desteklenmesi hem rehberlik hizmetlerinde hem de şehirlerin genelinde uygulanmaktadır. Bu şekilde maddi zorluklardan bağımsız olarak kendilerini ispat etmeleri daha kolay bir hal almaktadır. Maddi yardım konusunda da kişilerin uygulamaya alabilecekleri birçok farklı fırsat bulunmaktadır.

Belediyelerden Yardım Alın

Devlet yardımı başvurusu öncelikli olarak küçük birimlerden bir diğer deyiş ile belediye ve kaymakamlıklara yapılmalıdır. Çoğu ilgili belediyelerde kişilerin başvurusuna gerek duymadan müşkül durumda olan aileler tespit edilerek gerekli olan yardım sağlanmaktadır.

Başvurunun yapılması sırasında kişilerin herhangi bir gelirinin olmadığını ispat eden bir doküman getirilmesi istenir. Bunun yanı sıra adli sicili bozuk olan kişilere bu tür devlet desteklerinin verilmemesi de ayrıca dikkat çekmektedir. Başvuru sırasında sizden istenecek olan belgeler arasında adli sicil kaydı da bulunmaktadır.

Besin Yardımı Talep Edilebilir

Fakirlere kira yardımı dışında her ay düzenlik olarak gerçekleştirilen besin yardımı da sağlanabilir. Bu süreç içerisinde kişilerin en azından temel ihtiyaçlarının karşılanması hedef olarak belirlenmiştir. Kira bedeli kaymakamlık tarafından karşılanırken belediyeler de besin yardımı ve sağlık hizmetlerinde kolaylıklar gibi yardımları da esirgememektedir. Bu yardımları alabilmek için kişilerin kendi durumlarından devletin kurumunu haberdar etmeleri gerekmektedir. Her zaman yukarıda belirtildiği gibi kişilerin başvurusu öncesinde tespit edilmesi maalesef ki mümkün olmamaktadır.


Kişilerin maddi durumunda iyileşme ve düzenli gelir elde ettikleri ile alakalı belgeler sağlandığı zaman aldıkları müşküllük yardımı da kesilmektedir. Bu şekilde kişilerin devlet kurumlarını suiistimal etmeleri söz konusu olursa direkt olarak o döneme kadar verilmiş olan yardımın kişilerden tahsil edildiği de ayrıca belirtilmelidir. Yardım sisteminin güvenilir bir biçimde işleyebilmesi için olmazsa olmaz hususlardan biri de bu kontroller ve yaptırımlardır.

Benzer İçerik  1000 Lira Yardım Ödemeleri 1 Nisan’da Başladı! Kimlere Yardım Gidecek!

Öğrencilerin Kullanabilecekleri Yardımlar

Özellikle üniversiteye giden öğrencilerin alabilecekleri yardımlar büyük çeşitlilik göstermektedir. Öğrencilerin kullanabilecekleri yardımın başında yurt bursu gelmektedir. KYK tarafından açılan yurtların büyük bölümü oldukça makul ücretler ile kişilere hizmet verir. Fakat bunu ödeyemeyeceğini düşünen kişilerin ücretleri farklı devlet kurumları tarafından üstlenilebilmektedir. Bu durumun yurt müdür/müdireniz ile görüşmeniz gerekir.

Öğrenci yardım parası nasıl alınır konu başlığı altında KYK’nın açmış olduğu burs başvurularını kesinlikle kaçırmamalısınız. Kişilerin ailesinin  ev ya da arabasının olmaması ve aylık gelirin de düşük olması durumunda KYK bursu direkt olarak hesaplarına tanımlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir;

Kadın Çiftçi Destek Projeleri Nelerdir?, Kadın Çiftçilere Yönelik Projeler 2020 Yılı Destekleri

2021 Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır | Maddi Yardım İçin Gerekenler

Belediye Maddi Yardım Başvurusu 2021 | e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi

Kira Yardımı Nasıl Alınır?, Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası, Halkbank Ve Vakıfbank’tan 5 Bin TL’nin Altında Geliri Olanlara Kredi Paketi