Engellilere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?, Engelliler İçin Sağlanan Maddi ve Sosyal Yardımlar -

Engellilere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?, Engelliler İçin Sağlanan Maddi ve Sosyal Yardımlar

Anasayfa > Devlet Desteği > Engellilere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?, Engelliler İçin Sağlanan Maddi ve Sosyal Yardımlar
04 Kasım 2018
1.197 okunma
Engellilere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?, Engelliler İçin Sağlanan Maddi ve Sosyal Yardımlar

Engelli Yardımı Nasıl Alınır? Bu konuya yazının devamında detaylı yer vereceğiz. Engelli yardımı alabilmeniz için öncelikli şart engelli sağlık raporunun bulunmasıdır. Engelli sağlık raporunuzdaki engel oranı yüzde 40 ve daha yüksekse engelli yardımı almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Engelli Yardım Parası almak için gerekli evraklar ile birlikte yaşadığınız şehirdeki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Eğer gerekli koşullar sağlanıyorsa engelli yardım parası alabilirsiniz.

Engelli Yardım Parası

Aileler bakmakta oldukları engelli çocukları ya da yaşlı anne babaları için devletten yardım talep etmektedirler. Evde engelli olan çocuğa baktığı için çalışamayan ve maddi zorluk içinde olan aileler için devler evde bakım parası vermektedir. Evde bakım parası sadece engelliler için değil 65 yaş üzerindeki bakıma muhtaç yaşlılar için de verilmektedir. Peki Evde Bakım Parası Almak İçin Aranan Şartlar nelerdir, yazının devamında onlara değinelim.

Evde Bakım Parası Almak İçin Aranan Şartlar

Günlük ihtiyaçlarını gideremeyen engelli kişiler için evde onlara bakması gereken birinin olması gereklidir. Devlet de bu evde bakım yapan kişiye belirli şartları taşıdığı takdirde engelli evde bakım parası vermektedir. Evde Bakım Parası Almak İçin Aranan Şartlar şunlardır:


  • Evde bakıma muhtaç olan kişinin engel durumu en az yüzde 50 olmalıdır ve engelli raporunda ağır engelli ibaresi geçmelidir. Bu aranan ilk şarttır.
  • Evde engelliye bakım yapan kişi ile engelli arasında bir kan bağı olması gereklidir.
  • Bakım yapan kişi ile engelli kişinin aynı evde ikamet etmeleri gerekmektedir. Çünkü farkı evde ikamet edildiği takdirde bakımında aksaklıklar olduğu ve tüm bakımının yapılmadığı varsayılır.

Engelli Maaşı Ne Kadar?

2022-2023 Engelli Maaşı Ne Kadar?  temmuz ayında uygulanmaya başlayan zamla birlikte üç aylık engelli maaşları arttı. Yüzde 40 ile yüzde 69 arasında engel oranı bulunanların üç aylık maaşı 1.301,03 TL oldu. Yüzde 70 ve üzerindekilerin üç aylık maaşı ise 1.951,55 TL’ye yükseldi. Evde bakım yapan kişilere verilen evde bakım parası da 967,27 TL’ye yükselmiştir.

Benzer İçerik  GSS Sorgulaması Nasıl Yapılır?, GSS borç sorgulama nasıl yapılır? E-Devlet giriş üzerinden

İlginizi Çekebilir;

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu 2021, Evde Bakım Maaşı Kaç TL

2021 Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır | Maddi Yardım İçin Gerekenler

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?, Engelli raporu nereden ve nasıl alınır

Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar, 2022 maaşına artık banka kredisi çekilebiliyor

Engellilere Vergi İndirimi 2020, Engellilik İndirimi Tutarları