Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

Engellilere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?, Engelliler İçin Sağlanan Maddi ve Sosyal Yardımlar

04.11.2018
378
Engellilere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?, Engelliler İçin Sağlanan Maddi ve Sosyal Yardımlar

Engelli Yardımı Nasıl Alınır? Bu konuya yazının devamında detaylı yer vereceğiz. Engelli yardımı alabilmeniz için öncelikli şart engelli sağlık raporunun bulunmasıdır. Engelli sağlık raporunuzdaki engel oranı yüzde 40 ve daha yüksekse engelli yardımı almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Engelli Yardım Parası almak için gerekli evraklar ile birlikte yaşadığınız şehirdeki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Eğer gerekli koşullar sağlanıyorsa engelli yardım parası alabilirsiniz.

Engelli Yardım Parası

Aileler bakmakta oldukları engelli çocukları ya da yaşlı anne babaları için devletten yardım talep etmektedirler. Evde engelli olan çocuğa baktığı için çalışamayan ve maddi zorluk içinde olan aileler için devler evde bakım parası vermektedir. Evde bakım parası sadece engelliler için değil 65 yaş üzerindeki bakıma muhtaç yaşlılar için de verilmektedir. Peki Evde Bakım Parası Almak İçin Aranan Şartlar nelerdir, yazının devamında onlara değinelim.


Evde Bakım Parası Almak İçin Aranan Şartlar

Günlük ihtiyaçlarını gideremeyen engelli kişiler için evde onlara bakması gereken birinin olması gereklidir. Devlet de bu evde bakım yapan kişiye belirli şartları taşıdığı takdirde engelli evde bakım parası vermektedir. Evde Bakım Parası Almak İçin Aranan Şartlar şunlardır:

  • Evde bakıma muhtaç olan kişinin engel durumu en az yüzde 50 olmalıdır ve engelli raporunda ağır engelli ibaresi geçmelidir. Bu aranan ilk şarttır.
  • Evde engelliye bakım yapan kişi ile engelli arasında bir kan bağı olması gereklidir.
  • Bakım yapan kişi ile engelli kişinin aynı evde ikamet etmeleri gerekmektedir. Çünkü farkı evde ikamet edildiği takdirde bakımında aksaklıklar olduğu ve tüm bakımının yapılmadığı varsayılır.

Engelli Maaşı Ne Kadar?

2019 Engelli Maaşı Ne Kadar? 2018 yılının temmuz ayında uygulanmaya başlayan zamla birlikte üç aylık engelli maaşları arttı. Yüzde 40 ile yüzde 69 arasında engel oranı bulunanların üç aylık maaşı 1.301,03 TL oldu. Yüzde 70 ve üzerindekilerin üç aylık maaşı ise 1.951,55 TL’ye yükseldi. Evde bakım yapan kişilere verilen evde bakım parası da 967,27 TL’ye yükselmiştir.

Benzer İçerik  GSS Sorgulaması Nasıl Yapılır?, GSS borç sorgulama nasıl yapılır? E-Devlet giriş üzerinden

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. evgin dedi ki:

    yüz de 40 raporum var epilepsi rahatsızlıgım var bana hak tanınan 2022 sayılı kanun dan yararlan mak istiyorum tüm yardımlardan