Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

Çiftçilere Mazot Desteği 2020, Mazot desteği nasıl alınır? Mazot ve gübre başvurusu nasıl yapılır?

08.10.2018
491
Çiftçilere Mazot Desteği 2020, Mazot desteği nasıl alınır? Mazot ve gübre başvurusu nasıl yapılır?

2018’de çiftçiye mazot desteği verileceğini açıklayan Binali Yıldırım, 23 Şubat 2018 tarihinde, Cumhurbaşkanı tarafından kararın onaylanacağını bildirdi. Çiftçiler tarafından yapılacak olan üretimin maliyetini düşürmek, devlet tarafından tarıma destek olabilmek amacıyla mazotta indirime gidiliyor.

Tarlasını ekecek ve hasat yapacak olanlar arasında sadece verimli hasat için havza özelliklerine uygun ürün ekenlere hizmet verilecek. Normalde havzasında yetiştirilmesi mümkün olmayan bir meyveyi veya sebzeyi ekenlerin mazot desteği almasının önüne geçilecek. Binali Yıldırım, çiftçilerin, mazot desteğini yılda kaç kez alacaklarını ve yüzde kaç oranla alacaklarını da 2018 mazot desteği detaylarıyla duyurdu.

Mazot Desteği İçin Nereye Başvurulur?

Tarım Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda, Türkiye’nin 900’ü aşkın havzasında hangi ürünlerin verimli olarak yetiştirilebilecek kayıtlara geçirilmiştir. Çiftçi mazot desteği nasıl alınır? Havzanıza ekeceğiniz ürünle ilgili il müdürlüklerinden bilgi aldığınız taktirde, alacağınız her mazot için devlet tarafından %50 oranında indirim kazanmış oluyorsunuz.

Destek alacak olan çiftçilerin öncelikle şartlara uygun bir ekim sahasına sahip olup olmadıklarını inceletmeleri gerekmektedir. Verimli olmayacak meyveyi veya sebzeyi ekmeyi planlayan çiftçilere, böyle bir girişimde asla mazotun %50 indirim kampanyasından yararlanamayacakları belirtilir.

Çiftçiye Mazotta Verilen Destek Ne Kadar?

Milli Tarım Projesi olarak belirtilen mazot desteğiyle birlikte çiftçilerin binlerce TL tutarında indirimden yararlanması sağlanacaktır. Dönemin başbakanı Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamayla birlikte, yıl içerisinde sadece 2 kez olmak kaydıyla mazotta çiftçilere %50 oranında indirimden yararlanma imkanı tanınacaktır.


Çiftçinin yapacağı başvuruyla birlikte, ekim ve hasat dönemlerinde, 100 TL olarak aldıkları bir mazotun 50 TL’sini devlet karşılayacak. Mazot gübre desteği ne kadar? Yıl boyunca ekim sürecinde ve hasat yapılırken harcanan mazotun yarısını, gübrenin ise %23 oranını devlet ödeyecek.

Mazot Desteği Kaç Kez Verilecek?

Yıl içerisinde sadece ekim yapılacak aylarda ve hasat yapılacak aylarda olmak üzere iki kez destek verileceği açıklandı. Binali Yıldırım tarafından açıklanan mazot desteğiyle birlikte çiftçiler de havzalarına ve üretimlerine göre destekten yararlanabilecek. Özellikle Türkiye’nin dört bir yanında yetiştirilebilen hayvan yemi ile buğday gibi ürünlerde havza şartı kaldırıldı.

Benzer İçerik  Bireysel Sulama Hibe Desteği 2020, Sulama sistemleri kurulumunda hibe desteği

Ege Bölgesi’ne özel olan ürünlerle Doğu Anadolu’da yetiştirilecek olan ürünler farklı olduğu için, havzasına uygun olmayan üretimi yapan çiftçiye destek verilmeyecek. Bu sayede hem israfın önüne geçilmesi sağlanacak hem de mazot desteğinin sadece hak eden çiftçiler tarafından alınmasına çabalanacak.

Mazot gübre destek ne zaman ödenecek 2018 yılında çiftçiler tarafından sıkça sorulan bir soru oldu. Ürünlerin ekilmesini sağlayacak ay olan Nisan ve Mayıs aylarında ilk mazot desteği verilecek. Hasat yapacak olan çiftçiler genellikle Eylül ve Ekim aylarında tarlalarında hasat girişimlerine başlıyor. Devlet tarafından ikinci mazot desteği ise Eylül ve Ekim aylarında verilecektir. 2019 yılında sadece iki kez devletten %50’ye varan indirimle mazot almak mümkün olacak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.