Küresel Enerji Sektörü Değişiyor -

Küresel Enerji Sektörü Değişiyor

Anasayfa > Son Dakika > Küresel Enerji Sektörü Değişiyor
13 Mayıs 2020
705 okunma
Küresel Enerji Sektörü Değişiyor

Dünyanın korona virüs ile imtihanı tüm dengeleri değiştirdi, süreç her alanda olduğu gibi enerji alanında da önemli sonuçlar doğuracak. Amerika Birleşik Devletlerinin Texas tipi petrolü tarihte ilk defa varil fiyatında eksi 37 doları gördü, Brent tipi ham petrolün varil fiyatı ise son 21 yılın en düşük seviyesinde.

Tarihin En Yüksek Petrol Üretim Kısıntısı Kararı

Petrol fiyatlarında yaşanan bu durum Suudi Arabistan ve Rusya’nın öncülük ettiği Petrol İhraç eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve bazı ham petrol üreten ülkelerden meydana gelen OPEC+ günlük 9,7 milyon varil kararı alarak tarihin en yüksek petrol üretim kısıntısı kararını almış oldu.

Doğalgazında Bundan Etkilenmesi Bekleniyor

IEA (Uluslararası Enerji Ajansı) 2020 yılında küresel enerji talebinin 2008 yılında yaşanan mali krizde ki düşüşe göre 7 kat daha sert olduğunu ve yüzde 6 düzeyinde gerileme olacağını öngörüyor. Küresel enerji denkleminin diğer önemli kaynağı doğalgazında bundan etkilenmesi ve düşüş yaşaması bekleniyor. Avrupa’da talebin düşmesi nedeni ile doğalgaz bin metreküp fiyatı yüz doların altına geriledi, Uluslararası Enerji Ajansına göre küresel doğalgaz talebi bu yıl yüzde 5 gerileyecek.


Galip Yenilenebilir Enerji Olacak

Aynı şekilde kömür talebinde de yüzde 8 düşme beklenirken bu durumun galibinin yenilenebilir enerji olacağı ifade ediliyor. Dev enerji şirketleri maliyetlerini azaltmak için bazı kararları uygulamaya almaya başladı, bir kısım şirket personel sayısı ve temettülerde kesintiye gitti, uzmanlar küresel enerji sektöründe doğal seleksiyon sürecinin başladığı görüşünde. Uluslararası Petrol Ekonomisti Dr. Mamdouh Salameh 1930’lu yıllarda yaşanan büyük buhrandan sonra dünyanın ilk kez bu kadar ekonomiyi yıkıcı olay yaşamadığını söyledi.

Çok Sayıda Şirketin Batacağı Tahmin Ediliyor

Küresel ekonomide yaşanan zararın toparlanması ve dengelenmesi için en az iki yıl ekonomik büyüme yaşanması gerektiğini ifade eden Mamdouh Salameh çok sayıda şirketin batacağını, küçüleceğini dile getirerek şirketler arasında birleşmeler, satın almalar olacağını ve sadece en güçlülerin ayakta kalacağını kaydetti. Salameh ekonominin canlanması için yüksek petrol fiyatlarına ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.

Benzer İçerik  Otomotiv Sektörü Üretime Başladı

İlginizi Çekilebilir;

Ek Küresel Yenilenebilir Enerji Kapasitesi Düştü

Emeklilik Sistemi Değişiyor

Netflix Abone Sayısı 16 Milyon Arttı

Dünya Bankasından Türkiye’ye 100 Milyon Dolarlık Kredi

Ekonomideki Canlanma Yaz Aylarında Artacak