Coco Cola Fabrikasını Kapatıyor -

Coco Cola Fabrikasını Kapatıyor

Anasayfa > Son Dakika > Coco Cola Fabrikasını Kapatıyor
02 Mayıs 2020
617 okunma
Coco Cola Fabrikasını Kapatıyor

Ekonomik kriz nedeni ile Coco Cola Lübnan’da bulunan fabrikasını kapatma kararı aldı. Lübnan’da Coco Cola bünyesinde üretim yapan Ulusal içecekler şirketi ekonomik ve mali sıkıntılar nedeni ile 31 Mayıs 2020 tarihinden itibaren ülkede bulunana fabrikayı kapatacağını ve ülkede ki faaliyetlerini durduracağını duyurdu.

Ticari Faaliyetler Felç Durumda

Şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada şirketin yaşanan bazı sıkıntıları aştığı ancak Lübnan’ın içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeni ile bazı durumları atlatamadığı belirtildi. Açıklamada Lübnan’ın içinde bulunduğu mali kriz nedeni ile ham madde ürünlerinin ithalatı ile başta bankalar üzerinden yurt dışına havale yapılamaması ve ticari faaliyetlerin felç durumda olduğuna dikkat çekildi.

İlk Kez Bu Kadar Büyük Kriz Yaşanıyor

Ulusal içecekler şirketi krizin aşılacağı konusunda bir öngörü sahibi olunmadığına dikkat çekerek şirketin daha fazla zarar etmemesi için alınan kararı Lübnan çalışma bakanlığına sundukları kaydedildi. Dini ve siyasi bölünmeler nedeni ile fazla kırılgan olan Lübnan ekonomisi iç savaş yılları olan 1975 – 1990 yıllarından sonra ilk kez bu kadar büyük kriz yaşıyor.

Şirketler Maaş Ödemesi Yapamaz Halde

Yazılı açıklamada ülkede ki şirketlerin birçoğunun işçilerini çıkardığını ya da maaşlarında indirime gittiğini hatta maaş ödemesi dahi yapamaz hale geldiğini anlatıldı. Bankaların ise sermaye çıkışına karşı sert tedbirler uyguladığı ifade edilen yazılı açıklamada ayrıca şu bilgiler paylaşıldı.


Bakanlık Tahvil Senetlerini Ödemeyeceğini Duyurdu

Bankalar yurt dışı havalelerini askıya aldı, sermayenin yurt dışına çıkmaması konusunda oldukça sert müdahalede bulunuyorlar, müşterileri kendi hesaplarında ki dövizleri dahi çekemiyorlar buna da kısıtlamalar getirildi. Maliye bakanlığı bu yıl vadesi dolacak 4,6 milyar dolarlık tahvil senetleri ödemelerini yapmayacağını duyurdu ve gerekçe olarak ülkenin döviz rezervlerini korumak olduğu açıklandı.

Benzer İçerik  15 Nisan Bugün Piyasalarda Neler Bekleniyor?

Karaborsada Yerel Para Kaybı Hızla Sürüyor

Yerel para değer kaybetmeye devam ediyor, merkez bankası kuru sabit tutuyor ancak karaborsada kayıp hızla sürüyor. Bir Amerikan doları Lübnan’da resmi kurda 1500 Lübnan lirası ediyor ama kara borsada bu 4 bin liraları buluyor, 4 bin liraya işlem gördüğü oluyor denildi.

İlginizi Çekebilir;


Nissan Barcelona’da Ki Fabrikasını Kapatıyor

Özel Sektörün Borcu Azaldı

Türkiye’nin Kaynak İhtiyacı Artıyor

Eskişehir’de Emlakçı Mağduriyeti Sürüyor!

KOSGEB Kredisi Veren Bankalar 2021 | KOSGEB Destek Kredisi Veren Bankalar