Özel Sektörün Borcu Azaldı -

Özel Sektörün Borcu Azaldı

Anasayfa > Son Dakika > Özel Sektörün Borcu Azaldı
19 Mayıs 2020
863 okunma
Özel Sektörün Borcu Azaldı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası özel sektörün yurt dışından sağladığı Mart 2020 dönemi kredi borcu gelişmelerini açıkladı. Mart ayı sonuna kıyasla özel sektörün uzun vadeli kredi borcu 3 milyar dolar azaldı buna göre yurt dışından alınan uzun vadeli kredi borcu 117,6 milyar dolara indi.

Bankaların Kredi Borçlanmaları 1,1 Milyar Dolar Azaldı

Ticari krediler dışında kalan kısa vadeli borçta 1,2 milyar dolar geriledi ve 7,8 milyar dolara indi.  Mart ayı döneminde kredi şeklinde ki bankaların borçlanmaları 1,1 milyar dolar azalırken tahvil ihracı biçiminde ki borçlanmaları 100 milyon dolar artarak 21,3 milyar dolara yükseldi. Uzun vadeli kredi borcuna ilişkin 2020 Mart döneminde finansal kuruluşların kredi borçlanmaları 736 milyon dolar azalırken tahvil stoku 123 milyon dolar geriledi ve 3,6 milyar dolar oldu.

Finansal Olmayan Kuruluşların Borçlanmalarında 102 Milyon Dolar Düştü

Finansal olmayan kuruluşların aynı dönemde kredi şeklinde ki borçlanmaları 861 milyon dolar geriledi, tahvil stoku da 4 milyon dolar inerek 7,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Mart dönemine kıyasla bankaların kredi borçlanmaları 941 milyon dolar azaldı ve 4,7 milyar dolar oldu, finansal olmayan kuruluşların da borçlanmalarında 102 milyon dolar düşüş gerçekleşti ve borç 1,6 milyar dolar seviyesine geriledi. Uzun vadeli kredi borcunda Mart dönemi tahvil alacakları hariç özel alacaklılara olan borç geçtiğimiz yıla göre 2,8 milyar dolar azaldı ve 122,5 milyar dolara geriledi.


Anapara Geri Ödemeleri 45 Milyar Dolar

Mart dönemi tahvil alacakları hariç özel alacaklılara olan kısa vadeli borç ise 1,2 milyar dolar düştü ve 7,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından Mart dönemi uzun vadeli kredi borcunun yüzde 42,4’lük oranı finansal kuruluşların, yüzde 57,6 oranı ise finansal olmayan kuruluşların aynı dönemde ki kısa vadeli borcun da yüzde 76,2’si finansal kuruluşların olurken finansal olmayan kuruluşların borcu yüzde 23,8 olarak açıklandı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası anapara geri ödemelerinin de 45 milyar dolar olarak gerçekleştiğini yayımladı.

Benzer İçerik  Kenevir Üretimi İki Kat Arttı

İlginizi Çekilebilir;

Döviz Varlığı 3 Milyar 106 Milyon Dolar Arttı

Hazine 11 Milyar 170 Milyon Lira Borçlandı

Otomotiv Sektöründe Daralma %77

2021 Yılında Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak, Celp Dönemi Ne Zaman?

Garanti Bankası Vadeli Dolar Hesabı Faiz Oranları, Mevduat Ürünleri Karşılaştırma